Tři budovy i s pozemky, které tvoří nové komunitní a kulturní centrum, musí kvůli úvěru zastavit u banky obec Sloup v Čechách. Nové centrum se přitom teprve na podzim slavnostně otevřelo poté, co někdejší „národní dům" prošel nákladnou a precizní rekonstrukcí za 80 milionů korun. V jedné z budov dnes sídlí obecní úřad. Je tu také velký kulturní sál nebo malá tělocvična.

Za vše může chyba ve vyúčtování

Sloup se do potíží dostal kvůli komplikované situaci při vyúčtování dotace, kterou na přestavbu kulturního centra čerpal z regionálního operačního programu. „Nejdříve nám stavební firma naúčtovala něco, co neprovedla, v dalším vyúčtování to odečetla, ale tím vznikla nulová položka, kvůli které regionální operační program zahájil šetření pro porušení rozpočtové kázně," vysvětlil potíže s dotací Jaromír Studnička, starosta obce Sloup v Čechách.

Národní dům ve Sloupu v Čechách se po nákladné rekonstrukci otevřel loni v listopadu.Obec o splátku z ROPu zřejmě nepřijde, ale dostane ji s několikaměsíčním zpožděním. Sloup si ovšem bude muset mezitím vzít úvěr na více než 13 milionů korun, aby uhradil splátku stavební firmě. „Úvěr je nezbytný. Takovou sumu totiž obec na účtu nemá," dodal starosta. A kvůli úvěru musí bance ručit novým komunitním centrem se všemi jeho pozemky.

Úplně nová situace to pro obec není. Sloupští si už před začátkem přestavby starého „nároďáku" otevřeli revolvingový úvěr, ze kterého postupně hradili splátky za stavební práce. A za tento úvěr ručili právě původní stavbou. Takže sloupský kulturní dům jde do zástavy de facto už podruhé, tentokrát ale jako hotové a už pulzující moderní centrum.

Celý areál sloupského komunitního centra tvoří tři budovy. V jedné z nich sídlí obecní úřad, knihovna a také úplně nová obřadní síň, ve druhé je velký kulturní sál i malá tělocvična. Je tu také garáž nebo malá dílna. Třetí budova slouží jako technické zázemí pro potřeby sloupského koupaliště či lesního divadla.

Na slavnostní otevření centra přijel v listopadu den po svém zvolení také nový hejtman Libereckého kraje Martin Půta.