V České Lípě stojí prozatím zimní údržba o 4 miliony korun, tedy dvakrát více, než loni. Jen v lednu dala místní radnice na úklid sněhu 4,5 milionu.

„Od listopadu do konce února jsme za pořádek v ulicích zaplatili téměř 9,5 milionu korun. Na vysoké částce se výrazně podepsalo velké množství napadaného sněhu a to, že v ulicích ležel bezmála dva měsíce. Loni se přitom jednalo o podstatně krátkodobější časové úseky,“ řekla mluvčí českolipské radnice Eva Markgrafová.

Podle ní se nijak zvlášť na výdajích za zimní úklid neprojevila letošní novinka, tzv. Kuberův chodníkový zákon, který přesunul povinnost za stav chodníků z majitelů přilehlých nemovitostí na obce.

Zabrali parkoviště

O třetinu více, oproti loňskému roku, zaplatili za zimní úklid i v Zákupech. „Dosud jsme na odstranění sněhu dali sto tisíc korun, ale zima ještě neřekla poslední slovo,“ podotkl vedoucí místního hospodářství Pavel Paták s tím, že letos s úklidem jednorázově ve městě s necelými třemi tisíci obyvateli pomáhali i dvě externí firmy.

O bohatosti sněhové nadílky svědčí to, že svážený sníh z chodníků a ulic zabral do výšky několika metrů takřka celé parkoviště u zákupského zámku.
„Radnice nám letos vyšla vstříc a původní žací traktůrek, který měl využití jen v létě, dostal novou výbavu za tři sta tisíc korun,“ připomněl Pavel Paták. Vylepšený stroj se ideálně osvědčil na úzké chodníky, kam se pohodlně vejde a pracovníci technické čety tak mohli takřka zapomenout na jejich ruční dočišťování.

Omezí plány

Zhruba o čtyřicet procent vyšší výdaje za zimní údržbu zaznamenali i ve Cvikově. Podle starosty Iva Čeřovského je do konce února letošní zima přišla zatím na 1,5 milionu korun.

„Na kompletní údržbu jsme pro letošek vyčlenili necelých 2,9 milionů korun. To znamená, že nám zima ukrojila pořádný kus z rozpočtu. Po jejím konci a po obhlédnutí škod tak na zastupitele nejspíš čeká rozhodování, zda se přesunou potřebné finance na další úklid a údržbu z jiných plánovaných investičních akcí,“ dodal Ivo Čeřovský.

Jak v Zákupech, tak i ve Cvikově se ani nepokusili vyvázat z povinnosti, jež jim ukládá chodníkový zákon a starají se o všechny chodníky a komunikace, aniž by použili jedinou ceduli „V zimě se neudržuje“. Odpovědnost převzali se vším všudy a lidé zde chodili po uklizených cestách.