Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDUJEME: Déšť ustává. Ploučnice ve Stráži kulminovala

Českolipsko /FOTOGALERIE/ – Region znovu děsí velká voda. Kvůli vytrvalému dešti se během pondělí začaly zvedat hladiny řek a na některých místech stále platí 3. povodňový stupeň, například na Ploučnici. Ta ve Stráži pod Ralskem kulminovala na 198 centimetrech, od 9. hodiny pomalu klesá

27.9.2010 5
SDÍLEJ:

Voda stoupala také v Bukovanech.Foto: Deník/Vít Černý

20.50

Zpráva krajské povodňové komise:

ORP Nový Bor - Celkový optimismus, všechny toky zřetelně klesají, neprší, není třeba řešit žádné problémy.
ORP Česká Lípa - Všechny toky s výjimkou Ploučnice klesají. Dobranovský potok a Šporka na 2. SPA, Libchavský p. už pod 2. SPA. Ploučnice - Stráž za kulminací, kulminace v Č Lípě - odhad se posunul až do časných ranních hodin 29.9. Opět řešeno vypouštění Novozámeckého rybníka. Media neobjektivně informovala, že dochází k vypouštění, což podráždilo ohrožené obyvatele na dolním toku Ploučnice. Opětovně prověřeno, že se jedná o nutné snížení hladiny, aby se dostálo manipulačnímu řádu, navíc přínos do stavu Ploučnice je malý. Dále se ve spolupráci s Policií řešilo přetékání rybníka na silnici Holany - Zahrádky.
ORP Frýdlant - situace dobrá, toky klesají nebo stagnují, neprší, výhled optimistický.
ORP Liberec - situace obdobná jako na Frýdlantsku, některé toky ještě krátkodobě mírně dočasně stoupají, trend poklesu je zřejmý. Řešilo se přetečení rybníka v Nové Vsi, který již byl provizorně opravován při minulé povodni a představoval hrozbu pro Chrastavu. Vlastník rybníka údajně spolupracuje.

Povodí Labe - optimistický vývoj, pokles stavů. Na žádost obce na toku (zejména Bílý Kostel) byly sníženy odtoky z VD Harcov a Mlýnice na minimum. Jedná se o přechodný krok, aby stav Nisy byl co nejvíce snížen.

Povodí Ohře - Kulminace Ploučnice od Lípy bude až zítra ráno. Horní tok a přítoky již klesají. Odhaduje se, že se jedná o 10 letou povodeň. V Dubici (Č Lípa) zatopeny 3 domy, ve Stružnici 24 domů, v Jezvé cca 10 domů, v Horní Polici cca 5 domů. Na dolním toku může ještě voda stoupnout až o několik desítek cm. VD Stráž bude asi ve 22 hod. naplněno k hraně bezpečnostního přepadu, čímž dojde ke skokovému nárůstu odtoku. Protože neprší a přítok zřetelně klesá, nebude to mít na průtok zásadní vliv.
Mezi 12 a 18. hod. napršelo na Českolipsku jen do 3 mm srážek. Na Liberecku a Frýdlantsku 5-10 mm, na hřebenech Jizerek až 15 mm. Dolní a střední Ploučnice mírně stoupá, Dolní Nisa, Dolní Smědá a Řasnice kolísá s tendencí k poklesu. Ostatní toky a části toků jsou na zřetelném poklesu. Sekundární kulminace z dopoledních hodin zpravidla nepřekonala původní kulminace z dnešního časného rána.

19.30

Většina silnic na Českolipsku, které byly uzavřené kvůli povodním, jsou již průjezdné. Uzavřená zůstáva komunikace z Pertoltic do Velkého Grunova a také trasa z Horní Police do Starého Šachova.

17.40

Informace českolipské povodňové komise: hladiny přítoků Ploučnice klesají. "V Dobranově a Písečné je druhý stupeň, na Svitávce v Zákupech a Volfarticích je odvolaný druhý stupeň povodňové aktivity. Ploučnice zatím velmi mírně stoupá," upřesnila starostka Hana Moudrá.

16.30

Hladina řeky Ploučnice ve Stráži pod Ralskem pomalu klesá. Sice je tu stále třetí povodňový stupeň, ale místním se ulevilo: větší záplavy již nebudou. "Voda zaplavila naši chovatelskou a zahrádkářskou kolonii. Domnívám se, že tím, že se nevypouštělo z Horky, se voda udržela v korytě," shrnula starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová.

15.50

Silnice mezi Manušicemi a Častalovicemi je s opatrností průjezdná. Přes komunikaci teče voda z lesa.

14.30

Informace českolipké povodňové komise: Odpouštění Novozámeckého rybníka bude dál ve stejném množštví, to znamená, že se průtok Robečského potoka nezvýší. "Ploučnice bude podle vodohospodářů ještě mírně stoupat, předpoklad je asi o patnáct centimetrů. V České Lípě by měla kulminovat ve středu dopoledne," uvedla starostka Hana Moudrá. Dobranovský potok a Šporka klesají.

14.20

Informace Povodňových komisí ORP, Povodí Ohře a Povodí Labe:
PK ORP Frýdlant - nic nového, vše pod kontrolou, stav stabilizovaný, toky kolísají, nestoupají.
PK ORP Liberec - Stav stabilizovaný, Nisa - Chrastava a Liberec 2. SPA, Hrádek 3. SPA, vše pod kontrolou
PK ORP Nový Bor - Toky mírný pokles, Sloup v Č 2. SPA, situace pod kontrolou
PK ORP Česká Lípa - Od 7,00 naplněný Novozámecký rybník, zvýšený odtok způsobil na Robečském potoce 3. SPA, dále Dobranovský p. 2.-3. SPA, Šporka 3. SPA
Povodí Ohře - Vyskytla se fáma, že přehrada Stráž se silně odpouští - není pravda, odpouští se 0,1m3, zásobní prostor dostatečný. Ploučnice - Stráž - za kulminací, rozliv ve Stružnici a Jezvé. V Č. Lípě se rozlévá Robečský potok.
Povodí Labe - Jeřice - opatření provedená po povodni se vyplatila, tok nyní v lepším stavu než dříve. Nisa - mezi Hrádkem a Chotyní jsou stromy v korytě, způsobují vybřežení, nejsou ohroženy stavby. V Oldřichovském potoce na hranici polští hasiči provedli provizorní opatření, které u nás působí rozlivy, o situaci s jedná. Oleška, Vítkovský potok – vše pořádku. Smědá - v Poustce se rozlévá, provedená opatření není vidět (je pod vodou). Do Vísky se již z Višňové dá projet. Frýdlant - v korytě Smědé rezerva, Řasnice plná. Oldřichov v H. - řada nekapacitních můstků působí vzdutí a rozlivy. Není to však příliš nebezpečné.

Toky na Frýdlantsku a Liberecku - pokles po kulminaci se zastavil a tvoří se "2. hrb". Ploučnice kulminuje v Mimoni, níže nadále mírný vzestup. Hladiny přítoků Ploučnice klesají.
Srážky v posledních 3 hodinách na Liberecku a Frýdlantsku zesílily (cca 3 mm/hod - proto se tvoří druhý kulminační hrb). V průběhu 1h lze čekat opět pokles intenzity. Na Českolipsku jsou srážky nízké (1 mm/hod).

14.10

V Jezvé se zvedá hladina Ploučnice, lidé se připravují, pytlují písek.

13.50

Aktuální situace v Žandově: Voda v Ploučnici tu dosahuje 2,2 metrů, je uzavřený most přes řeku, na silnici je asi metr vody. Hasiči evakuovali jednu paní a mají připravené čluny. V srpnu tu Ploučnice dosáhla 2,6 metrů.

13.30

Výzva HZS: Aktuálně žádáme všechny řidiče aby nejezdili do okolí obce Višňová. Kvůli stoupající hladině řeky Smědá i dalších vodních toků v okolí dochází k zaplavování silnic. Některé úseky jsou zcela neprůjezdné. Uzavřené jsou momentálně úseky: Černousy – Boleslav, Černousy – Ves, Višňová – Černousy, Předlánce – Višňová a Minkovice – Víska.


12.40

Rybníky pojaly mnoho vody

Nejhorší je zřejmě situace v Pertolticích, kde voda zaplavila nejen louky a zahrady, ale také dvě desítky domů. "Někde mají vodu znovu až v bytech, lidé jsou z toho nešťastní, sotva se jim podařilo dát domy trochu dohromady po srpnových záplavách, mají vodu v domech zas," řekl starosta Petr Selinger. Dodal, že situace mohla být ještě horší. "V minulém týdnu jsme vypustili místní rybník, abychom prověřili stav hráze, teď už je opět plný, zadržel ale velké množství vody," poznamenal starosta.

Podobně jsou na tom lidé například z Dolní Libchavy. Sotva se jim podařilo opravit své příbytky, Šporka znovu zahrozila. Nyní je stále na 3. SPA.

Obrovské množství vody dokázal na Českolipsku zadržet i Novozámecký rybník, vodohospodáři ale museli zvýšit odtok, protože hrozilo jeho přelití, což by mohlo ohrozit pevnost hráze. "Může to ale způsobit rozlivy v povodí Robečského potoka," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Jak informovala starostka České Lípy Hana Moudrá, o tom, zda vodohospodáři ještě zvýší odtok Novozámeckého rybníka, rozhodnou ve 14 hodin.

Na Českolipsku přitom stále ještě nemají vyhráno, zaplavené jsou i sklepy některých domů v Brništi a Dolní Libchavě. "Zaplavena je silnice Brniště - Pertoltice - Mimoň a dočasně i silnice v Dolní Libchavě," dodal Langer.

Svitávka v Zákupech, která v srpnu napáchala obrovské škody, zůstává již několik hodin na druhém stupni povodňové aktivity.

12.25

Podle měření v poslední hodině hladina vody v Ploučnici v České Lípě neklesá ani nestoupá. "Pracovníci Povodí Ohře nás informovali, že by voda už stoupat neměla. Předpokládají, že v odpoledních hodinách začne klesat," informovala starostka Hana Moudrá. Dobranovský potok je mezi druhým a třetím stupněm povodňové aktivity, hrozí stále Šporka, která je na třetím stupni.

11.50

Ploučnice v České Lípě stále pomalu stoupá. V 11.30 hodin byla na 137 centimetrech. Povodňová vlna se tedy posouvá na střední tok, v České Lípě je 3. stupeň povodňové aktivity.

11.30

Silnice z Horní Libchavy do Stružnice je průjezdná.

Podle informací českolipské povodňové komise odpouštějí Novozámecký rybník. "V důsledku toho se zvedla se hladina Robečského potoka," uvedla starostka Hana Moudrá s tím, že dál Robečský potok zřejmě stoupat nebude, protože nejvíce vody odpouštěli v první hodině, teď už je průtok nižší.

Zaplavené jsou domy ve Stružnici. "V České Lípě se řeka drží v korytě, problémy jsou ale v Pertolticích a Brništi, kde se řeka vylila z břehů," řekla Hana Moudrá. V Pertolticích jsou zaplaveny nejen louky a zahrady, ale i přízemí některých domů, neprůjezdná je tam i silnice

úterý 28. září 9.15

Další uzavírky silnic kvůli záplavám:

Silnice 26218 v obcích Starý Šachov okres Děčín a Žandov okres Česká Lípa v délce 1.7km. Na místě HZS, silnice je označena dopravním značením uzavřeno, záplavy. Kvůli zaplavení vozovky je uzavřená vedlejší komunikace vedoucí z obce Dolní Police na Starý Šachov. Hlavní komunikace na Děčín je průjezdná.

Silnice 2708 v obci Pertoltice pod Ralskem okres Česká Lípa , délka 228m. Komunikace mezi Obecním úřadem v Pertolticích pod Ralskem a obcí Velký Grunov je uzavřená, vozovka je zaplavená.

Třetí stupeň povodňové aktivity je stále na Ploučnici ve Stráži a v České Lípě, Dobranovském potoce a na Šporce v Dolní Libchavě.

22.30

Mezi obcemi Heřmaničky a Žizníkov je voda na vozovce, silnice je zcela neprůjezdná, uzavřená kvůli záplavám. Průjezd Volfarticemi je kvůli velké vodě možný jen omezenou rychlostí.

22.15

Uzavřené silnice:

Pihel - Písečná - Dobranov
Horní Libchava od křižovatky III/2628 po křižovatku III/263119
Manušice - Častolovice - Skalice
Rousínov


22.00

Zasedala povodňová komise Libereckého kraje. Na většině toků je vzestup pozvolný, ale stále mírně stoupá. 3. stupně povodňové aktivity dosáhly řeky Smědá v Černousích a ve Višňové v Předláncích, dále Ploučnice ve Stvolínkách, Dolní Libchavě, Brništi a Sloupu v Čechách.

Vývoj v noci podle předpovědi ČHMÚ nebude příznivý. Očekává se značný spad srážek zejména na Českolipsku - cca 50 mm vody na metr čtvereční a situace se dle odhadu bude blížit stavu při srpnových povodních. Z vodního díla ve Stráži n. N. se voda pomalu odpouští.

Krajská povodňová komise upozorňuje občany, že informace o stavu toků podává Povodí Labe na telefonním čísle 495 088 730 a Povodí Ohře na tel. 606 757 472.
Krajská krizová linka pro občany Libereckého kraje: 485 226 999.

17.30

Zaplavená je silnice III/2628 v úseku Skalice u České Lípy směrem na Manušice.

16.50

Dopravní situace se komplikuje. Zaplavená je silnice v Horní Libchavě, křižovatka na Stružnici.

„Zcela uzavřena je silnice III/0353 z Černous na osadu Ves a dále silnice v Libchavě. Uvažuje se o uzavření silnice v Heřmanicích v úseku provizorního mostu ve středu obce. Zaplaveny jsou také silnice v okolí obce Višňová. Obecně nedoporučuji jezdit řidičům do těchto oblastí,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Na ohrožená místa vyjíždějí pracovníci Krajské správy silnic LK ve spolupráci s Policií ČR a umisťují příslušná dopravní značení o zákazu vjezdu.

Ploučnice ve Stráži pod Ralskem je na třetím povodňovém stupni.

16.00

Také v Novém Boru zasedá povodňová komise. "Novoborští hasiči čerpají vodu v Bukovanech. Shromažďujeme žádosti o pytle, techniku na čištění koryt a starostové průběžně monitorují stav vodních toků," řekl starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

15.30

Pohotovost mají také ve Cvikově a okolních obcích. Starosta Ivo Čeřovský, kterého jsme s dotazem na aktuální situaci zastihli v Lindavě, Deníku řekl: „Na některých místech v Lindavě se voda vylila do polí a zahrad. Ve Cvikově jsme museli uzavřít silnici pod městským úřadem, kde se utrhl kus zdi a podmáčená hlína ze zahrady za ní se navalila na silnici.“

Silnice v regionu jsou zatím průjezdné, přesto by řidiči měli dbát zvýšené opatrnosti, například na silnici z Brniště do Lindavy se voda valí z polí na komunikaci.

14. 48

Na možné nebezpečí povodní by měli být připraveni také obyvatelé Dolní Libchavy, Častolovic, Písečné, Dobranova, Vlčího Dolu, Heřmaniček a Dubice.

Kvůli stoupajícím hladinám vodních toků starostka České Lípy Hana Moudrá svolala povodňovou komisi města. „Po poledni byla nejhorší situace na Panenském potoce, kde už byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. Ostatní přítoky Ploučnice jsou zatím na 2. stupni povodňové aktivity a podobně je na tom i samotná Ploučnice. S ohledem na vývoj počasí a varování Českého hydrometeorologického ústavu však v následujících hodinách očekáváme další zhoršení. Pro povodní ohrožené lokality v České Lípě bude kritická nejspíš dnešní noc,“ zdůraznila starostka na jednání, kterého se zúčastnili zástupci hasičského sboru, dobrovolných hasičů a republikové i městské policie, která pomáhá mapovat situaci v terénu.

U Častolovic už voda z přetékajícího rybníka zaplavila jednu z příjezdových komunikací a znovu se začalo pytlovat v Dolní Libchavě a Staré Lípě.

Ploučnice (Stráž pod Ralskem) 164 cm - 2. SPA

Svitávka (Zákupy) 121 - 1. SPA

14:00

Ve Stráži pod Ralskem je stupeň pohotovosti na Ploučnici i Ještědce. Voda se zatím nevylila, města však preventivně přistoupilo k některým opatřením. „Máme v pohotovosti jednotku hasičů, začali jsme s pytlováním a varovali jsme samozřejmě lidi, kteří mají v té ohrožené oblasti domy. Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina by měla asi ještě růst," řekla starostka Věra Reslová.

Jak vypadá situace u vás? Dejte nám i ostatním vědět do diskuze pod článkem nebo na ceskolipsky@denik.cz

Voda se ve Stráži pod Ralskem drží na většině míst v korytech, pomalu se ale zalévají zahrádky v místní kolonii. "Bydlíme tu už šedesát let a nepamatuji si, že by povodně přišly znovu během tak krátké doby," vzpomíná na srpnovou velkou vodu paní Jaroslava. Řeka Ploučnice měla ve Stráži ve 14 hodin 162 centimetrů, za hodinu stoupla o 3 cm.

Zahrady u domů začíná zaplavovat také voda z Panenského potoku v Brništi, Luhově a Velkém Grunově. Hasiči tady již začali rozvážet pytle s pískem. Voda se navíc valí z přilehlých polí k silnici a na pozoru by tak měli být rovněž řidiči.

Na vzestupu je také Svitávka, kde již platí 1. povodňový stupeň. Podle údajů Povodí Labe je stejná situace také na Jeřici v Mníšku, a na Jizeře v Liberci a Železném Brodě. Pršet by podle meteorologů mělo i odpoledne.

Počasí

Podle předpovědi meteorologů by déšť neměl ustoupit ani během zítřejšího dne. Oblačnost i četnost srážek by měly začít ustupovat až od středy. Podle ČHMÚ by se však neměl opakovat srpnový scénář, kdy půda byla podmáčená a neměla kam vsáknout. Podle předpovědi by mělo spadnout maximálně 30 mm vody. Od středy se začne obloha vyjasňovat, do čtvrtka by mělo převažovat oblačno až polojasno, po ránu očekávají meteorologové přízemní mrazíky a teploty i kolem nuly.

Blesková povodeň postihla Liberecký kraj na začátku srpna. Vyžádala si pět lidských životů. Postiženo bylo 81 měst a obcí a voda zasáhla území o rozloze 1800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje.

Velká voda zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká. Voda zničila desítky kilometrů silnic, strhla osm důležitých mostů a přerušila dopravu na pěti železničních tratích.

S využitím ČTK

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení