Zhruba po dvou hodinách se přivolaným policistům, hasičům i strážníkům podařilo muže přesvědčit, aby slezl dolů.
K zoufalému činu se muž odhodlal krátce po jedné hodině odpoledne, kdy usedl na okraj střechy panelového domu v ulici Pod Špičákem, ve výšce kolem dvaceti metrů.
Než na místo dorazili hasiči a policejní vyjednavač, komunikoval s mužem strážník městské policie, kterou přivolala svědkyně. Strážník se dostal na střechu do blízkosti muže a navázal s ním kontakt. „Snažil se osobu na střeše přesvědčit o jiném možném řešení krizové situace." popsal velitel zásahu Jan Jech z hasičské stanice Česká Lípa, který s mužem na střeše také mluvil do příjezdu policejního vyjednavače. Ten dorazil asi po padesáti minutách a převzal si velení.
„Po další necelé hodině vyjednávání se podařilo společnými silami policie, hasičů a městské policie muže přesvědčit, aby neskákal a dobrovolně ze střechy slezl," sdělil Jech. Před panelovým domem si muže, který se k zoufalému činu odhodlal údajně kvůli citovým problémům, převzali do péče záchranáři.
Zdaleka ne všechny případy mají podobné vyústění. Skoncovat dobrovolně se životem se letos na Českolipsku podle policejních statistik podařilo už devíti lidem. „Ve většině případů se jedná o muže. Loni spáchalo v regionu sebevraždu šestnáct lidí, z toho třináct mužů," řekla Deníku mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.
Nejčastější příčinou, proč lidé volí dobrovolně smrt, jsou podle mluvčí finanční problémy, ztráta zaměstnání, zdravotní problémy, ale také neshody s partnerem.
Smutné statistice vévodí muži• Policisté v Libereckém kraji loni evidovali 78 sebevražd, na Českolipsku si v roce 2013 vzalo život 16 lidí. Ve smutné statistice vedou muži, loni v kraji dobrovolně skoncovalo se životem 61 mužů a 17 žen.
• Nejčastějším důvodem, proč se lidé rozhodnou k sebevraždě, bývají zdravotní problémy, přibývá i ekonomických motivů spojených s dluhy, neúspěšným podnikáním nebo ztrátou zaměstnání. „Často se jedná o souhrn hned několika problémů," říká policejní mluvčí Ivana Baláková.