VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodňová vlna prošla Mimoní a Českou Lípou

Českolipsko /NOVÁ FOTOGALERIE/ – Druhá povodňová vlna na Ploučnici se přesunula na dolní tok. Zatímco ve Stráži pod Ralskem už hladina klesla až na první povodňový stupeň, v Mimoni dosáhla maximálního stavu dnes dopoledne na 251 centimetrech, což je téměř trojnásobek oproti normálu.

8.8.2010 1
SDÍLEJ:

Velká voda se nevyhla ani České Lípě. Nejhorší situace je v Dubici. Foto: Deník/Vít Černý

22:01: V okolí České Lípy voda zaplavila především louky podél řeky, neprůjezdné jsou některé vedlejší silnice. V některých místech vylitá voda vytvořila až 100 metrů široký proud, ve kterém není poznat původní koryto. Některé domy kolem řeky v Zákupech, Žandově a Starém Šachově mají v přízemí desítky centimetrů vody.

20:05: Ploučnice v České Lípě kulminovala před dvaceti minutami, dále už stoupat nebude.

18:57: KRIZOVÝ ŠTÁB V ČESKÉ LÍPĚ ŽÁDÁ OBČANY, KTEŘÍ NABÍZEJÍ SVOU POMOC, ABY POMOHLI S ODKLÍZENÍM NÁSLEDKŮ POVODNĚ V DOLNÍ LIBCHAVĚ ČI POMOHLI V ULICI BOŽENY NĚMCOVÉ S "PYTLOVÁNÍM".

17:27: Voda v Žizníkově stále stoupá. Zaplavila část cyklostezky a také silnici mezi Českou Lípou a Zákupy. Zde je doprava svedená do jednoho jízdního pruhu a řídí ji policisté.

17:13: Zásobování pitnou vodou

Na Českolipsku momentálně nejsou přerušené dodávky pitné vody. „V tuto chvíli se podařilo obnovit zásobování Mimoně. Situace se neustále mění v závislosti na počasí,“ uvádí Iveta Kardanová, mluvčí SČVaK. Jak ale upozorňuje, lidé by v žádném případě neměli používat vodu ze studní v povodňových oblastech ani po převaření. Může být kontaminovaná.

16:31: Opět prší. Déšť hlásí Mimoň, Cvikov, Česká Lípa nebo například Brniště. Prší i ve Velkém Grunově, kde ale voda stále ustupuje. UPOZORNĚNÍ SČVAK PRO ČESKOU LÍPU: ŽÁDÁME VŠECHNY OBČANY, ABY NEPOUŽÍVALI VODU Z VLASTNÍCH ZDROJŮ. MŮŽE ZPŮSOBIT ZDRAVOTNÍ POTÍŽE. KVALITU VODY OVĚŘUJE SPOLEČNOST.

16:13: Řeka Ploučnice v České Lípě - Dobranově kulminovala a je zaznamenáván mírný pokles hladiny. V průmyslové zóně v České Lípě byla zastavena výroba z důvodu zabránění možného úniku nebezpečných látek v případě zatopení. Díky hrázi z pytlů s pískem zatím zatopení nedošlo. Hráze z pytlů jsou budovány na řece Ploučnici v obci Stružnice a na říčce Libchavě v obci Dolní Libchava.

15:17: Až dvacet centimetrů vody bylo ještě v sobotu večer na hlavním fotbalovém hřišti Městského stadionu v České Lípě. „Řeka Ploučnice se vylila až k atletické dráze. Je zatopená bývalá sauna ve starých kabinách, malá škvára je pod vodou a zasahuje k oplocení travnatého hřiště číslo dvě," řekl Deníku funkcionář českolipského klubu Arsenal Česká Lípa Miroslav Dalík. „Teď jen čekáme, jestli nepřijde druhá přívalová vlna, aby se mohl první zápas podzimní části České fotbalové ligy s béčkem Žižkova vůbec odehrát."

15: 13: Částečně uzavřená je silnice mezi Doksy a Mimoni, a to v úseku mostu mezi Hradčany a Borečkem. Doprava je tu řízena kyvadlové v jednom jízdním pruhu a rychlost byla omezena na 30 km/h.

15:11: Jak jsme již informovali, šestapadesátiletý muž utonul v Dolní Libchavě v přízemí svého vlastního rodinného domku stojícího nedaleko protékajícího potoka Šporka. „Za normálních okolností má potok v těchto místech maximálně deset centimetrů. V sobotu večer okolo 21. hodiny však jeho hladina vystoupala na takových pět metrů, vylila se z koryta a následně zaplavila okolní domy a sklepy, v nichž muselo být asi tak dva metry vody," popsal situaci místní obyvatel Marek Tomíček. „Nic takového jsem nezažil," dodal.

14:34: V Mimoni voda ustupuje, silnice na Liberec je otevřená. Motoristé již projedou i centrem města.

14:18:Na další vodu se připravují také v České Lípě. Podle velitele hasičského zásahu Karla Hrubého se může už rozlitá hladina řeky zvýšit až o další metr. Na velkou vodu se připravují domy v ulici Boženy Němcové. Hasičská jednotka staví hráze z pytlů s pískem, domy už mají plné sklepy vody. Ploučnice se vylila z břehů do zahrádkářské kolonie, zaplavila i místní fotbalové hřiště.

V okolí České Lípy voda zaplavila především louky podél řeky, neprůjezdné jsou některé vedlejší silnice. Některé domy kolem řeky v Zákupech a Starém Šachově mají v přízemí desítky centimetrů vody. Také tam povodňovou vlnu tepve čekají. (čtk)

13:52: Pomoc pro obec Dobranov (voda, chleba, savo…) k vyzvednutí v hasičské zbrojnici, tel.: 724 208 620 p. Rákosník

13:47: Déšť byl naštěstí jen chvilkovou záležitostí. Hasičský záchranný sbor dále žádá občany, aby všechna volání bezprostředně nesouvisející s poskytnutím pomoci a dotazy týkající se např. sjízdnosti komunikací směřovali na krizový štáb Krajského úřadu na telefonní číslo 485 226 999.

13:13: Na dolním toku Ploučnice se voda ještě může rozlévat. Ploučnice u České Lípy je zase na třetím stupni povodňové aktivity. Hasiči stále zasahují v Libereckém kraji v zaplavených oblastech. Některé části regionu hlásí drobný déšť, například Skalice nebo Česká Lípa. (zdroj ct24.cz)

12:27: „Objevily se bohužel další poruchy dodávek elektřiny na Českolipsku," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Bez proudu jsou lidé v části Nového Boru, kde na vedení popadaly stromy. Podle mluvčí musela být odpojena část obce Markvartice, kde se protrhla hráz. „Poruchy evidujeme i v části obce Doksy, Okna, Obora," dodala.

12:02: Mlýnský rybník v Holanech se protrhl. Stružnice je odříznutá od světa. V České Lípě je otevřen sběrný dvůr, kam mohou lidé vozit zničené věci a vše, co překáží při likvidaci následků. Připravena je cisterna s vodou.

11:52: Krizový štáb Libereckého kraje upřesnil počet obětí záplav. Potvrzení jsou tři mrtví - v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě, další tři lidé se pohřešují, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Stanislav Eichler. V Lindavě utonul čtyřiatřicetiletý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil třiaosmdesátiletý muž ve svém domě a stejný osud potkal šestapadesátiletého muže v Dolní Libchavě.

11.32: Z Dubice bylo evakuováno několik rodin, hasiči pomáhají i se záchranou zvířat. Voda stoupá stále v Žizníkově. Pro obyvatele Dobranova se přes Dům humkanity zajišťuje suché oblečení. Do České Lípy míří z kraje posledních 200 pytlů s pískem.

11.15: Novozámecký rybník v Zahrádkách stoupá i přes odpouštění. Voda u podniku Feher v českolipské Dubiic klesla o 3 cm, u OD Banco v centru města pokles o 20 cm

Protipovodňová opatření v České Lípě vrcholí, Ploučnice je na třetím stupni povodňové aktivity a hladina stále stoupá. Krizový štáb zvažuje evakuaci a také uzavření některých mostů, které by povodeň mohla poškodit nebo strhnout.

Nejhorší následky by mohla mít velká voda v Dubici. V Litoměřické ulici jsou v ohoržení tří domy, kam se navážejí pytle s pískem. Pytluje se také v areálu tenisové haly. Evakuována byla Farní charita.

Evakuační centrum je v České Lípě zřízeno v bude Základní školy Dr. Miroslava Tyrše a v Mánesově ulici, strava bude k dispozici v hotelu Merkur. V případě potřeby k získání materiálu (pytle, písek) je možno se obrátit na telefon. číslo 731 435 049, popřípadě ostatní telefony povodňové komise. Telefon předsedkyně povodňové komise 731 435 012.

Obyvatelé by se měli vyhnout cestě na cyklostezku v Žizníkově, kde by voda mohla strhnout most a zbytečně tak ohrozit životy lidí. Most je již uzavřen.

VÝZVA:
Lidé postižení povodní potřebují co nejrychlejší pomoc. Nejvíce jsou potřeba kolečka na odklízení naplavenin, holinky, elektrocentrály a vysoušeče. VEŠKERÁ POMOC SE SOUSTŘEĎUJE NA RADNICI, MÁM. T.G.M. 1, 2. PATRO, ZASEDACÍ MÍSTNOST RADY MĚSTA. HLAVNÍ VCHOD JE OTEVŘEN.
TELEFONNÍ ČÍSLA:
487 881 204
603 706 508

Situace se ale v řadě částí regionu zlepšuje. V Zákupech klesla Svitávka o jeden metr a voda opadává také v Mimoni. Průjezdné jsou již Volfartice.

Dopravní omezení:

Komunikace Cvikov – Svor – Rousínov (silnice číslo 26842)
Komunikace Horní Police – Děčín (č. 6218)
Stružnice - Horní Police
Část silnice 26834 v Brništi
Řada dalších úseků je sjízdná jen se zvýšenou opatrností

Sbírka pro lidi, které zasáhla povodeň

Novoborští hasiči vyhlásili humanitární sbírku pro lidi, které zasáhla povodeň. Do hasičské zbrojnice mohou dárci přinášet vše, co bude v nejbližších dnech potřeba: hygienické a úklidové prostředky, rukavice, kýble, hadry, savo, pitnou vodu.

Sledovali jme sobotní situaci v celém regionu - ZDE

8.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení