Sklářské školy v Kamenickém Šenově a Novém Boru se nesloučí. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na úterním zasedání, když jednadvacet z nich bylo proti sloučení. Jejich verdiktu předcházela téměř dvě hodiny trvající diskuse jak zastupitelů tak příznivců školy, kteří zcela zaplnili jednací sál.

Chabý mozek nepřijme změny

Tu odstartoval náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl, který sloučení obou škol navrhl. Svoji řeč zahájil citátem, při němž mnoha přítomným zatrnulo. „Průměrný a chabý mozek neumí přijímat změny a dobře hospodařit,“ prohlásil Radek Cikl.

V obhajobě sloučení několikrát zdůraznil nákladný finanční provoz umělecké školy, špatnou prognózu demografického vývoje a současnou krizi ve sklářském průmyslu. Velký podíl viny na současné situaci má podle něj i samotné ministerstvo školství a tělovýchovy.

Vina je na ministerstvu

„Z ministerstva dostáváme čím dál méně peněz na platy pracovníků škol a ty musí kraj ve stále větším objemu doplácet ze svého rozpočtu. Podle našeho odhadu chybí škole v Kamenickém Šenově do konce roku až čtyři miliony korun a to nevíme, kolik mají odložených plateb,“ vysvětloval Cikl a pokračoval: „Jsem označován jako nepřítel šenovské školy. Já jím nejsem, vinu má ministerstvo školství, které v devadesátých letech minulého století nepřevzalo umělecké školy jako zřizovatel. Vinni jsou i ti, kterým se nerodí děti.“

V Boru je na čem stavět

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově se dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Naplněna je zhruba ze 40 procent. Loni ji navštěvovalo 70 žáků, letos jich je ve čtyřech ročnících 62. Kraj ale odmítal na provoz dál doplácet, proto se rozhodl školy s podobným zaměřením sloučit a výuku soustředit do modernějšího areálu v Novém Boru.

Právě velikost borské školy, soustředění více oborů na jedno místo, preferování výuky řemesel před uměním nebo poskytování vyššího stupně vzdělání mluví podle Cikla ve prospěch přesunu výuky z šenovské do borské školy.

Pravý opak ale navrhl Jaroslav Švehla (ODS): „V Novém Boru se chystají otevřít vedle současných oborů také design nábytku, předškolní pedagogiku. Klidně se v budoucnu mohou zaměřit i na sady, lesy, zemědělství a pak věřím tomu, že se tradiční sklářské obory dostanou úplně na okraj zájmu. Tím, že se sklářství přesune do Kamenického Šenova, vytvoříme specializovanou školu a zachováme dané obory.“

Jaroslav Švehla šel ve svém dalším prohlášení ještě dál, když sloučení definoval jako boj o záchranu borské školy.

Peníze jsou

„Zde je úbytek žáků ještě dramatičtější. Před dvěma lety tu studovaly téměř čtyři stovky žáků a letos jich je necelých dvě stě. Z toho mi vyplývá, že za další dva roky nemusí být na borské škole nikdo. A pokud v Kamenickém Šenově nedostávají dotace a nechávají se vyhladovět, tak to vidím jako staré známé účel světí prostředky,“ podotkl Švehla.

Martin Půta (SLK) se pozastavil nad tím, že krajští radní volají po úsporách, ale dalším bodem projednávání zastupitelů je schválení 400 tisíc korun na několikahodinovou sportovní akci.

Chtějí řemeslníky

Jako hlavní devizu šenovské školy označil Miloš Tita (KSČM) tu, že zachovává vysokou přidanou hodnotu českého sklářství. „Rozpoutal se tu proces vyhrocený pouze na dvě osoby a samotná škola zůstala bokem. Pokud projde sloučení, navrhuji, abychom příště zrušili věž na Ještědu, protože vyhlídek a rozhleden je v kraji dost,“ sarkasticky poznamenal Miloš Tita.

Stanislav Valdman (ČSSD) pro změnu upozornil, že sklářství se pomalu dostává z krize. „Firmy potřebují především řemeslníky, umělce až poté.“

Prodloužili agonii

Rozhodnutí krajských zastupitelů ve prospěch šenovské školy považuje Radek Cikl za nekonstruktivní. „Nezodpovědně prodloužili devítiměsíční agonii školy. Předpokládám, že ti, kteří tak hlasovali, mají řešení,“ reagoval Cikl.

Velké ovace a bouřlivý potlesk ale naopak verdikt vyvolal u veřejnosti z řad studentů, učitelů a příznivců šenovské školy. Někteří z nich měli transparenty, jimiž vyjadřovali podporu šenovské škole. Dvě hodiny před samotným jednáním demonstrovali studenti, učitelé a příznivci školy před budovou krajského úřadu.

Šenovská a borská škola se měly sloučit již letos v dubnu, kvůli protestům ale krajští radní záměr odložili. Minulý týden však odvolali ředitele SUPŠS v Kamenickém Šenově Františka Janáka. Důvodem byly výsledky opakovaných hospodářských kontrol a zjištění pracovníků školní inspekce. Janák ale považuje argumenty radních v některých případech za účelové a lživé a bude se bránit soudní cestou.