Klidněji než v jiných prázdninových časech je letos v základních školách a školkách na Českolipsku, ale i jinde v Libereckém kraji. Města a obce, která jsou jejich zřizovateli byla ve zhoršující se ekonomické situaci obezřetnější a navíc se potýkají s obtížným hledáním stavebních firem, které by jejich zakázky chtěly uskutečnit. Školy se tedy v čase, kdy jsou žáci na prázdninách, ve většině případů omezují jen na drobnější údržbu a malování tříd.

„Mrzí nás, že jsme chtěli zrekonstruovat další školská zařízení, ale bohužel se nám to zkomplikovalo situací, která na stavebním trhu momentálně je,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. Přesto se město snaží zvládnout momentálně rozjeté projekty, jako je například výměna oken u ZŠ Partyzánská nebo ZŠ Jižní, výměna rozvodů, oprava WC a střechy ZUŠ Česká Lípa nebo revitalizace sportovního hřiště u školy na sídlišti Holý vrch.

Podle starostky Volfové chtěla radnice renovovat i svou školu na sídlišti Sever a zejména už vyřešit neutěšený stav oken i v ZŠ Sever, ale vysoutěžený dodavatel nakonec zakázku odmítl s tím, že není schopen dodržet termín dodání. „Tato škola si zaslouží rozsáhlou rekonstrukci, jsme si toho velmi dobře vědomi, a proto už druhým rokem jednáme s architektem, který má autorská práva,“ řekla Volfová. Jak přiznala, představa architekta je jiná než města. „Dohoda se nedaří. Nabídka ze strany architekta je taková, že celá přestavba by dosahovala řádově 300 milionů korun a to si město nemůže dovolit, i když víme, že investovat sem chceme,“ zdůraznila českolipská starostka. „Bohužel tato škola není jediná, kde se nám výběrová řízení zkomplikovala. Chtěli jsme vyměnit střechu na MŠ Eliášova, nebo vyměnit okna v ZŠ Tyršova, ale ani tam se nám dodavatelé nepřihlásili a řízení budeme opakovat. Zmínit mohu i kuchyni v MŠ Bratří Čapků nebo vestavěnou třídu MŠ Jižní,“ zmínila.

Autocamp Sedmihorky.
Autocamp Sedmihorky v Českém Ráji slaví šedesáté narozeniny

Druhé největší město okresu, Nový Bor, má oproti loňsku ve školách po dobu letních prázdnin ještě větší klid. „Žádná velká investice v našich školách neprobíhá, spíš se jedná o běžné opravy a údržbu, jako jsou podlahy, malování, odvlhčení, předláždění. Plánovaná výměna oken v ZŠ Praktická byla přesunuta na příští rok a proběhne současně s výměnou elektroinstalace,“ konstatovala vedoucí odboru školství novoborské radnice Alena Forgáčová.

Na důkladný úklid, běžné udržovací práce a malování se tentokrát zaměřují třeba i v Dubé a Mimoni.

„Přes prázdniny se u nás nic zvláštního neděje, kompletní modernizaci učebny jazyků v základní škole jsme stihli už na jaře,“ řekla starostka Dubé Irena Žalovičová.

Liberecký flašinetář 2021.
FOTO: Do Liberce dorazili flašinetáři z šesti zemí světa

„Letos soutěžíme akce na příští rok, a to opravu celé střechy na ZŠ Mírová a opravu střechy a odvodnění mateřské školy Letná, abychom si včas zajistili firmy, které opravy provedou,“ sdělil starosta Mimoně Petr Král.

Péči o své školy věnuje tradiční pozornost i město Frýdlant, které během srpna dokončuje akci Modernizace učebny pro výuku jazyků a konektivita v základní škole v Husově ulici. Nové učebny budou žáci moci využít už začátkem školního roku. Podle mluvčí radnice Martiny Petráškové je to u základních škol jediná větší akce, kterou letos dělali. „Jednak se podařilo v předchozích letech udělat na školách spoustu práce na obnově a pak byl také v souvislosti s covidem problém sehnat na připravené akce stavební firmy,“ vysvětlila s tím, že už na podzim bude Frýdlant soutěžit dvě velké investiční akce na příští rok, a sice opravu střechy na ZŠ v Bělíkově ulici a opravu sociálního zařízení na ZŠ v Purkyňově ulici. Tak, aby mohly obě akce proběhnout v příštím roce.

„Probíhají ale investiční akce na mateřských školách ve Frýdlantu. V plánu je rekonstrukce přípojky kanalizace u MŠ Bělíkova, chystá se doplnění herních prvků do zahrady v MŠ Sídlištní, zpevňuje se venkovní plocha u MŠ Bělíkova,“ vyjmenovala Petrášková. Město Frýdlant také čeká na rozhodnutí o přidělení nebo nepřidělení dotace z operačního programu životní prostředí v případě chystané rekonstrukce ZŠ speciální ve Frýdlantu.