S velikou slávou a očekáváním otevřeli v pátek 30. června před polednem zbrusu novou zubní ordinaci ve Cvikově na Českolipsku. Nedávno, když zřízení ordinace město oznámilo, přišlo během okamžiku 2 500 mailů, v nichž se do péče hlásilo 7 500 lidí.

„Měli jsme plno během pár minut. Vzali jsme nejprve pět set zájemců a počítáme, že v průběhu času tento stav zvýšíme až na tisíc pět set,“ sdělila zubní lékařka Tereza Prouzová. Ordinovat začne v úterý 11. července. „Přijali jsme pouze české pacienty, i když mezi žadateli byli i lidé z Německa a Polska,“ podotkla dvaatřicetiletá stomatoložka, která má osmiletou praxi a dosud pracovala v Liberci. Brzy se ale přestěhuje do Cvikova.

„Budova staré, ale opravené vily je moc krásná,“ řekla doktorka Prouzová. „Jsem velice ráda, že jsme se s městem dohodli na vybavení ordinace, díky kterému mohu pacientům poskytovat ošetření na skutečně vysoké úrovni,“ uvedla zubařka, která má zdejší ordinaci pronajatou na deset let.

Výrobek roku Libereckého kraje 2023.
Ocenění pro dobroty z regionu. Výrobek roku Libereckého kraje zná své vítěze

Ve Cvikově dosud působil jediný zubní lékař. O rozšíření péče a získání „vlastního“ zubního lékaře se podle slov bývalého starosty Jaroslava Švehly město s více než čtyřmi tisíci obyvatel snažilo 15 let. Vhodný prostor nalezlo v přízemí Niessnerovy vily. V zrekonstruovaných prostorách historického objektu vznikla ordinace s moderním stomatologickým vybavením a zázemím pro personál.

„Vybudování ordinace nás přišlo na 6,7 milionu korun, z toho vybavení zhruba na dva miliony korun,“ řekl starosta města Cvikova Petr Vrabec s tím, že stavební úpravy zabraly jeden rok a kromě prostor ordinace zahrnovaly i rekonstrukci vestibulu, sociálního zařízení a vybudování nového bezbariérového přístupu.

Stavební úpravy měla na starost společnost Rychlé stavby s.r.o. Město do ordinace pořídilo stomatologické křeslo, běžný a panoramatický rentgen od společnosti Henry Schein. Další přístrojové vybavení, jako například speciální dentální mikroskop, si zajistila sama lékařka. V ordinaci bude možné provádět plné spektrum výkonů včetně mikroskopické stomatologie a prostory bude využívat i dentální hygienistka.

Někdejší cvikovské sídlo majitele tkalcovny Josefa Niessnera v minulosti sloužilo také jako městské kulturní středisko. První patro využívá místní základní umělecká škola, ale prostory v přízemí zůstávaly dlouho prázdné. „Povedlo se zajistit lékařskou péči a zároveň najít smysluplné využití tohoto krásného objektu,“ pochvaloval si místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla ml.