Konec obav. Akademie Vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem zůstane. Fámy a případnou hrozbu o stěhování významné instituce vyvrátil sám její generální ředitel Pavel Ondrášek. Pro Stráž horké téma otevřel při středeční debatě, které se účastnil i prezident Miloš Zeman v rámci návštěvy Libereckého kraje.

„V podstatě jsme pana generálního ředitele společně s panem hejtmanem oslovili, aby situaci ozřejmil. Pro město by totiž stěhování akademie mohlo mít fatální důsledky," řekl Deníku starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík. „Po městě se kontinuálně pohybuje plno absolventů i kursistů. Druhá věc je intelektuální základ v podobě vyučujících a s tím zase samozřejmě souvisí i zaměstnanost," dodal.

Informace o uzavření akademie ve Stráži pod Ralskem se objevovaly především v souvislosti s plánovanou výstavbou nového výcvikového střediska ve Věznici Rapotice na Vysočině, kam se měl údajně strážský institut přestěhovat.

„Generální ředitel vězeňské služby nás ujistil, že sice počítají s vybudováním cvičiště, ale v žádném případě to akademii ve Stráži neohrozí," řekl po jednání liberecký hejtman Martin Půta. „Naopak ředitel akademie Bořivoj Malát představil záměr dostavět ve Stráži střelnici, která jim zatím chybí."

Situaci s odchodem významné instituce už Stráž pod Ralskem jednou zažila. Přesně před deseti lety musela ve Stráži skončit Justiční akademie, škola pro soudce a státní zástupce.

Moravským poslancům ve Sněmovně se tehdy podařilo „podloudně" do zákona o zvláštní ochraně svědků propašovat zmínku o tom, že sídlo Justiční akademie nemá být ve Stráži, ale v moravské Kroměříži.

Což se pak také ve velmi krátké době naplnilo. Protože způsob „odklonění" Justiční akademie na Moravu tehdy vyvolal bouřlivé reakce a tvrdě proti němu vystupovalo město Stráž pod Ralskem i tehdejší hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, vznikl tehdy kompromisní návrh, že ve Stráži pod Ralskem zůstane alespoň česká filiálka akademie. To už dnes ovšem neplatí, jediné vedlejší pracoviště, které Justiční akademie má, je v Praze.

Mají tenisové kurzy i bazénAkademie Vězeňské služby je vzdělávacím zařízením s celorepublikovou působností, které zajišťuje profesní teoretickou a praktickou přípravu příslušníků a občanských pracovníků Vězeňské služby tak, aby byli náležitě vycvičeni a vyškoleni pro výkon služby a zvyšovala se jejich odborná úroveň pro výkon práce. Počátky vzdělávání pracovníků ve vězeňství se překrývají se vzděláváním příslušníků ministerstva vnitra, do jehož působnosti vězeňství patřilo. Institut věnuje pozornost i mimovýukové činnosti. Pro sportovní aktivity je k dispozici bazén, tělocvična, tenisové kurty a posilovna.