16.05:
Na poklidném shromáždění na podporu Romů pořádaném iniciativou Nenávist není řešení se před romskou ubytovnou v Severní ulici diskutovalo a zpívalo. Mezi účastníky byl například senátor Jaromír Štětina (za TOP 09), Ondřej Liška a Matěj Stropnický ze Strany zelených či ředitel agentury pro sociální vyčleňování Martin Šimáček. Z Prahy dorazil do města aktivisty speciálně vypravený autobus. Také tato skupina se chce později přesunout do Rumburka.

16.03:
Čtveřici mladíku se podařilo proběhnout přes louku do Severní ulice, kde bydlí nejchudší. Zadržel je antikonfliktní tým a pořádková jednotka.

15.52:
Policisté zadrželi dvě osoby, které předvedli k podání vysvětlení, protože měli na oděvu symboly, které schvalovaly genocidu. Také našli několik nebezpečných předmětů.

15.50: Demonstrace v Novém Boru skončila.
Na radnici začíná další brífink: Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák děkuje policii za profesionálně odvedenou akci. Díky směřuje i občanům města za to, že se k demonstraci nepřipojili a chovali se kultivovaně. „Na dnešní akci jsme se společně s policií pečlivě chystali a přineslo to ovoce. Nicméně ani pro mě, ani pro radnici, to nekončí. Musíme si klást otázky, co dál. V pondělí bude velké setkání s představiteli romské minority, zúčastní se mediační a probační služba a agentura pro sociálního začleňování. Jsem si vědom, že občané jsou znechucení obtěžující kriminalitou,“ řekl na tiskové konferenci novoborský starosta a dodal: „Podporuji kroky, které činí vláda, například vázat sociální dávky na docházku do školy či že došlo ke změně loterijního zákona.“

15.22:
Severočeský šéf DSSS Petr Kotáb oficiálně ukončil shromáždění před nádražní budovou. Svolal účastníky, kteří pokračují na demonstrace do Varnsdorfu a Rumburku, aby je informoval, kudy mohou vyjet z města. Výjezd nebude povolen kolem autobusového nádraží. Pomalu se rozcházejí i místní obyvatelé, kteří se přišli na akci podívat.

Aktuální situaci ve Varnsdorfu a v Rumburku sledujte online zde!

15.19:
Účastníci demonstrace prochází ulicí B. Egermanna. Sem tam ještě zazní nějaké protestní heslo. Nad hlavami pochodu létá policejní vrtulník, kordón policistů včetně pořádkové jednotky a psovodů zatarasil vstup k autobusovému nádraží, aby se pochod nevydal k ubytovně v Severní ulici, kde bydlí nejchudší a koná se tu další demonstrace. Toto nejrizikovější místo pochodu jeho účastníci minuli a míří v poklidu k Nádražní ulici.

15.10:
Demonstrující prošli Tržním náměstím, nyní procházejí Purkyňouvou ulicí. Přímo kolem baru, kde došlo k útoku mačetami, dav nešel.

15.06:
Za provolání hesel „cikáni do práce“ „Češi, pojďte s náma“ či „stop černému rasismu“ se dav vydává na druhou část pochodu směrem k Tržnímu náměstí.

14.58:
Na novoborském náměstí skončily projevy představitelů DSSS. Průvod se začíná znovu formovat k dalšímu pochodu městě. Ten povede kolem baru, kde 7. srpna došlo k útoku mačetami.

close zoom_in 14.55:
Na náměstí hovoří výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. Z jeho úst zaznívá kritika vlády a politických stran. Nejvíce policistů, včetně pořádkové jednotky, je nyní v ulici B. Egermanna u železničního přejezdu. Zde bude pochod nejblíže k místu v Severní ulici, kde se koná demonstrace iniciativy Nenávist není řešení. Policie předpokládá, že se pochod vedený DSSS bude snažit k druhému shromáždění přiblížit, a je připravena tomu zabránit. Demonstrující v Severní ulici zůstávají na místě.

14.37:
Slova se ujal severočeský šéf DSSS Petr Kotáb: „Chceme bezpečné ulice, ochranu našich dětí před různými gangy a všelijakými gaunery, ochranu před drogami a tvrdé tresty pro jejich výrobce a distributory. Bojujeme proti korupci a za svobodu slova, která v naší zemi neexistuje. Požadujeme právo a spravedlnost pro všechny.“
Lucie Šlégrová (DSSS): „Kdyby nepřizpůsobivý žili za stejných podmínek jako my, nepřežili by týden. V této zemi neplatí zákony pro všechny a toho nepřizpůsobivý využívají. Mají ověřeno, že když něco provedou, stačí se ohánět jediným slovem, a to je diskriminace, a nic se jim nestane. Jedinými rasisty v této zemi jsou nepřizpůsobivý. Proto, odhoďme strach a pojďme vydobýt naší budoucnosti.“

14.27:
Do Boru dorazil i ministr vnitra Jan Kubice a bývalý policejní prezident Husák. Protestující se za chvíli vydají do Purkyňovy ulice, kde se 7. srpna odehrál incident s mačetami.

14.20:
Na náměstí má projev předseda DSSS Tomáš Vandas: „Policie varovala, jako by dělnická strana byla nebezpečím pro tuto zemi. Je to opakovaná hysterická propaganda, jako by měla začít válka.“

14.03:
Náměstí, kam průvod dorazil, lemují desítky přihlížejících. Z davu protestujících znějí hesla: „už jsme tady“ a „cikání do práce“. Chystají se projevy představitelů DSSS.

14.01:
Trasu pochodu lemují desítky lidí. Někteří tleskají. V čele průvodu, ještě před policisty, jde tatínek s dvěma malými dětmi. „Jsem občanem Nového Boru a nesouhlasím s tím, co se tady v poslední době děje,“ řekl Deníku. Do průvodu se nezapojí, protože nesouhlasí ani s přístupem extrémistů. „Až policie odejde, vrátí se situace do starých kolejí,“ dodal.

13.55:
Pochod se dostává na hlavní třídu T. G. M., kde zablokovaná doprava. Místní lidé demonstraci přihlíží z oken paneláků. Začátek akce sledovala na místě asi stovka obyvatel Nového Boru. „My je nepodporujeme, ale víme, že problém existuje a chceme, aby si toho někdo všiml,“ řekl jeden z příchozích. Hovořil o vysoké nezaměstnanosti v regionu, která prý vyvolává sociální problémy. Hlavního viníka vidí ve vládě, která problémy dlouhodobě neřeší.

13.40:
Průvod vyrazil z Nádražní ulice. Dav demonstrantů čítá asi 250 lidí. Vpředu jde pořádková jednotka a antikonfliktní tým. Transparenty hlásí „stop černému rasismu“, dav provolává hesla: „Čechy Čechům „ a „Nic než národ“. Účastníci cestou vyzývají obyvatele města, aby se k akci přidali. Policisté hlídají okolní ulice, aby průvod nevybočil z plánované trasy. Severočeský šéf DSSS Petr Kotáb před pochodem vyzval účastníky, aby se nenechali vyprovokovat, nepodlehli emocím a schovali symboly DSSS. Policie podle jeho slov chystá zátah na přední představitele DSSS, aby jim zabránila v účasti na protestech ve Varnsdorfu a Rumburku.

close zoom_in 13.10:
U novoborského nádraží je zatím přibližně 200 účastníků shromáždění, kteří čekají na deset minut zpožděný poslední vlak, kterým by měli přijet další protestující. Připravují se transparenty. Na místo se vydalo i několik místních obyvatel. „Jen jsme se přišli podívat, co se bude dít,“ řekl jeden z nich. V Severní ulici se koná pokojná demonstrace, kterou organizuje nově vzniklá občanská iniciativa Nenávist není řešení.

12.51:
Do Boru přijela i zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková, aby vše viděla na vlastní oči. „Chápu rozhořčení občanů, ale nemůžeme tolerovat to, co se dnes děje,“ řekla na druhém sobotním brífinku Šimůnková. Požádala občany města, aby se k extrémistům nepřidávali, neboť podle ní nabízejí jen prázdné fráze. „Jsem šokovaná, když slyším příslušníky našeho národa provolávat hesla, která posílají jiné do plynu,“ dodala a vyzvala policii, aby to nenechala bez reakce, pokud to půjde. Monika Šimůnková dále ocenila kultivovaný přístup občanů Nového Boru, kteří proti násilí v ulicích protestovali už 15. srpna. „Lidé se snažili, aby nezazněla rasistická hesla a chovali se tak i v následujících týdnech,“ podotkla Šimůnková.

12. 45:
V Severní ulici mají zpívat písně lidé z hnutí Nenávist není řešení. Policisté monitorují příjezdy dalších účastníků, míří jich sem asi stovka vlakem, další po vlastní ose. Při kontrolách na hranicích policie nezaznamenala žádné problémové osoby. Poklidným způsobem se k demonstraci připojili místní občané. Ve spolupráci s radnicí věsili hesla proti DSSS na stromy či domy.

12.30:
Nový Bor navštívil osobně i policejní ředitel z Görlitz, protože se očekává příjezd zahraničních účastníků. Navíc na příjezdech k Novému Boru jsou i dvě hlídky německých policistů. Zatím dorazilo asi padesát příznivců hnutí Nenávist není řešení. Atmosféra v Novém Boru je napjatá, ale lidé se chovají klidně, řídí se pokyny policistů, nevyvolávají šarvátky. Chovají se odpovědně.

12.26:
Na nádraží se sešlo několik desítek lidí. Připravují si transparenty s nápisy „stop černému rasismu“, kde jsou fotky mužů, které policie hledá kvůli útoku mačetami ze začátku srpna, dále vlajky propagující DSSS. Do města údajně míří i zástupci dělnické mládeže.

12:02:
Ve vlaku od Kolína přijelo asi třicet demonstrantů. Hned na nádraží procházejí kontrolou, při které musí předložit občanské průkazy.

11.50:
Každou minutu má na novoborské nádraží přijet vlak ve směru od Kolína, ve kterém mají být podle informací policie asi tři desítky příznivců extremismu. Podle informací Deníku jsou již do Nového Boru dorazili předseda DSSS Tomáš Vandas a severočeský šéf DSSS Petr Kotáb. Zdržet by se měli asi do třetí hodiny odpolední, neboť na 17. hodinu mají naplánovanou účast na protestech ve Varnsdorfu.
Před nádražní budovou v Novém Boru se sešla skupinka mladých mužů, kteří mají oblečení, jakým se vyznačují příznivci extremismu. Na nástupišti je připraven kompletní antikonfliktní tým, členové pořádkové jednotky a psovodi. V centru města jsou již policisté na koních.

close zoom_in 11.40:
Ve městě samém je zatím klid, některá místa jsou ohrazena páskami a nesmějí do nich vjíždět vozy. Ojediněle jsou vidět i zatlučené výlohy. Představitelé místní romské komunity oznámili, že trasu pochodu nebudou blokovat. Vedení Nového Boru zároveň obyvatele žádá, aby se demonstranty nenechali vyprovokovat. Město je také připravené v případě nedodržení zákonných podmínek shromáždění rozpustit.

11.00:
Nádražní ulice, kde má shromáždění ve 13.00 začít, je pod kontrolou policie. Na místě je několik jednotek a speciální auto na odposlechy a kompletní monitoring s kamerou a reproduktory. Připraven je antikonfliktní tým a několik desítek členů pořádkové jednotky. Na místě se začínají shromažďovat demonstrující.

10:04:
Policisté už od dopoledních hodin kontrolují všechna vozidla přijíždějící do města. Náměstí v Novém Boru je vyklizené a obehnané páskou, motoristé mohou parkovat v přilehlých ulicích. Nad městem už proletěl policejní vrtulník. Život v Novém Boru zatím běží jako každou jinou sobotu.

Policie očekává účast stovek občanů, včetně extrémistů. „Máme informací, že by na akce měli dorazit i extrémisté ze zahraničí,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na sobotní shromáždění na severu Čech je vyčleněno 600 policistů, aby ochránili zdraví a bezpečí obyvatel města a zabránili narušení povoleného shromáždění. Dění na sobotním shromážděním bude rovněž monitorovat policejní vrtulník, pro případ potřeby je připraven i vodní stříkač.

Policisté akci vyhodnotili jako nebezpečnou a situaci rozhodně nepodceňují. Policisté chtějí jednat tak, aby nemuseli použít pořádkové síly. V momentě, kdy dojde k narušení zákona, však jsou připraveni okamžitě zasáhnout.

Od středy v Novém Boru působí antikonfliktní tým, který distribuoval informační letáky a občanům sdělovali další informace k připravovanému shromáždění.

Policie ve městě zesílila kontroly. „Na pěti místech hlídáme příjezdové komunikace do města, kontrolujeme každé vozidlo, aby policistům neunikly rovněž hledané osoby nebo věci, které pocházejí z trestné činnosti,“ dodala policejní mluvčí. Na místě jsou policisté z celé republiky a na pomoc přijeli i kolegové z Německa. Posílené jsou rovněž hlídky i na bývalých hraničních přechodech.

Za uplynulých šestnáct dní, kdy trvají bezpečnostní opatření na severu Čech, policisté zkontrolovali 4 100 osob, víc než 1 600 vozidel a na svobodě krátkodobě omezili 96 osob. Antikonfliktní tým byl nasazen v osmatřiceti případech.

Napětí na severu Čech se vyhrotilo konfliktem v Novém Boru

Výběr událostí kolem současných nepokojů a napětí mezi starousedlíky a některými tzv. nepřizpůsobivými občany, především Romy, v některých severočeských městech:

7. srpna - Údajně po konfliktu mezi obsluhou a dvojicí mladíků, kteří chtěli hrát na automatech, zaútočilo několik lidí na obsluhu a hosty v baru v Novém Boru na Českolipsku. Útočníci, skupina Romů, byli ozbrojeni mačetami a obušky. Při incidentu byli zraněni tři lidé. Policie tři útočníky dopadla, po dvou pátrá. ČTĚTE ZDE…

15. srpna - Stovky lidí na náměstí v Novém Boru vyjádřily nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě. Podrobnosti ZDE…

21. srpna - Skupina až 20 Romů napadla v Rumburku cestou z baru šestici jiných mladíků. Když se schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže ztloukli teleskopickými obušky. Napadený skončil v nemocnici se zlomeninami. Incident rozdmýchal napětí mezi starousedlíky a Romy, které prý na sever Čech v poslední době stěhují realitní společnosti. Za incident je obviněno sedm lidí, všichni pro rasově motivované ublížení na zdraví, tři z nich navíc i z pokusu o těžké ublížení. close zoom_in

23. srpna - Na severu Čech začali vypomáhat příslušníci pražské policejní speciální pořádkové jednotky (SPJ). Až do odvolání budou v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Více ZDE…

26. srpna - Na demonstraci proti kriminalitě přišlo v Rumburku zhruba 1500 lidí, asi 200 lidí se sešlo v sousedním Varnsdorfu. Demonstrace v Rumburku skončila střetem policie a demonstrantů. Výtržníci zdemolovali plot u domu obývaného Romy.

27. srpna - Silné emoce provázely besedu ve Varnsdorfu, kterou k vyhrocené situaci ve městě svolala tamní radnice. Hlavním požadavkem, který zazněl, bylo posílení městské a státní policie. Lidé ale také kritizovali práci radnice.

30. srpna - Ministr vnitra Jan Kubice řekl, že v Ústeckém kraji v blízké době vznikne speciální pořádková jednotka.

31. srpna - Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) oznámila, že k již ohlášenému pochodu v Novém Boru svolala na 10. září také mítinky ve Varnsdorfu a Rumburku. Účelem shromáždění je údajně vyjádření nesouhlasu s "černým rasismem a kriminalitou".

2. září - Starostové Šluknovska formulovali požadavky na změny zákonů, situaci by podle nich prospěla například změna zákonů o loteriích, odpadech nebo rozpočtovém určení daní ve prospěch menších obcí. Požadavky předali úředníkům ministerstva vnitra.
- Ve Varnsdorfu se sešlo asi 300 lidí na demonstraci proti nepřizpůsobivým obyvatelům, zejména Romům. Dav, který se rozrostl asi na 500 lidí, se vydal k ubytovně Sport, která je podle organizátorů protestu problémová. Policie vzápětí demonstrujícím zabránila v pochodu, aby zamezila případným střetům mezi oběma skupinami.

3. září - Několik stovek lidí pochodovalo dvě hodiny Varnsdorfem, chtěli se dostat k Romy obývané ubytovně Sport. Město jejich počet odhadlo na 500. Policie protestující zastavila. Protestní shromáždění proti růstu kriminality Romů svolalo neonacistické hnutí Svobodná mládež. U ubytovny se shromažďovali místní Romové, chtěli se bránit případnému útoku.

4. září - Ústecký kraj navrhl změny zákonů, mají řešit napětí v sociálně vyloučených lokalitách. Kraj například navrhuje, aby opakované rušení veřejného pořádku bylo trestný čin. Chce také změny v oblasti hazardu nebo sociálního bydlení.

5. září - Policie obvinila mladou ženu, která měla 3. září při pochodu proti Romům ve Varnsdorfu na tričku nápis "Oživte Hitlera. Romové do plynu". Za schvalování genocidy jí hrozí až tři roky vězení.

6. září - Nově vzniklá občanská iniciativa Nenávist není řešení oznámila, že 10. října bude v Novém Boru a Rumburku na protest proti pochodům DSSS pořádat pokojné demonstrace.

V Novém Boru se s odstupem od krvavého incidentu situace zklidnila a další problémy mezi místními Romy a ostatními obyvateli nenastaly. Ve městech v Ústeckém kraji, kam se sestěhovávají Romové z jiných částí republiky a roste kriminalita, napětí naopak v posledních týdnech roste. Demonstrací namířených proti Romům se zde konalo už několik, poslední byla v pátek ve Varnsdorfu.

Kromě akcí DSSS se v Novém Boru a v Rumburku dnes mají uskutečnit ještě poklidné demonstrace pořádané iniciativou Nenávist není řešení. Ta jimi chce místní Romy podpořit a vyjádřit nesouhlas s vyvolávání rasové nenávisti. Situaci bude osobně na místě po celý den sledovat i vládní zmocněnkyně Šimůnková.

ČTK