VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci z Lípy poznávají život svých vrstevníků v Japonsku

Česká Lípa - Víte, že žáci v Japonsku obědvají ve stejné místnosti, jako se učí a každá tamní škola má svůj plavecký bazén?

1.12.2015
SDÍLEJ:

Přátelství s japonskou školou navázala ZŠ a MŠ Klíč v České Lípě. Kromě videokonferencí se českolipské děti radovaly z dárku v podobě japonských sušenek a novin, ve kterých se o projektu píše.Foto: archiv ZŠ

Zajímavé postřehy ze života školáků v zemi vycházejícího slunce sbíraly děti ze Základní školy Klíč v České Lípě díky unikátní sérii videokonferencí se spřízněnou Akatsuki Elementary School v Japonsku. Českolipská škola navíc dostala nabídku přijet s vybranými žáky do Yokkaichi, kde japonská škola sídlí.

„Jsme úplně první škola v Evropě, se kterou navázali spolupráci, a vše proběhlo opravdu perfektně. Spolupráce bude i nadále pokračovat, do Japonska bychom měli jet na konci školního roku," říká ředitelka ZŠ a MŠ Klíč Lucie Dolejší.

Museli si přivstat

Se svými vrstevníky se českolipští školáci spojili díky moderním technologiím celkem třikrát. Zatímco místní žáci si museli trochu přivstat, na druhé straně „drátu" si zase japonští studenti svůj pobyt ve škole prodloužili do odpoledních hodin. Po počátečním ostychu se žáci obou zemí podělili o zvyklosti, které provází jejich každý všední den, vyměnili si informace o národech a kulturách a došlo i na lidové písně.

Přátelství s japonskou školou navázala ZŠ a MŠ Klíč v České Lípě. Kromě videokonferencí se českolipské děti radovaly z dárku v podobě japonských sušenek a novin, ve kterých se o projektu píše.Českolipské děti mnohé překvapilo. Kromě toho, že mohou japonským kamarádům závidět vlastní školní bazén, u některých zvyků jsou jistě rády, že u nás neplatí. V Japonsku totiž žáci po vyučování zůstávají ve škole, aby ji po sobě uklidili.

„Kromě mnoha zajímavých informací si naši žáci mohli vyzkoušet, jak rozumí mluvenému anglickému přednesu z videa," dodává učitel Robert Mulár.

Pocit izolace

Nadšení z nových poznatků panuje i na druhé straně zeměkoule. „Videokonference považuji za velký úspěch po všech stránkách. Nejenom, že si naši žáci mohli vyzkoušet komunikaci v anglickém jazyce se stejně starými kamarády v České Lípě, také se dozvěděli spoustu nových věcí o jejich zemi. Ohlasy ze strany dětí a rodičů byly vynikající," nechal se slyšet Kozo Mizutani, ředitel japonské školy, kterou momentálně navštěvuje přes 400 dětí od předškoláků až po univerzitní studenty.

Důvodem k uspořádání videokonferencí je boj s určitým pocitem izolace, se kterým se obecně Japonsko jakožto ostrovní stát potýká.

Do České Lípy odtud také doputoval dárek v podobě balíku s japonskými sušenkami či novinami, ve kterých o projektu otiskli článek.

Prostředníkem projektu je Kateřina Shibazaki, která v Japonsku žije a před Vánoci dorazí do ZŠ a MŠ Klíč uspořádat několik přednášek, aby se místní školáci před cestou do země vycházejícího slunce o této krajině dověděli ještě více.

Autor: Petra Hámová

1.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení