Kromě toho, že autobusové zastávky nebudou blokovat sněhové bariéry, zaplesá i srdce ekologů a majitelů kožených bot v některých lokalitách se bude sypat pouze pískem.

Solit se nebudou chodníky ve všech českolipských parcích. „Ucelenou zkušební zónou pak bude celá Dubice ohraničená ve směru od města Smetanovým nábřežím, Hrnčířskou, Bulharskou a Kozákovou ulicí,“ upřesnila za radnici Eva Markgrafová.

Pískem se ale také v Dubici budou sypat jen chodníky. Radnice rovněž dopředu avizuje, že je připravená i tady použít sůl, pokud písek nesplní očekávání.

Hodně ulevit by se mělo lidem, kteří využívají městskou hromadnou dopravu. Letos se mají nově uklízet i zastávky. „Firma AVE, která pro nás zajišťuje zimní údržbu, zakoupila sněžnou frézu,” upřesnil místostarosta Jiří Kočandrle.

Zastávky v katastru města tak budou od sněhu uklizené v celé šíři a budou dobře přístupné. Pomáhat s úklidem sněhu bude i všech třicet pracovníků na veřejně prospěšné práce. Ti obstarají jak běžný úklid, tak i místa, jež jsou špatně přístupná pro techniku.

Pro letošní rok půjde z městské kasy na zimní údržbu zhruba 10 milionů korun, loni se vyčerpalo o půl milionu méně. Radnice zaplatila navíc 37 tisíc na spoluúčasti při odškodnění lidí, kteří utrpěli na chodnících nebo ulicích úraz. Nahlášeno bylo 20 případů, dva jsou nedořešené a jeden pojišťovna zamítla.