VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Jak bezpečné jsou děti ve školách

Redaktoři Deníku navštívili některé základní školy. Proniknout do některých nebyl žádný problém.

23.2.2008 2
SDÍLEJ:

Ze základní školy vyhnala redaktory uklízečkaFoto: Deník/Petr Šimr

Ráno, když se loučíme s našimi dětmi, se chceme spolehnout na to, že jsou ve školách v bezpečí, nesmusíme se o ně přes den bát. Může se stát, že by děti někdo obtěžoval v tělocvičně nebo že by záhadně zmizely drahé bundy a věci ze školních šaten? Tato otázka trápí řadu rodičů, a proto jsme se pokusili zjistit, jak to vypadá ve skutečnosti. Průzkum jsme provedli v základních školách v České Lípě.

ZŠ Sever

Škola má několik bočních – tzv. nouzových vchodů. Právě jedním z nich se pokoušíme do školy vniknout a jsme úspěšní. Procházíme kolem tříd a míjíme několik učitelů. Nikdo z nich se ani koutkem oka nepodívá a nepozastaví nad tím, že školou prochází cizí lidé, ještě k tomu vybaveni kamerou a fotoaparátem. Bez problémů míříme do šaten, kde bychom mohli vzít bundy, boty, zkrátka cokoliv. Ani tady nás nikdo nezastaví. Pokračujeme dál k tělocvičně. Teprve tam potkáme rázného muže – učitele tělocviku, který nám zabrání pokračovat v cestě. „Vchod hlídám, pokaždé. Když je hodina, dveře zamknu. Nikdo nemá šanci dostat se dovnitř,“ odpoví nám Tomáš Choc na dotaz, zda je vchod zabezpečen celý den.
„Hlavní vchod je vždy uzamčen, i ty boční, nouzové vchody. Muselo jít o výjimku, školník asi zapomněl,“ brání se ředitel školy Pavel Černý. I tak je zřejmé, že je v rozpacích. Vidí, že nebyl nejmenší problém dostat se do šaten. Vloudila se chybička. Taková, která může předcházet zákeřnému útoku a nebo tragedii.

VIDEO: Redaktoři Deníku pronikli s kamerou do ZŠ Sever

ZŠ a Praktická škola, Moskevská ulice

Boční vchody zde nejsou. Hlavní vchod je uzamčen. Každý návštěvník musí zvonit na zvonek a ohlásit se vedení školy. Zvrhlík ani zloděj by neměl nejmenší šanci. Odcházíme, aniž by se nám podařilo proniknout byť jen do hlavní auly. Škola je výborně zabezpečena.

ZŠ Špičák

Hlavní vchod a několik postranních vchodů. Vcházíme hlavní vchodem a zvesela nám běží naproti vrátná. „Vy jdete na recitační kroužek?“ vyptává se zvídavě. Je velice zklamaná tím, že ne. „Tak co tu tedy chcete, tady nemáte co dělat! Mám tady zvoneček a hned přivolám pomoc.“ vysvětluje energicky a sleduje nás poněkud přísně. Brání školu, jak se dá.
Tady bychom neuspěli, je nám jasné a pomalu se vzdalujeme, ale nevzdáváme se. Míříme k bočnímu vchodu. Je odemčeno. Stačí vteřinka a jsme v šatnách. Opět bez nejmenších problémů bychom mohli odnést bundy, šaty, cokoliv. Hlasitě tuto skutečnost komentujeme. Až na tyto podněty reaguje uklízečka, která se k nám blíží. „Co tu chcete, koukejte jít ven,“ říká a vede nás ke dveřím. Dá se ale předpokládat, že případný zloděj by nehlučel a choval by se nenápadně. Pak by měl určitě šanci.

ZŠ Lada

Všechny vchody jsou uzamčené. Nikudy se nedá projít. O chvilku později nás přijde pozdravit školník a přivolá zástupce ředitele školy. Ten nám trpělivě vysvětluje, jak obrovský problém je uhlídat tak velký prostor, navíc s tolika žáky. „Máme všude zamčeno. Pokud otevřeme dveře, například ráno v osm, stojí u dveří dozor, dvě učitelky, a nebo uklízečky. Jenže, znáte to. Takovým davem může někdo proklouznout. Rabovali nám zde šatny, proto jsme dozor zpřísnili,“ říká Zdeněk Choma.
Shrnout lze naši cestu jedním poznáním. Vaše děti jsou ve školách v bezpečí, ale pořád je co zlepšovat. Školy by měly mnohem přísněji střežit postranní vchody a nouzové vchody. Nesmí se vloudit chybička.
Měli by také zpřísnit dozor u bočních a nouzových vchodů. Pokud je třeba tyto vchody na čas odemknout, měl by nést někdo zodpovědnost za to, pokud se tudy vplíží nepozorovaná návštěva. Dá se předpokládat, že právě této skulinky využije ten, kdo by chtěl vašim dětem ublížit.

Autor: Eva Vlastníková

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 30 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve výrobě (kromě hutní výroby a slévárenství) Mistr výroby - Řízení a obsluha recyklační linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: , -Střední odborné (vyučen), technického zaměření , -Základní zkušenosti s vedením kolektivu, schopnosti řídit malý tým, -Schopnost provádět drobné opravy na zařízení, manuální zručnost, -spolehlivost, samostatnost, loajalita ke společnosti, schopnost komunikace, schopnost týmové práce, -schopnost přesné specifikace problémů, důslednost při plnění zadaných úkolů, schopnost samostatného řešení problémů, -uživatelská znalost PC, -řidičský průkaz T, C nebo strojnický průkaz výhodou (není podmínkou), NABÍZÍME:, -Dvousměnný provoz pondělí - pátek, -Mzdu 30.000 kč, -Stravenky, -4 týdny dovolené, -Zaškolení zkušeným pracovníkem po nezbytnou dobu, -Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem, -Nástup možný ihned. Pracoviště: Envy recycling s.r.o. - stráž pod ralskem, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Petr Pavlíček, +420 731 129 312.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 120 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Sociální pracovník/ce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18120 kč, mzda max. 27310 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání:, - Vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském nebo magisterském studijním programu zaměřeném na sociální práci (odborná způsobilost dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách)., Odborné znalosti:, -Zodpovědnost, samostatnost a spolehlivost., -Schopnost samostatného rozhodování., -Organizační schopnosti a dovednosti., -Schopnost týmové spolupráce a dobré komunikační dovednosti., -Tvořivé a kreativní myšlení., -Dobrá znalost zákonů a standardů kvality. , -Znalost práce s výpočetní technikou., -Kladný postoj k lidem s hendikepem, Praxe v oboru:, -Výhodou je alespoň 2 roky práxe v sociálních službách., -Výhodou je zkušenost práce s naší cílovou skupinou - lidí se mentálním postižením., Další požadavky: , - Trestní bezúhonnost., -Řidičské oprávnění skupiny B (výhodou je řízení minibusu).., Nabízíme:, - stravenky. Pracoviště: Ostara, příspěvková organizace, Pivovarská, č.p. 693, 471 54 Cvikov. Informace: Hanušová, Šajtarová, +420 733 539 853,731 848 677.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: , - vyučení ve strojírenském oboru; praxe výhodou , - ochotu se učit a vzdělávat; zaškolíme, naučíme , - manuální zručnost, přesnost, důslednost , - technické myšlení , - ochotu pracovat na směny, Nabízíme , - perspektivní zaměstnání, - zaškolení, průběžné vzdělávání , - zajímavé finanční ohodnocení , - pracovní poměr na plný úvazek , - stravenky , - možnost získání výhodného telefonního mobilního , tarifu , - zaměstnání u stabilního zaměstnavatele s tradicí, Pozice je vhodná i pro absolventy.. Pracoviště: "slévárna hliníku s.r.o." nový bor, Rumburských hrdinů, č.p. 296, 473 01 Nový Bor. Informace: Jana Špindlerová, +420 487 833 222;487 833 211.

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 26 000 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Správce IS/ICT (počítačové sítě). Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové zařazeni, -11. Platová třída (platový stupeň dle započitatelné praxe), - zvláštní příplatek (1980,- Kč), - možnost osobního ohodnoceni, - zaměstnanecké benefity, Požadavky:, - vysokoškolské vzděláni (Bc.), - velmi dobrá znalost operačního systému MS Windows, MS Windows Server a znalost MS, Office, znalost administrace služby MS Active Directory, - znalost problematiky počítačových sítí, - znalost anglického jazyka (na úrovni pochopeni manuálů), - spolehlivost, bezúhonnost, schopnost samostatného rozhodování i práce v týmu, - znalost VMWare, SharePoint (výhodou), Místo pracovního působiště: Akademie VS ČR Stráž pod Ralskem, Předpokládaný termín nástupu do funkce: od 1. 8.2018- 1. 10.2018, Náležitosti přihlášky, - strukturovaný Životopis, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - kopie výpisu z evidence rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), Poslední den doručené přihlášky do výběrového řízeni: 1. 8. 2018, Konání výběrového řízení: přesný termín bude uchazečům dodatečně sdělen, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu: Vězeňská služba ČR, Akademie VS, Máchova, 200,471 27 Stráž pod Ralskem., Ob6lku označte v levém dolním rohu: Správce počítačové sítě - NEOTEVÍRAT. Pracoviště: Vězeňská služba čr - akademie vězeňské služby čr, Máchova, č.p. 200, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Personální odd., .


Celkem devět požárů založil úmyslně 23letý mladík.

Policisté dopadli žháře z Dubska. Soud ho může poslat až na rok do vězení

Benefiční fotbalový turnaj Skalice Celebrity Open Cup vynesl 27 700 Kč. Peníze pomohou Romanu Macháčkovi ze Slunečné, který je po těžkém úrazu ochrnutý na půl těla. Vítězem 5. ročníku se stal nováček turnaje Medvědi Postoloprty, který ve finále porazil Pa
25

OBRAZEM: Fotbal ve Skalici pomohl dobré věci

Celníci jdou po tygří stopě. K Berouskům

Doksy, Bašť – Pondělní policejní zásah se týkal i Zooparku Berousek v Doksech. „Je to nesmysl,“ brání se provozovatel.

Další budovy v Ralsku půjdou k zemi

Ralsko – Původní kotelna, sklad na uhlí nebo například letní kino půjdou v bývalém vojenském prostoru Ralsko k zemi.

Voxel: Vždycky jsem toužil na Rozmarném létě hrát

Doksy - Již třetí ročník rodinného hudebního festivalu vás čeká 21. července v nádherném prostředí Máchova jezera. 

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT