Květen je považován za měsíc lásky. Na druhou stranu býval podle tradičního rčení „Svatba v máji, nevěsta na máry“ slabší na počet uzavřených sňatků. Je tomu tak stále? „Mladá generace již nemá tolik v povědomí známou pověru o svatbách v květnu, přesto zde velmi často zaznamenáváme vliv rodičů na určování tohoto data,“ popisuje vedoucí českolipské matriky Iva Horáková.

„Také se nám již stalo, že objednaný květnový termín svatby nám budoucí novomanželé pod vlivem rodičů zrušili a stanovili si termín nový, “ doplňuje Iva Horáková. „V květnu se v našem městě uskuteční čtyři svatby,“ upřesňuje starostka města Hana Moudrá a zároveň jedna z oddávajících v České Lípě. Dodává, že v loňském roce bylo v tomto měsíci uzavřeno celkem sedm manželství.

Českolipané nejčastěji vstupují do stavu manželského v obřadní síni zdejší radnice, dále v ambitu Vlastivědného muzea a galerie a více než čtyři roky také v areálu historického hradu Lipý.

Na pověry se neohlíží ani snoubenci v Novém Boru. „V květnu oddáváme ve stejném poměru jako v jiných měsících,“ potvrzuje Miluše Rychtářová, vedoucí správního odboru Městského úřadu v Novém Boru a upřesňuje, že ve městě vstoupí do manželství průměrně osm párů měsíčně, přičemž ročně mají na kontě osmdesát uzavřených sňatků. „Přibližně čtyřicet procent párů má zájem o svatební obřad v kapli Skalního hradu ve Sloupu v Čechách, ve zdejším Lesním divadle či v Modlivém dole ve Svojkově.

„Na 30. květen máme nahlášeny dokonce dvě svatby,“ uvádí Hana Macháčková z dokské matriky. Ročně v Doksech oddají zhruba třiatřicet párů a vzhledem k tomu, že se město pyšní Máchovým jezerem, odráží to i zájem budoucích novomanželů, uspořádat svatební obřad na pláži či na lodi.

Kromě letoška měli za poslední tři roky nahlášeno po jedné svatbě v Kamenickém Šenově. „Ročně oddáme zhruba dvacet párů, což vychází na maximálně dva sňatky měsíčně. Takže se u nás květnové svatby nijak nevymykají průměru,“ říká Karel Švanda, matrikář Městského úřadu v Kamenickém Šenově. Šenovští snoubenci rádi vstupují do stavu manželského u proslulé Panské skály nebo třeba poněkud neobvykle na zahradě u svého příbytku.

Nejinak tomu je i v Dubé, kde se počet sňatků uzavřených v květnu pohybuje již několik let mezi jedním až dvěma. „Ročně oddáme přibližně třicet párů, kdy máme pět až šest svateb měsíčně,“ upřesňuje Miroslava Papírníková, matrikářka MěÚ Dubá.

Tradičně nejoblíbenějšími měsíci k uzavření manželství jsou letní měsíce. Například na červen má českolipská matrika nahlášeno již dvacet pět svatebních obřadů. „Nejžádanější je magické datum 6.6, na které připadá sedm sňatků,“ dodává vedoucí českolipské matriky Iva Horáková.