Zajímavé postřehy ze života školáků v zemi vycházejícího slunce sbíraly děti ze Základní školy Klíč v České Lípě díky unikátní sérii videokonferencí se spřízněnou Akatsuki Elementary School v Japonsku. Českolipská škola navíc dostala nabídku přijet s vybranými žáky do Yokkaichi, kde japonská škola sídlí.
„Jsme úplně první škola v Evropě, se kterou navázali spolupráci, a vše proběhlo opravdu perfektně. Spolupráce bude i nadále pokračovat, do Japonska bychom měli jet na konci školního roku," říká ředitelka ZŠ a MŠ Klíč Lucie Dolejší.
Museli si přivstat
Se svými vrstevníky se českolipští školáci spojili díky moderním technologiím celkem třikrát. Zatímco místní žáci si museli trochu přivstat, na druhé straně „drátu" si zase japonští studenti svůj pobyt ve škole prodloužili do odpoledních hodin. Po počátečním ostychu se žáci obou zemí podělili o zvyklosti, které provází jejich každý všední den, vyměnili si informace o národech a kulturách a došlo i na lidové písně.
Českolipské děti mnohé překvapilo. Kromě toho, že mohou japonským kamarádům závidět vlastní školní bazén, u některých zvyků jsou jistě rády, že u nás neplatí. V Japonsku totiž žáci po vyučování zůstávají ve škole, aby ji po sobě uklidili.
„Kromě mnoha zajímavých informací si naši žáci mohli vyzkoušet, jak rozumí mluvenému anglickému přednesu z videa," dodává učitel Robert Mulár.
Pocit izolace
Nadšení z nových poznatků panuje i na druhé straně zeměkoule. „Videokonference považuji za velký úspěch po všech stránkách. Nejenom, že si naši žáci mohli vyzkoušet komunikaci v anglickém jazyce se stejně starými kamarády v České Lípě, také se dozvěděli spoustu nových věcí o jejich zemi. Ohlasy ze strany dětí a rodičů byly vynikající," nechal se slyšet Kozo Mizutani, ředitel japonské školy, kterou momentálně navštěvuje přes 400 dětí od předškoláků až po univerzitní studenty.
Důvodem k uspořádání videokonferencí je boj s určitým pocitem izolace, se kterým se obecně Japonsko jakožto ostrovní stát potýká.
Do České Lípy odtud také doputoval dárek v podobě balíku s japonskými sušenkami či novinami, ve kterých o projektu otiskli článek.
Prostředníkem projektu je Kateřina Shibazaki, která v Japonsku žije a před Vánoci dorazí do ZŠ a MŠ Klíč uspořádat několik přednášek, aby se místní školáci před cestou do země vycházejícího slunce o této krajině dověděli ještě více.