Hlavním důvodem je vestavba unikátního systému ventilace historické budovy Obchodní akademie v České Lípě, která začala během prázdnin. „Projekt snížení energetické náročnosti objektu obchodní akademie má být dokončený do 30. listopadu tohoto roku, přičemž se jedná o posunutí termínu o jeden měsíc oproti původnímu harmonogramu. K tomuto posunu došlo v souvislosti s nedostatky v projektové dokumentaci a některým neočekávaným stavebním problémům,“ uvádí Lenka Klimentová, mluvčí Libereckého kraje, který je zřizovatelem obou škol.

Vestavba ventilace přinesla i drobné komplikace ve výuce studentů Obchodní akademie, první polovina září se tak nesla v duchu seznamovacích pobytů a provizorní výuky mimo školu. „Práce ve vnitřních prostorách škol určených pro výuku jsou už dokončeny, takže žáci obchodní akademie se od 17. září neučí v zásadně provizorních podmínkách. Činnosti aktuálně probíhají na instalaci vzduchotechniky v půdních prostorách a na uliční části fasády,“ pokračuje Klimentová s tím, že v průběhu uplynulého víkendu měla proběhnout první zkouška vzduchotechniky.

„Objevil se však další problém se statikou podlah, a to právě v učebnách určených pro střední zdravotnickou školu. Patky trámů jsou uhnilé, bude nezbytné celou podlahu vyměnit. To však termín dokončení neprodlouží,“ podotýká Klimentová. S pomocnou rukou už v září přispěchala další krajská organizace, kterou je Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě. Ta poskytla několik svých sálů, ve kterých výuka údajně bez větších komplikací probíhá.

Žákyně sice nemají pořádné šatny a kantoři kabinety, ale na druhou stranu se dobře najedí. Nemocnice totiž v přechodném období zajišťuje stravování žáků. „Navíc to žákyně mají blízko k prostředí, které bude jejich budoucím pracovištěm,“ dodala za Liberecký kraj Lenka Klimentová. „Nyní jsme se dohodli, že k přestěhování dojde do konce roku. Studentky u nás mají dobré podmínky. Myslím, že výhodou současné situace je, že si od začátku studia zvykají na nemocniční prostředí. Naše nemocnice je ještě víc připoutá,“ podotkl generální ředitel NsP Česká Lípa Pavel Marek.

Celý projekt snížení energetické náročnosti budovy obchodní akademie vznikl poté, co měření dlouhodobě prokázala zvýšený obsah oxidu uhličitého ve třídách. Aby chodby historické budovy nehyzdily trubky, bude čerstvý vzduch veden chodbami a do jednotlivých tříd se dostane poměrně nenápadnými průchodkami ve zdech. Navíc je to celé chytře vymyšlené tak, aby se teplo z vydýchaného vzduchu dalo recyklovat skrze centrální rekuperační jednotku.

„Osmdesát pět procent tepla se v té jednotce odčerpá, špína se vyhrne ven a těmi pětaosmdesáti procenty se zase ohřeje vzduch, který se nasaje čistý zvenčí,“ popsal cyklus před začátkem stavby ředitel Obchodní akademie Rostislav Lád.