Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy konrolují své počítače

Českolipsko – Výuka výpočetní techniky na základních školách je dnes už samozřejmostí, stejně jako přístup na internet, kde děti navštěvují převážně sociální sítě. I přes alarmující výsledky průzkumu jsou školní počítače na Českolipsku zabezpečené

10.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Rodiče i doma často řeší jak zajistit, aby děti neprohlížely nevhodné stránky. Lze tomu čelit tím, že určité servery uživatel pro přístup zablokuje. „Ve škole se učíme práci s počítačem, ale na internetu ještě neděláme,“ řekl jedenáctiletý Lukáš Šafařík z českolipské základní školy Sever. „V hodině se občas spolužáci snaží připojit na Facebook, ale učitel je hlídá. Chodí mezi námi, a když někoho načape, dostane poznámku do žákovské knížky.“

Podle průzkumu společnosti SODATSW, která mapovala stav IT učeben a zabezpečení počítačů, kontrolují dvě třetiny základních škol své žáky při používání internetu. Pouze dvaadvacet procent z nich registrují pravidelné pokusy studentů navštívit webové stránky se závadným obsahem.

Podle průzkumu společnosti SODATSW jsou žáci většiny základních škol při surfování na internetu monitorováni. Nevhodný obsah přitom blokuje jednapadesát procent škol. Žáky na školních počítačích nejvíce láká právě internet, možnost vyhledávání informací, používání e-mailu nebo sociálních sítí.
Čtvrtina studentů oceňuje možnost používání multimedií pro editaci fotografií, videa či hudby. Potěšující zpráva je, že statistiky navíc ukázaly, že pouze šest procent žáků vyhledává školní počítače kvůli hrám.

Stránky blokují pečlivě

„Od čtvrté třídy vyučujeme standardně pro všechny žáky informatiku, základy práce na počítači, web a internet. Od šesté třídy jako výběrovou záležitost grafiku, excel, power point,“ prozradil ředitel největší českolipské základní školy na sídlišti Špičák Libor Šmejda. „Ve studiu dětské televize DTv Špičák se učí na počítači střih dokumentů, ozvučení nebo titulkování.“

Jaká opatření volí školy, aby zabránily vstupu na stránky s nevhodným obsahem? „Škola vlastní v případě potřeby program pro zablokování internetových stránek,“ řekla k zabezpečení školní sítě a počítačů ředitelka novoborské Základní školy Náměstí Míru Zuzana Tomsová.

„Škola má výpočetní techniku zabezpečenou centrální blokací. Internetové stránky jsou filtrovány proti nevhodnému obsahu, jako je sex, násilí nebo tolik vyhledávané sociální sítě,“ ujistila Eva Nohýnková ze Základní školy Špičák.

Českolipské gymnázium podle ředitele Stanislava Maye proti nežádoucím vstupům na internetové stránky využívá filtru DNS.DNS neboli Domain Name System, tedy systém, který překládá doménové názvy na IP adresy. Běžnému uživateli pak stačí zapamatovat si doménové jméno a DNS zařídí, že se prohlížeč spojí se správným serverem a zobrazí požadované stránky. Nebo také ne, podle nastavení.

Školy si nechrání data

Podle ředitele společnosti SODATSW Martina Hanzala chybí na základních školách komplexní přístup pro ochranu počítačových sítí. V mnoha případech je navíc nespravují odborníci, což je pochopitelně riskantní. Řízení a kontrolu informačních technologií mají v základních školách na starosti nejčastěji učitelé.

V jednadvaceti procentech případů využívají školy jako správce IT externí subjekty, pouze osm procent škol kombinuje vlastní personální zdroje s profesionálními agenturami. Alarmující je, že podle nedávného průzkumu společnosti SODATSW celá třetina českých základních škol dokonce nechrání svá data vůbec.

Podle Evy Nohýnkové spravuje počítačovou síť ve škole na sídlišti Špičák kantor, novoborská škola na náměstí Míru má na správu sítě odborného pracovníka, který spolupracuje s vyučujícím ICT na škole.

„Správu počítačové sítě naší školy zajišťuje smluvně firma,“ prozradil ředitel českolipského gymnázia Stanislav May.

Většina škol na Českolipsku nabízí využití počítačů i mimo výuku. Tři počítačové učebny novoborské základní školy jsou maximálně využívány po celou dobu výuky, v odpoledních hodinách pak v rámci kroužků a stejná praxe panuje na většině škol. Školní počítače českolipského gymnázia jsou denně využívány až osm hodin v rámci výuky a v době mimo výuku pak volně žáky.

„Využíváme počítače i v dalších vyučovacích hodinách například při výuce českého jazyka, matematiky nebo i dějepisu. Mimo výuku mohou žáci navštěvovat počítačový klub, kde si procvičují výukové programy,“ dodala Eva Nohýnková.

Tomáš Mařas

10.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
87

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení