Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Varují před námrazou na hlavních tazích I/35 u Hrádku nad Nisou na Liberecku nebo na I/10 u Ohrazenic na Semilsku. Na Českolipsku musí řidiči počítat se zdržením na tahu mezi Novým Borem a Českou Lípou. Silnice I/9 u Chotovic je téměř neprůjezdná, problémy mají hlavně kamiony, kolony pomalu jedoucích vozidel se tvoří v obou směrech.

Problémy byly ráno také na silnici z Nového Boru na Kamenický Šenov, i tady dopravu omezovaly uvízlé kamiony. „Komunikace ve směru na Prácheň a Šenov jsou po chemickém ošetření již průjezdné. Dbejte však zvýšené opatrnosti," podotýká policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Mezi Manušicemi a Častolovicemi boural autobus, další nehodu autobusu řeší policisté na v Lázních Libverda na Liberecku a bouralo se také ve Smržovce na Jablonecku. „Problémy na komunikacích jsou v současné době hlášeny především na Tanvaldsku. Oblast zasáhlo silné sněžení a s obtížemi sjízdné jsou komunikace ve směru na Desnou a Smržovku," informoval Robovský po deváté hodině ráno. Výstraha meteorologů na silný vítr a sněžení platí pro kraj až do dnešního poledne.

Na Liberecku je kvůli sněhu od pátku pro kamiony nad šest tun uzavřená cesta přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice, autobusy a osobní vozy tudy projedou. Silnice třetí třídy vede chráněnou oblastí, v zimě tam silničáři nemohou solit a vozovka se ve stoupání uklouzává. Hrozí tak, že kamion na úzké silnici uvízne a cestu zablokuje. Objízdná trasa pro nákladní auta vede po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky. „Uzavírka zatím platí do odvolání," řekl Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

Přechody za deštivého či jen vlhkého počasí kloužou a pokud udeří mrazy promění se v ledovou plochu.
ANKETA: Za deště kloužou! Obyvatelé České Lípy si stěžují na nebezpečné přechody

Všechny silnice v Libereckém kraji jsou s opatrností sjízdné, i na hlavních tazích musí ale motoristé počítat se zbytky rozbředlého sněhu. Pozor by si měli dát řidiči i na silnicích nižších tříd hlavně v horských oblastech je silná vrstva ujetého sněhu. V Libereckém kraji se solí jen 40 procent komunikací, ostatní sypou silničáři drtí nebo pískem nebo je jen protahují pluhy.

Na 18 úsecích, hlavně v Jizerských horách a Krkonoších, je povinná zimní výbava. Teploty na severu Čech se dnes ráno pohybují od minus šesti do minus jednoho stupně Celsia. Většinou je zataženo se sněhovými přeháňkami a fouká vítr. Podle meteorologů bude přes den sněžení ubývat a vítr bude slábnout. Teploty by se měly dostat nad nulu, v horách ale bude mrznout celý den.

Mohlo by vás zajímat: Auto se propadlo do Hradčanského rybníku. Hasiči museli rozřezat led motorovkou

Zdroj: HZS Libereckého kraje