Naopak stotisícový Liberec bude kvůli napjatému rozpočtu na opravách svých školských zařízení šetřit.V Lípě budou dělníci pracovat v osmi základních a dvou mateřských školách. Za 33,5 milionu korun se bude od poloviny července zateplovat a staticky zajišťovat největší škola v kraji, ZŠ Špičák. Na rekonstrukci trvající zhruba rok má radnice přislíbenou evropskou dotaci ve výši 24 milionů.

„Podle projektu mělo vše stát pětačtyřicet milionů, v soutěži se ale podařilo stavbu výrazně zlevnit," informoval českolipský místostarosta Jiří Kočandrle.

Celoroční rekonstrukce na ZŠ Špičák bude zahrnovat zateplení fasády, výměny oken i statické zajištění. Objekty školy, která se poprvé otevřela v roce 1987, jsou ve špatném stavu. Díky zateplení by se v příštích letech měly náklady školy na energie snížit bezmála o dva miliony korun za rok. „Celá investice by se tak díky úsporám nákladů na energie měla vrátit do pěti až deseti let," poznamenal místostarosta Jiří Kočandrle.

V létě se také budou zateplovat MŠ Brněnská a MŠ Zhořelecká. I na tuto akci, jejíž cena by neměla přesáhnout 13,5 milionu, chce radnice získat evropskou dotaci. Na dalších školách a školkách ve městě plánuje opravit zatékající střechy, fasádu, sociální zařízení nebo doplní osvětlení ve třídách.