„Já bych je ale nakopla. To jsou hrozné ceny,“ rozčilovala se v pátek odpoledne u poloprázdného pultu s vajíčky v českolipském Albertu postarší dáma. Při pohledu na ztenčující se zásoby vajíček v supermarketech jistě není sama, kdo je z téměř prázdných regálů rozmrzelý. Jen v České Lípě nejsou k dostání ve dvou supermarketech vajíčka už vůbec neseženete je v Kauflandu ani v Penny.

V ostatních obchodech ještě nějaké zásoby obyčejných vajíček mají, daleko více jsou k dostání ale vejce bio, cereální nebo od slepic s podestýlkou. Ty jsou ale samozřejmě dražší, deset vajec koupíte za zhruba čtyřicet korun. A proč najednou taková krize?

Mají větší klece

Drůbežáři v EU, včetně těch českých, musejí od ledna splňovat nové normy na chov nosnic ve větších (takzvaně obohacených) klecích. Místo 550 centimetrů čtverečních musejí mít nově v kleci aspoň 750 centimetrů na jednu slepici.

Většina z českých drůbežářů přizpůsobit provoz stihla, jenže například Poláci, Slováci či Španělé, od nichž se k nám vejce také dovážejí, větší klece postavit nestačili. Než se to změní, nesmí jejich výrobky na náš trh a dodávky do ČR tím pádem klesly.

Poměrně velké množství vajec jsme již také vrátili zpět polským dodavatelům, protože nesplňovala nové normy.

V momentě, kdy naše obchody doplní zásoby obyčejných vajec od tradičních dodavatelů, bude jejich cena vyšší. To samozřejmě souvisí s náklady chovatelů na pořízení nových větších klecí pro slepice a také se současným nedostatkem.

„S vajíčky jsme na tom špatně. Nové zásoby nám sice dorazí, ty ale budou výrazně dražší než ty poslední zbytky, co máme v regálech teď,“ popsala jedna z prodavaček v OD Andy v České Lípě.

Někomu nechybějí

Lidé se tak snaží nakoupit co největší zásoby vajíček ještě za staré ceny.

„Všechno, co máme v regálech, jsou naše veškeré zásoby. Pokaždé, když zboží vyložíme, je skoro okamžitě pryč,“ sdělila prodavačka z Intersparu v Borské ulici v České Lípě.

Vajíčkové šílenství však nezachvátilo všechny. Někteří lidé jejich nedostatek příliš nepociťují.

„Skoro vůbec je doma nepotřebuji, nevařím z nich. Dám si jich jen pár za měsíc a tím to pro mě hasne. Nemám tudíž potřebu se nyní nějak výrazně zásobovat,“ podotkla Veronika Černá z České Lípy. Za pravdu jí dává kamarádka Andrea Pavešicová: „Nejsem jako důchodci, co se zásobují nejvíc.“