Mokrý sníh na střechách ohrožuje chodce, kteří procházejí po chodnících v těsné blízkosti domů. Města ale nemají žádné zákonné prostředky, jak donutit majitele domů, aby sníh a led ze střech odklidili.
Těžký a nebezpečný sníh je však i na objektech, které vlastní město. „Situaci ohledně sněhu a ledu na městských střechách pravidelně monitorujeme, a když hrozí nebezpečí jeho sesunutí, požádáme o pomoc místní hasiče,“ říká místostarosta Nového Boru Jindřich Mareš.
Při velkých nánosech sněhu na městských střechách řeší tuto situaci obdobně i v České Lípě. Když je ale sněhu málo, ohradí chodník páskou a chodce nenechají po chodnících okolo městských objektů projít.
„Město Česká Lípa v případě ohrožení pádu sněhu ze střech svých objektů u některých domů používá ochranné pásky kolem těchto objektů tak, aby byl usměrňován pohyb chodců. Sníh je poté odklízen,“ říká místostarosta města Česká Lípa Jan Stejskal.

Soukromí majitelé domů tuto možnost nemají. Kdyby ohradili páskou prostor okolo svého domu, hrozila by jim sankce ze strany Městského úřadu. Chodníky jsou v majetku města a svévolně je ohradit nikdo nesmí.
„V případě jakýchkoli újem na zdraví nebo škod v souvislosti s pádem sněhu ze střechy nese plnou zodpovědnost majitel objektu,“ sdělila mluvčí českolipského Městského úřadu Kateřina Amrichová.
Majitelům domů tedy nezbývá než doufat, že sníh z jejich střechy nerozbije auto stojící u jejich domu, nebo v horším případě nezraní procházející chodce.
Aby se něčemu podobnému vyhnuli, musí sami lézt po nebezpečně klouzající střeše nebo si najmout na odklizení sněhu drahou specializovanou firmu.
„Hasiči vyjíždí k podobným případům velice výjimečně, a to pouze k budovám, kde se shlukuje více lidí a hrozí u nich velké nebezpečí,“ sdělil operační důstojník Hasičského záchranného sboru v České Lípě. „Kdybychom museli vyjíždět ke každému domu se sněhem na střeše, nedělali bychom nic jiného. Zabránit pádu sněhu z domů je povinnost majitelů domů,“ dodal.

Další zprávy z regionu najdete zde