Dagmar Žaloudková, dvaapadesátiletá manažerka kvality a sociálních služeb z Ústí nad Labem, bude novou ředitelkou Domova důchodců ve Sloupu v Čechách.

Rada Libereckého kraje ji už v úterý jmenovala do funkce. „Ano, mohu to potvrdit, i když na oficiální jmenování teprve čekám. Do výběrového řízení jsem se přihlásila především proto, že bych se ráda profesně posunula dál," řekla včera Deníku. Žaloudková nahradí stávajícího ředitele Zdeňka Vlka, a to od 1. září. Domov důchodců mění vedení po třiadvaceti letech.

Nedávné výběrové řízení vyvolala novelizace směrnice Libereckého kraje o jmenování, hodnocení a platových podmínkách ředitelů z loňského prosince. Deseti šéfům krajských sociálních zařízení kvůli ní hrozí odvolání.

Neúspěch ředitele sloupského domova důchodců ve výběrovém řízení překvapil především jeho zaměstnance. Dvaašedesátiletý Zdeněk Vlk je totiž u svých lidí velmi oblíbený. „Je svůj, ale je lidský a má srdce na správném místě. Neznám nikoho, komu by nepomohl," napsala jedna ze sociálních pracovnic na Facebook.

Podle ní Vlk dokázal ve Sloupu vybudovat domov, který by mohl leckterý jiný domov důchodců závidět. „Domov byl v bezútěšných podmínkách a prakticky na zavření." „Pan ředitel si každý den také najde čas popovídat si přátelsky s klienty, jejichž spokojenost je u něj vždy na prvním místě," dodává sociální pracovnice.

Ředitel Vlk je v tuto chvíli na zahraniční dovolené, proto jej v souvislosti s jeho odvoláním redakce Českolipského deníku nekontaktovala. Nově jmenovaná ředitelka v současné době pracuje v domově pro seniory ve Velkém Březně na Ústecku coby manažerka kvality a sociálních služeb. Stará se o sociální agendu, dohlíží na recepci, údržbu, prádelnu a především na kvalitu odvedené práce zaměstnanců s klienty.

Jaké návrhy obsahovala její koncepce ve výběrovém řízení Deníku pouze naznačila. „Je tam nádherný park, který by se možná mohl více využívat, ale nerada bych předjímala, protože jsem domov zatím měla možnost poznat jen zvenčí," řekla stručně Žaloudková.

Výběrové řízení sledoval také ředitel sociálního zařízení Sluneční dvůr v Jestřebí Pavel Kos. I jemu hrozí odvolání z funkce. „Vím, že i mě se může stát to samé, ale nehodlám kritizovat zřizovatele. My jsme do funkce jmenovaní, takže můžeme být i odvolaní," komentoval Kos.