Ráno, když se loučíme s našimi dětmi, se chceme spolehnout na to, že jsou ve školách v bezpečí, nesmusíme se o ně přes den bát. Může se stát, že by děti někdo obtěžoval v tělocvičně nebo že by záhadně zmizely drahé bundy a věci ze školních šaten? Tato otázka trápí řadu rodičů, a proto jsme se pokusili zjistit, jak to vypadá ve skutečnosti. Průzkum jsme provedli v základních školách v České Lípě.

ZŠ Sever

Škola má několik bočních – tzv. nouzových vchodů. Právě jedním z nich se pokoušíme do školy vniknout a jsme úspěšní. Procházíme kolem tříd a míjíme několik učitelů. Nikdo z nich se ani koutkem oka nepodívá a nepozastaví nad tím, že školou prochází cizí lidé, ještě k tomu vybaveni kamerou a fotoaparátem. Bez problémů míříme do šaten, kde bychom mohli vzít bundy, boty, zkrátka cokoliv. Ani tady nás nikdo nezastaví. Pokračujeme dál k tělocvičně. Teprve tam potkáme rázného muže – učitele tělocviku, který nám zabrání pokračovat v cestě. „Vchod hlídám, pokaždé. Když je hodina, dveře zamknu. Nikdo nemá šanci dostat se dovnitř,“ odpoví nám Tomáš Choc na dotaz, zda je vchod zabezpečen celý den.
„Hlavní vchod je vždy uzamčen, i ty boční, nouzové vchody. Muselo jít o výjimku, školník asi zapomněl,“ brání se ředitel školy Pavel Černý. I tak je zřejmé, že je v rozpacích. Vidí, že nebyl nejmenší problém dostat se do šaten. Vloudila se chybička. Taková, která může předcházet zákeřnému útoku a nebo tragedii.

VIDEO: Redaktoři Deníku pronikli s kamerou do ZŠ Sever

ZŠ a Praktická škola, Moskevská ulice

Boční vchody zde nejsou. Hlavní vchod je uzamčen. Každý návštěvník musí zvonit na zvonek a ohlásit se vedení školy. Zvrhlík ani zloděj by neměl nejmenší šanci. Odcházíme, aniž by se nám podařilo proniknout byť jen do hlavní auly. Škola je výborně zabezpečena.

ZŠ Špičák

Hlavní vchod a několik postranních vchodů. Vcházíme hlavní vchodem a zvesela nám běží naproti vrátná. „Vy jdete na recitační kroužek?“ vyptává se zvídavě. Je velice zklamaná tím, že ne. „Tak co tu tedy chcete, tady nemáte co dělat! Mám tady zvoneček a hned přivolám pomoc.“ vysvětluje energicky a sleduje nás poněkud přísně. Brání školu, jak se dá.
Tady bychom neuspěli, je nám jasné a pomalu se vzdalujeme, ale nevzdáváme se. Míříme k bočnímu vchodu. Je odemčeno. Stačí vteřinka a jsme v šatnách. Opět bez nejmenších problémů bychom mohli odnést bundy, šaty, cokoliv. Hlasitě tuto skutečnost komentujeme. Až na tyto podněty reaguje uklízečka, která se k nám blíží. „Co tu chcete, koukejte jít ven,“ říká a vede nás ke dveřím. Dá se ale předpokládat, že případný zloděj by nehlučel a choval by se nenápadně. Pak by měl určitě šanci.

ZŠ Lada

Všechny vchody jsou uzamčené. Nikudy se nedá projít. O chvilku později nás přijde pozdravit školník a přivolá zástupce ředitele školy. Ten nám trpělivě vysvětluje, jak obrovský problém je uhlídat tak velký prostor, navíc s tolika žáky. „Máme všude zamčeno. Pokud otevřeme dveře, například ráno v osm, stojí u dveří dozor, dvě učitelky, a nebo uklízečky. Jenže, znáte to. Takovým davem může někdo proklouznout. Rabovali nám zde šatny, proto jsme dozor zpřísnili,“ říká Zdeněk Choma.
Shrnout lze naši cestu jedním poznáním. Vaše děti jsou ve školách v bezpečí, ale pořád je co zlepšovat. Školy by měly mnohem přísněji střežit postranní vchody a nouzové vchody. Nesmí se vloudit chybička.
Měli by také zpřísnit dozor u bočních a nouzových vchodů. Pokud je třeba tyto vchody na čas odemknout, měl by nést někdo zodpovědnost za to, pokud se tudy vplíží nepozorovaná návštěva. Dá se předpokládat, že právě této skulinky využije ten, kdo by chtěl vašim dětem ublížit.