Rodiče novoborských předškoláků mají stejně jako v mnoha jiných obcích problém s nedostatkem mateřských škol. Už v letošním roce musela novoborská mateřská škola Klíček odmítnout šest dětí, které se už nevešly ani do jedné z jedenácti tříd na čtyřech pracovištích. To se podle slov ředitelky mateřské školy stalo poprvé od jejího jmenování do funkce, ve které je už od roku 1992 .
V současné chvíli navštěvuje mateřskou školu Klíček více než 260 dětí, což je jejich maximální kapacita. Od září letošního roku by však do školek mělo přibýt ještě mnohem více dětí.
„Už v říjnu letošního roku, kdy proběhlo první kolo zápisů na příští rok, se přihlásilo tolik dětí, že každého dalšího bychom měli správně odmítnout. A to nepočítáme děti, které budou mít odklad školní docházky. Ty nám ve školkách také zůstanou,“ říká ředitelka mateřské školy Klíček Ivana Poseltová.
„Od října se ptalo na umístění dětí v naší školce dalších osmnáct maminek. V březnu by mělo proběhnout další kolo zápisů, ale vzhledem k zoufale nedostatečné kapacitě jsme požádali rodiče, aby své děti zapsali do školky už v lednu,“ dodává s tím, že termín posunuli proto, aby co nejdříve školka i město věděli, s kolika dětmi musí na příští rok počítat.
„Ve spolupráci s městem hledáme řešení, jak kapacitu školek zvýšit. Už máme nějaké vize, ale musíme dbát především na to, že se bude jednat o provizorní řešení a nemělo by tedy být příliš finančně náročné,“ vysvětluje Ivana Poseltová. „Dočasné řešení hledáme proto, že do budoucna počítáme s vybudováním školky ve vile v Kalinově ulici, což do začátku školního roku není možné stihnout, především vzhledem k vysokým nákladům,“ upřesňuje.
Do hledání co nejlepšího východiska se však zapojuje i město, které je zřizovatelem mateřských škol.
„Rada města mě pověřila, abych začal ve spolupráci s mateřskou školou Klíček hledat optimální řešení kritického nedostatku volných kapacit. Už jsme o celé věci jednali a obě strany předložily návrhy řešení. Naše návrhy se v podstatě shodovaly a nyní musíme vybrat ten nejvhodnější. Představu už máme, ale je předčasné o ní hovořit,“ říká místostarosta města Jindřich Mareš.

Další zprávy z regionu najdete zde