Na těžké otázky ohledně budoucnosti pomůže osmákům a deváťákům z Českolipska už příští týden, v úterý 2. října, odpovědět kampaň NadoTECH, která vůbec poprvé zavítá také do České Lípy, konkrétně na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště v ulici 28. října. Součástí akce bude také show na náměstí TGM, kde budou probíhat tematické soutěže.

Dopolední program začne v 9 hodinexkurzí po škole a učňovských dílnách. Školáci, rozdělení do dvou skupin, si nejprve projdouhlavní budovu školyv ulici 28. října, kde se podívají do dílen pro elektrikáře, instalatéry a zámečníky. Zájemci si zde mohou vlastnoručně vyzkoušet pájení integrovaných obvodů, zapojování elektrických vypínačů, řezání závitů na trubkách, svařování plastů nebo soustružení a frézování.

Druhá skupina žáků se mezitím projdeodloučeným pracovištěm na Svojsíkově stezce, kde budou připraveni další učni. Truhláři předvedou hoblování a řezání, čalouníci představí jednotlivé nářadí a materiály či stříhání látek, a s automechaniky se školáci zapojí do demontáže pneumatiky nebo kontroly a měření chladicí kapaliny.

Tradiční odpolední roadshow se úderem poledne přesune na náměstí T. G. Masaryka. Pro žáky budou připraveny různé tematické soutěže související s nabízenými obory Střední odborné školy a Středního odborného učiliště, např. výměna automobilového kola na čas, zapojení elektrického obvodu, truhlářská štafeta, montáž geberitového potrubí nebo poznávání jednotlivých druhů nářadí. Ani v České Lípě nebude chybět stan iQ parku s pokusy, hádankami a hlavolamy.

Vyzkoušet si různá řemesla mohli žáci základních škol v Novém Boru, kde na jaře kampaň Nadotech již proběhla.