Čtyřiadvacetičlenná zásahová jednotka SHD v Novém Boru je společně se třemi dalšími v okrese Česká Lípa zařazena do druhé kategorie (JPO 2) a zasahuje buď samostatně nebo společně s profesionálními hasiči. Ročně má na svém kontě na dvě stě zásahů.
„Na tuto jednotku dobrovolných hasičů je v celém okrese největší spolehnutí jak z hlediska technického vybavení, tak vzhledem k odbornosti hasičů a jejich dovednostem,“ tvrdí plk. ing. Jiří Kunst, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.
Na oslavách se nejvíc těší na prezentaci nového hasičského speciálu Volvo, který město pro hasiče zakoupilo.
„Cisterna je opravdu super moderní, na vysoké úrovni. Po vyškolení lidí počítáme s tím, že bude zařazena do požárně poplachového plánu Libereckého kraje, který je zároveň poplachovým plánem integrovaného záchranného systému,“ podotýká plk. Jiří Kunst.
Zatímco pátek patřil slavnostnímu zahájení a třem koncertům, v sobotu se rozproudí velmi různorodý program. V sobotu v 9 hodin vyjede od Městského divadla hasičská Spanilá jízda v čele s tanečníky, vlajkonoši a za nimi hasičská a záchranářská technika od historické až po tu nejnovější.
Akcí dne se stane v 11.30 simulovaný teroristický útok a zásah bezpečnostních složek. Zúčastní se jej hasiči, Policie ČR, městská policie, záchranná služba, ale i kaskadéři a pyrotechnici. Bohatý program završí půlnoční ohňostroj.
Oslavy si vyžádaly dopravní omezení v centru Nového Boru. Návštěvníci mohou využít dvou záchytných parkovacích ploch - parkoviště u Městského divadla na autobusovém nádraží a cyklistický areál na ulici Sloupská (směr Sloup v Čechách). Obě parkovací plochy jsou bezplatné, nehlídané a náměstí Míru je z nich chůzí dostupné.
„Motoristy běžně parkující své vozy v částech, které budou uzavřené, prosíme, aby své vozy zaparkovali jinde,“ požádala mluvčí Irena Rejholcová.
Hlavním spolupořadatelem hasičských slavností je lindavská sklárna Ajeto.