První z balíčku domů, které se rozhodlo ze svého majetku prodat město Česká Lípa, má svého nového majitele. Soukromá MŠ a ZŠ Klíč koupila s posvěcením zastupitelů za 400 tisíc korun tzv. tesco dům na Slovance, který měla dosud jen v pronájmu. Zastupitelé už ovšem neposvětili prodej bývalé služebny městské policie na Škroupově náměstí.

Spolumajitelka změnila pravidla

Oproti tomu zastupitelé výrazně změkčili původní podmínky pro prodej u poloviny domu na náměstí T.G.M. To pro budoucí vlastníky zní: žádná herna nebo bar. Podle starostky Hany Moudré (ODS) si takovou změnu vyžádala spolumajitelka domu.

„Namítala, že je to příliš omezující. Nemůžeme trvat na podmínkách, které není možné při spoluvlastnictví zachovat. Nicméně máme vyhlášku, která velmi dobře ošetřuje vznik nových heren," vysvětlila Hana Moudrá s tím, že výjimka se týká pouze této nemovitosti.

Vedení radnice přišlo se záměrem prodejů městských domů loni v červnu. Argumentovali úspornými opatřeními, nákladnou údržbou či tím, že se jedná o nemovitosti, pro které nemá město využití a nepotřebuje je.

Lukrativní domy v centru

K obnovenému prodeji po zhruba dvouleté přestávce má od samého počátku výhrady opozice. Podle zastupitelky Romany Žatecké (ČSSD) přichází Česká Lípa o svůj zlatý fond. „Zbavujeme se tím majetku v době, kdy se trh s nemovitostmi propadá a jeho oživení se očekává nejdříve v roce 2014. Prodejem jen za pár drobných se zbavíme lukrativních domů ve středu města," myslí si Romana Žatecká.

Zastupitelé aktuálně odmítli prodat za 1,8 milionů korun dům na Škroupově náměstí, kde donedávna sídlili městští strážníci. „Neslyšeli na nabídku zájemce, který navýšil cenu o padesát tisíc korun," doplnil místostarosta Jiří Kočandrle s tím, že v srpnu zastupitelům opět předloží balíček domů ke schválení prodeje.

V něm nebude chybět dvoupodlažní dům v Moskevské ulici v památkově chráněné zóně. Za něj radnice chce minimálně 2,2 miliony korun, do prodeje míří rovněž rohový dům v Sokolské ulici v památkově chráněném území za 800 tisíc korun. Kupce bude hledat i již zmíněná polovina domu na náměstí T.G.M. vedle hotelu Morris. Zájemce si bude muset připravit nejméně 2,3 milionu korun. „Na ně jsme zatím nedostali žádnou nabídku," dodal Jiří Kočandrle.

Ke zmíněné trojici mají ale přibýt další nemovitosti. Plánuje se například prodej bývalé hasičské zbrojnice v Havlíčkově ulici. Každý z domů má pracovní skupinu, která jako první zhodnotí nabídky žadatelů. Až poté zamíří na stůl zastupitelům.

„V případě, že se zastupitelům bude projekt líbit, může zájemce získat nemovitost za odhadní cenu. Jinak se bude prodávat prostřednictvím dražby nebo aukce," dodala Hana Moudrá.