Generální proměna vzhledu a modernizace ZŠ v Šluknovské ulici na sídlišti Lada v České Lípě se po roce blíží ke svému závěru. Jak je již na hotových pavilonech vidět výsledek stojí za to. Získala na kráse a technických vymoženostech. Podle aktuálního vyjádření ředitele školy Radka Častulíka by stavbaři měli dokončit své dílo a areál školy opustit do konce června.

Zdroj: Deník„Nyní řemeslníci dokončují pavilon pro první stupeň. Zbývající pavilony už jsou plně funkční a využíváme je, od pondělí se vrátí do tříd i žáci druhého stupně, a odzkoušíme si tak „polo ostrý“ provoz, jsme na něj přichystaní,“ uvedl ředitel Častulík. Vychutnávat si nádherný výhled do krajiny tak budou díky atypickým velkoformátovým oknům především žáci v objektu druhého stupně.

Ředitel školy je i přes počáteční zádrhele s rozjezdem celé nákladné rekonstrukce velmi spokojen s výsledkem. „Škola už vypadá moc pěkně. V učebnách je hodně světla. Také úspora tepla je niž zřejmá, reálně vidět. S odzkoušením nové vzduchotechniky ještě musíme počkat,“ komentoval.
„Po stavebních úpravách je potřebné napřít síly dovnitř školy,“ připomněl pedagog očekávanou a ještě letos naplánovanou modernizaci některých učeben. „Jejich stáří je více než 30 let.“ ZŠ Lada tak má díky dotaci získat novou učebnu chemie, fyziky, jazykovou a počítačovou učebnu.

„Velmi zajímavé a dá se říct ojedinělé je řešení učebny chemie. V jejím rámci vznikne jak prostor pro praktické pokusy, tak i pro teoretickou výuku. Součástí bude část vybavená kahany, topnými hnízdy, rozvody vody a elektřiny k jednotlivým pracovním místům. Chemický ráj pro učitele a pevně věříme, že i pro žáky,“ popsal ředitel školy. Jak doplnil, ve třídě informatiky bude kompletně vyměněna technika, nové PC stanice a monitory, stejně jako SW. Podobně vylepší i učebnu jazyků. „Sluchátka, mikrofony, software, počítače, projekční technika. Pro naši školu velká novinka, ale máme kreativní tým učitelů anglického i německého jazyka, tak věřím si své uživatele si rychle najde,“ řekl Častulík.

Během modernizace dostaly budovy jeho školy zateplení, dřevěné obklady na fasádě, vyměněna byla stará rozpadlá okna za supermoderní. Ve všech učebnách by po návratu žáků měla fungovat technologie řízeného větrání, která zaručí pravidelný přísun čerstvého vzduchu do učeben, na oknech předokenní žaluzie. Na střeše se objevily fotovoltaické panely, škola získala také kvalitní regulaci vytápění. Díky níž může podle výpočtů ušetřit až polovinu dosavadní spotřeby. Škola je také vybavena novými vstupními dveřmi včetně docházkového a evidenčního systému.

„Stavba v zásadě postupovala, jak jsme plánovali. I když jsme museli někdy přijmout operativní řešení, protože některé věci byly technicky nereálné,“ uvedl stavební dozor František Nacházel.
Základní školu na sídlišti Lada otevřeli v roce 1990 a dnes ji navštěvuje 400 žáků. Generální modernizaci školy na Ladech zadalo město po výběrovém řízení firmě Chládek & Tintěra. Město přijde na 87 milionů korun, část nákladů pokryje dotace.