Průjezdné byly všechny úseky, kde jsou jinak při sněžení komplikace, kamiony zatím mohly projet i přes Harrachov. „Doporučujeme, aby řidiči kamionů využili raději objízdné trasy přes Hrádek nad Nisou," uvedla krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Jak upozornila, řidiči by však měli dbát maximální opatrnosti s ohledem na čerstvě padající sníh. Většina si na rozježděném sněhu a zhoršené viditelnosti dávala pozor.

„Policisté vyjížděli ke dvěma desítkám nehod, které se obešly bez vážnějších zranění. Pouze u nedělní havárie čtyřkolky v Křižanech byl řidič, který se se strojem převrátil, převezen do českolipské nemocnice a zatím nevíme jaký je jeho stav “ konstatovala Šrýtrová.

„Policisté upozorňují řidiče, aby v souvislosti s novou sněhovou pokrývkou stáhli nohu z plynu a přizpůsobili tak jízdu aktuálnímu stavu vozovky,“ varovala mluvčí.

Jak sdělila, během nedělního odpoledne se zejména na Českolipsku množily pády stromů, zatížených mokrým sněhem, na vozovky. „Nejčastěji na silnici I/9 u Dubé, v těchto případech spolupracujeme s hasiči,“ řekla Šrýtrová.

Ani profesionální hasiči nečelili do nedělního odpoledne vysokému počtu výjezdů. Jak informovala tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková, během deštivé soboty vyjeli profesionální hasiči k dvěma desítkám případů. Pomáhali odklízet následky dopravních nehod, otevírali zabouchnuté dveře bytů či odstraňovali několik popadaných stromů.

Ve čtyřech případech vyjížděli k záchraně zvířat. Jednou z těchto událostí byla i záchrana koně, který ve stáji ulehl na bok a nemohl se svépomocí zvednout.

„Hasiči zvířeti zafixovali kolem těla záchrannou síť a pomocí kladky se jim ho během krátké chvíle podařilo dostat na nohy. V průběhu zásahu jednotky spolupracovaly s přivolaným veterinářem,“ popsala Bílková.

Od nedělní půlnoci do 14. hodiny odpolední zaznamenali hasiči v kraji šest událostí. „Ovšem v souvislosti s počasím a hustým sněžením na území celého kraje očekáváme během noci a zítřka zvýšenou intenzitu výjezdů k událostem typu technická pomoc,“ předpověděla Bílková.

Podle předpovědí napadlo okolo dvaceti centimetrů sněhu.