Její týdenní pobyt na Českolipsku je součástí příprav Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2015, které se od 1. do 4. října uskuteční v nedalekém Novém Boru. Preciosa je generálním partnerem pořádajícího města, který je hlavním organizátorem akce.

Držitelka slovinského národního ocenění Designér roku Tanja Pak je na Novoborsku od pondělí a stráví tu celý týden. Nejvíc času věnuje přípravě na huti společnosti Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově. Sešla se také s významným sklářským výtvarníkem Jiřím Pelclem a navštívila Sklářské muzeum v Novém Boru.

V největší sklářské huti Preciosy v Kamenickém Šenově bude v rámci 12. ročníku sympozia v říjnu tvořit nejen Tanja Pak, ale mnoho dalších výtvarníků a designérů zvučných jmen. Mezi jinými známá architektka Eva Jiřičná, Jiří Pelcl, David Černý, korejská designérka Yeun-Kyung Kim a chybět nebude ani nestor českého sklářství - třiadevadesátiletý René Roubíček. Veřejnost je bude moci při práci sledovat při dnu otevřených dveří v sobotu 3. října.

Sympozium nabídne pestrý program, ve kterém se představí řada dalších firem a institucí spojených se sklářskou tvorbou. Veřejnost dostane možnost seznámit se s prací sklářských řemeslníků firem Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Sklárna Slavia, TGK, ale také novoborské sklářské školy.

Tam všude bude pracovat zhruba 70 designérů a výtvarníků z celého světa, kteří na sympozium přijedou. "Pro město a celý region je IGS prestižní záležitostí, kterou chceme ukázat, že sklo stále žije," uvedla místostarostka Nového Boru Stanislava Silná.

Rozpočet letošního sympozia je bezmála osm milionů korun, z toho 1,5 milionu dalo samo město Nový Bor, další peníze přidávají sponzoři. Liberecký kraj chce přispět 400.000 korunami, na konci srpna o tom bude rozhodovat zastupitelstvo. "Určitě to není podpora zásadní, ale já ji považuji za důležitou, protože sklářství, Novoborsko, Liberecký kraj k sobě patří. Po hubených letech se tomuto odvětví opět daří a já jsem rád, že IGS bude v Novém Boru propagovat tradiční řemeslo, které je v našem kraji doma," řekl hejtman Martin Půta.

Tradici sklářských sympozií v Novém Boru založil v roce 1982 Crystalex, když poprvé pozval do svých sklářských provozů výtvarníky a designéry, aby s pomocí tamních sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců. Když Crystalex před několika lety zkrachoval, převzalo štafetu město a své dílny dala výtvarníkům k dispozici velká část místních firem včetně Preciosy-Lustry.