Obce a města na Českolipsku jsou již připravené na zimu. Mají nakoupený posypový materiál a připravenou techniku, aby co nejlépe zareagovali na případný první sníh.
V České Lípě budou konkrétní plán zimní údržby schvalovat na zítřejším zastupitelstvu. Nově se v něm objeví například lokalita na sídlišti Lada, kde vyrostly nové bytové jednotky. „V tomto týdnu budou rozvezeny posypové nádoby po území města a také po okolních obcích a je již nakoupen posypový materiál,“ říká místostarosta Jan Stejskal.
Také v Dubé již mají posypový materiál nakoupený a rozvezený na jednotlivá stanoviště. Připravena je i technika na zimní úklid. „Letos jsme novou techniku nepořizovali. V roce 2006 zakoupilo město nový traktor, který se díky tomu, že je těžší, dostane i na špatně přístupná místa, kam by se dříve používaná technika při větší sněhové nadílce dostala jen velmi těžko,“ uvádí Zuzana Martínková z MěÚ Dubá.
Pracovníkům města odpadnou také starosti s nakládáním posypového materiálu. „Ten dříve museli nahazovat lopatami. Bylo to namáhavé a zdržovalo to. Město proto v loňském roce pořídilo odnímatelný čelní nakladač,“ dodává vedoucí údržby města Dubá Vlastimil Šmol. Loni město na novou techniku získalo více než milionovou dotaci z programu Leader, ze svého rozpočtu pak Dubá investovala přes 300 tisíc korun.
Zimní údržbou se na svém posledním zasedání zabývalo také vedení Nového Oldřichova. „Budeme se snažit vyhovět požadavkům občanů. Je však nutné upozornit, že pokud budou v době pluhování na komunikaci stát automobily, nebude možné silnici pluhovat,“ podotýká starostka obce Marcela Novotná.

Další zprávy z regionu najdete zde