Hned se třemi zásadními novinkami v zimní údržbě přichází radnice v Novém Boru. Její představitelé slibují, že budou schůdné všechny ulice ve městě, nebo že se až o několik hodin zkrátí doba na odklizení sněhu. Radost budou mít rovněž majitelé psů a ekologové, protože se bude méně solit.

Loňská zima byla podle vedoucího oddělení technických služeb městského úřadu Petra Škopa tou poslední, kdy lidé mohli narazit na některých místech ve městě na cedule s upozorněním „V zimě se neuklízí“. „Všechny trasy bychom letos měli zvládnout vyčistit a upravit tak, aby byly schůdné,“ přislíbil Petr Škop. Ten doplnil, že odklízení sněhu a zmrazků z chodníků budou mít na starosti zejména pracovníci na veřejně prospěšné práce.

Méně soli

Novoborští jistě přivítají i výrazné omezení použití technické soli, která se podepisuje na obuvi, stavu aut a vadí i majitelům psů. „Chemickým posypem se ošetří hlavní komunikace v centru města, jako je například třída T. G. Masaryka, Egermannova, Nádražní, Dvořákova nebo Kalinova ulice a trasy, které jsou ve svažitém terénu. Solit se ale bude jen tehdy, pokud si to opravdu vyžádají zhoršené povětrnostní podmínky,“ upřesnil Škop.

Pozitivní změny se netýkají jen samotného Nového Boru, ale těžit z nich budou i lidé bydlící v přilehlých částech města. Tady se znatelně zkrátí předepsaný čas úklidu sněhu.

„Obyvatelé v Janově, Bukovanech a v Pihelu se nemusejí obávat, že při vydatné sněhové nadílce zůstanou odříznutí od světa. S firmou AVE, která zajišťuje pluhování, jsme se dohodli na zkrácení úklidu sněhu v těchto lokalitách z osmi na tři hodiny,“ ujistil Petr Škop.

Navíc součástí vybavení všech vozů na zimní údržbu bude zařízení GPS, jehož prostřednictvím bude monitorovaný jejich pohyb. „S přijatými opatřeními bychom měli zvládnout nástrahy zimy ke spokojenosti lidí. Projevit by se měla i ve snížení nákladů na zimní údržbu a zlepšení vlivu na životní prostředí,“ dodal Škop.