Svatebčané si v minulém roce vybírali tradiční i netradiční místa na obřady. Hodně populární jsou v současné době svatby tématické, jednu neobvyklou budou letos chystat v Lindavě.

„V loňském roce matrika zajišťovala 140 svatebních obřadů. Z uvedeného počtu svateb v pěti případech šlo o sňatek uzavřený mezi občanem České republiky a cizincem," uvedla Monika Bayerová, tisková mluvčí českolipské radnice. Radnice zajišťovala svatby pro cizince například ze Slovenska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny a také Keni.

Oficiálním dnem a místem pro uzavírání sňatků v České Lípě zůstává sobota a obřadní síň na radnici. Pokud se snoubenci rozhodnou vzít se jindy a jinde, musí zaplatit správní poplatek tisíc korun. „Matriční úřad v České Lípě zajišťuje svatby v celém správním obvodu, tedy i v malých obcích v okolí našeho města. Tam může snoubence oddat přímo starosta té obce, takových svateb bylo v loňském roce dvacet," dodává Monika Bayerová.

Hotely a zámky

Nejčastěji podle mluvčí však snoubenci uzavírají manželství na radnici nebo na Vodním hradě Lipý. V České Lípě je ještě oblíbený ambit Vlastivědného muzea a Villa Hrdlička.

„Fotím svatby po celém Českolipsku, často jsou například na zámku v Zákupech, nebo jsou v poslední době oblíbené hotelové parky a zahrady," říká Lukáš Marhoul, nejen svatební fotograf.

Jeho slova potvrzují i hoteliéři. „Za minulý rok jsme měli v hotelu Port celkem dvanáct svateb, asi by jich bylo i více, ale termínů máme vzhledem k jiným akcím málo," uvádí Denisa Karešová za marketing hotelu Port u Máchova jezera.

Dalším vyhledávaným a rozhodně i romantickým místem k uzavření sňatků je obec Sloup v Čechách. Ta láká hlavně skalním hradem a Lesním divadlem. „V Lesním divadle bylo za minulý rok oddáno do deseti párů. Lidé si ho na obřady volí hlavně kvůli přírodní atmosféře," uvádí Jaromír Studnička, starosta obce Sloup v Čechách.

Sklo a čerti

Oblíbeným svatebním místem na Českolipsku je také areál sklárny Ajeto v Lindavě. „Loni u nás bylo 17 svateb, na letošní rok mám už objednaných osmnáct obřadů," říká David Sobotka z lindavské sklárny.

„Za poslední roky pozoruji trend, že se svatby objednávají i rok dopředu. U nás je to sklářská svatba ve sklářské stylu. Stále více tady máme i svatby přespolní. Nejvíce k nám jezdí z České Lípy, Mimoně, Liberce, ale i z Prahy. Loni jsme měli ale i tři německé a dvě britské svatby. Letos budeme mít takovou perličku, budeme na přání snoubenců připravovat čertovskou svatbu," dodává Sobotka.