Ani dvě kola přijímacích zkoušek, která proběhla na obou středních uměleckých školách na Českolipsku, nepřinesla žádoucí výsledek – naplnění tříd studenty.
S nedostatkem studentů se už několik let potýká Střední uměleckoprůmyslová škola v Kamenickém Šenově. Zatím má škola volná místa ve všech čtyřech studijních oborech.
„Výkony všech budoucích studentů byly velmi vyrovnané a byli přijati téměř všichni. Kapacitu se nám přesto nepodařilo naplnit a druhé kolo talentových zkoušek proběhne 25. března,“ informovala Marie Kronďáková, zástupkyně ředitele šenovské sklářské školy. S nedostatkem zájemců o studium se škola, která každoročně přijímá kolem třiceti žáků, potýká již několik let. Přesto byl letos o sklářské obory větší zájem než tomu bylo v uplynulých letech.
Také Střední škola a vyšší odborná škola sklářská v Novém Boru by uvítala více zájemců z řad absolventů základních škol.
„Máme za sebou dvě kola talentových zkoušek a přijali jsme jedenáct studentů,“ řekl Deníku Jiří Janás, zástupce ředitelky. Také zde otvírají jednu třídu. Umělecké školy nemusí naplnit minimální počet osmnácti žáků ve třídě, takže od září mohou v prvním ročníku začít učit. „Ještě ale mohou zájemci po individuální dohodě udělat talentové zkoušky a test všeobecných znalostí. Bylo by dobré, kdyby do prvního ročníku nastoupilo více žáků,“ přeje si Jiří Janás.
Zeptali jsme se jej také na názor, proč mají nedostatek studentů. „Tento problém je celosvětový, ubývá dětí a škol je hodně,“ domnívá se.