Kvůli kamionům byla několik hodin neprůjezdná silnice I/9 mezi Svorem a Rumburkem. Na některých silnicích se tvořily sněhové jazyky. Kvůli sněhu byly problémy i na železnici. Vlaky ráno nebo dopoledne kvůli sněhu dočasně nejezdily v úsecích mezi Smržovkou a Josefovým Dolem, mezi Tanvaldem a Harrachovem a také na trati mezi Libercem a Frýdlantem.

Kopec na silnici I/9 blokovaly kamiony v obou směrech.Dlouhé kolony se tvořily od Svoru až do Nového Boru, silnice byla zcela neprůjezdná od šesti hodin od rána přibližně do osmi.

Bouralo se na silnici od Doks na Mimoň. U Břehyně došlo před jedenáctou hodinou dopoledne v průběhu deseti minut ke dvěma dopravním nehodám. Jízdu na zasněžených silnicích nezvládla řada motoristů.

Policisté vyjížděli opakovaně k nehodám do Cvikova, Nového Boru nebo na silnici I/9 mezi Dubou a Jestřebím. „Nedaleko Chlumu odpoledne havarovala dodávka, která se převrátila na střechu. Všechny nehody se zatím obešly bez zranění osob,“ informovala Českolipský deník kolem 15.00 mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Sněhu podle silničářů přes noc přibylo 10 až 15 centimetrů, na horách i přes 20. "Fouká silný nárazový vítr, takže se nám tvoří sněhové jazyky," dodal dispečer společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil.

Před polednem byla situace nejhorší na cestách kolem Vysokého nad Jizerou. Kvůli tvořícím se závějím musely být zavřeny úseky silnice II/290 Příchovice - Sklenařice a silnice II/289 od obce Příkrý na křižovatku se silnicí II/290. Problémy byly i na silnici číslo 14 na výjezdu z Rokytnice nad Jizerou, po které se dalo jezdit jen kyvadlově.

Komplikace v dopravě na některých místech v horských částech kraje přetrvávaly i odpoledne. "Kolem Lomnice nad Popelkou fouká opravdu silný vítr. Jsou tam dvě zafoukaná auta, která tam pravděpodobně zůstanou přes noc. Pasažéři jsou z nich venku. Bude potřeba, aby lidi měli trpělivost. I silnice kolem Vysokého, když je projedeme, se začnou znovu zavírat a nedokážu říct, jak dlouho budou ještě uzavřené," řekl ČTK dispečer.

Sníh a silný vítr pročistily vzduch

Středeční husté sněžení a silný vítr pročistily v Libereckém kraji vzduch. V úterý ráno se kvůli polétavému prachu v ovzduší lidem špatné dýchalo v krajském Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. Ve středu ráno je podle údajů z měřicích stanic prahu v ovzduší minimum. Denní limity jsou však ve všech třech městech i nadále překročeny. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V České Lípě, kde byla v úterý situace nejhorší, v ještě večer stanice prachu naměřila 144 mikrogramů na krychlový metr vzduchu. Dnes ráno hlásí pouhé tři mikrogramy. Ve stotisícovém Liberci ještě v 18:00 množství prachových částic ve vzduchu překračovalo 100 mikrogramů. V 07:00 stanice uvádí dva.

Povolený denní limit 50 mikrogramů je v obou městech i nadále překročen, v České Lípě dokonce stále více než dvojnásobně. I tam ale hodnota postupně klesá.

(čtk)