Zásilkové obchody se často obrací k nepříliš seriózním praktikám, kterými se snaží prodat své produkty.

Slibování hodnotných výher či předváděcí akce už většina lidí prokoukla a už jen málokdo si kupuje drahé zboží, které je mu ve skutečnosti k ničemu. I takový se však najdou, ale je to jejich rozhodnutí a firmy, které jim věc prodaly, se nedopouští v podstatě ničeho špatného.

Horší to je však v případě, že někdo musí platit za něco, co nikdy nechtěl. I to se ale stává. V poštovní schránce jednoho dne najdete překvapení zdarma. Nevěnujete tomu příliš velkou pozornost a proč také. Nikdy jste si to neobjednali a nepotřebujete to. Za pár měsíců však přichází nepříjemnosti v podobě dopisů od exekutorů.

Totéž se stalo dvaasedmdesátiletému Václavu Gabrielovi z České Lípy, který podle zásilkového obchodu vyplnil objednávku na jakési tablety, jež mu mají pomoci prodloužit život. Objednávce zázračných tablet na dlouhověkost však musel předcházet další zázrak. Václav Gabriel si už totiž patnáct let nic neobjednával, nic nepsal, nečetl noviny a už vůbec ne inzerát, ve kterém by se o zázračných pilulkách dozvěděl. Je totiž nevidomý.

„Vůbec to nechápu. V březnu jsem dostal do schránky nějaké tablety. Vůbec jsem netušil, k čemu jsou. Za měsíc přišly další a já je dal stejně jako ty první na stolek. Nevěnoval jsem tomu vůbec žádnou pozornost,“ řekl Václav Gabriel.

„Pak ale začaly chodit složenky. Nejprve na 45 korun za poštovné za ty první tablety. Pak tři stovky za ty druhé. Nic jsem neplatil. Neměl jsem k tomu důvod. Nic jsem si neobjednával a tablety nepoužíval,“ dodal. Následovaly další dopisy a upomínky a dluh za tablety, které nikdo nechtěl, se vyšplhal na více než šest stovek.

Mezitím se začala o celou věc zajímat choť Václava Gabriela.

„Došla mi trpělivost. Šla jsem na policii a podala trestní oznámení. Tohle si přece nemůže nikdo dovolovat. Českolipská policie předala případ policistům z Českých Budějovic, kde podivný zásilkový obchod působí,“ říká rozhořčeně Vlastimila Gabrielová. Policisté však případ odložili. Nenašli na něm žádný náznak porušení zákona či spáchání přestupku. Vlastimila Gabrielová se proto obrátila také na Českou obchodní inspekci. Ani zde však nepochodila.

Nepochodili dokonce ani jejich dva synové, kteří chtěli vše vyřešit po dobrém. Nepoužité tablety v původním balení zaslali na vlastní náklady zpět zásilkovému obchodu. Ten je převzal, avšak vymahačské dopisy posílá dále a pokud nevidomý Václav Gabriel za tablety na dlouhověkost nezaplatí do konce října, vyhrožují mu jakýmsi mimosoudním vymáháním pohledávky.

Zásilkový obchod si i nadále stojí za svým. Objednávku vyplněnou mají a dokazují to i její kopií.

Uvedené zde je hůlkovým písmem jméno a adresa Václava Gabriela. Žádný podpis, žádné číslo průkazu nebo alespoň datum narození. Prostě jen jméno a adresa, kterých lze v telefonních seznamech nalézt stovky tisíc. Tak málo stačí zásilkovému obchodu k tomu, aby objednávku považoval za závaznou a na základě ní pak vymáhal peníze.

„Netuším, kde moje jméno sebrali. Jestli si ho sami našli v nějakém seznamu nebo zda jim ho někdo dal, aby mi znepříjemnil život. Co ale vím jistě, je to, že jim nic nezaplatím,“ dodal na závěr Václav Gabriel.