Sloučení mimoňského Domu dětí a mládeže Vážka se základní školou Mírová, které v říjnu schválili zastupitelé města, vyvolalo v Mimoni vlnu nesouhlasu.Proti avizovanému sloučení vznikla už v půlce září petice, kterou v elektronické podobě podepsalo 272 občanů města a okolí. Nejen v internetových diskusích na neoficiálních stránkách města, nebo pod peticí kolují zvěsti, že nynější ředitelka DDM Kristýna Petrová vadí někomu z radnice a ona bude tím hlavním důvodem ke slučování.

Další spekulace kolující po městě naznačují, že sloučení může být jen počátek zániku Vážky a mnoho lidí nechápe smysl celé akce. „Se samostatností se ruší zároveň možnost rozhodování o běhu této mimořádně úspěšné instituce. Nebo jsou všichni tak naivní, že si opravdu myslí, že hlavní slovo k činnosti bude mít stále kolektiv kolem současné paní ředitelky Petrové. Zkrátka zrušení samostatnosti Vážky je opravdu zrušení Vážky takové, jakou ji všichni známe. Osobně paní Petrovou znám pouze rok, ale i přes tak krátkou dobu bych zapálenějšího člověka pro volnočasovou práci s dětmi jen těžko někde hledal," okomentoval v diskusi slučování Milan Tříska, obyvatel Mimoně.

Radnice chce zkvalitnit služby

Radnice se při plánování sloučení inspirovala podobným systémem v jiných městech. „Naším cílem nejsou ekonomické výhody nebo úspory. Jde o zjednodušení administrativy a zkvalitnění činnosti domu dětí," upozornil František Kaiser, starosta Mimoně.

Kristýna Petrová se pokoušela hájit samostatnost Vážky při zářijovém jednání zastupitelstva, ovšem neúspěšně. „Důvodem ke sloučení v žádném případě není nějaký osobní spor. Naopak práce ředitelky DDM s dětmi je bezvadná a díky sloučení jí odpadne administrativa a bude mít na kroužky více času," vysvětlil František Kaiser.

Z ředitelky bude zástupkyně

DDM se od prvního ledna následujícího roku připojí k Základní škole Mírová a tím pádem získá i nové vedení. Ředitelkou se automaticky stane současná ředitelka základní školy Eva Majlišová.

„Měla bych působit ve funkci zástupce ředitele pro DDM Vážka, alespoň podle prozatímního sdělení ředitelky základní školy," řekla Kristýna Petrová. Podle Evy Majlišové škola žádné personální změny nechystá. „Vážka by měla dál fungovat jako doposud," upřesnila ředitelka Základní a Mateřské školy Mírová.

Podle vyjádření starosty města je jedním z důvodů sloučení i přehled o využívání různých aktivit. „Některé kroužky se dublují, nebo se stává, že nemůžeme konkrétně vyčíslit účastníky spontánních a příležitostných akcí, protože ti bývají vykazováni zároveň v několika organizacích, které se na pořádání jednotlivých akcí spolupodílejí, například TJ Jiskra, Skaut, nebo SDH Mimoň a podobně. Čísla jsou tím pádem nepřesná, protože je účast vykazována hned vícekrát a k takovým nesrovnalostem by následně docházet nemělo," upřesnil František Kaiser.

V Mimoni už před lety došlo ke zrušení DDM. Činnost organizace obnovila v roce 2001.

Jak bude vypadat další její osud, je ve hvězdách, ale podle vyjádření všech zúčastněných stran by se pro děti a jejich rodiče vlastně nic měnit nemělo. „Vážka zůstává, tam kde byla, kroužky zůstanou také stejné, takže rodiče se nemají čeho obávat," ujistil starosta Mimoně.