Novoborská sklárna Egermann bude i nadále bojovat o sochu svatého Jana Nepomuckého, která v současné době stojí v obci Kravaře.
V souvislosti s tím padlo i obvinění tajemníka novoborského úřadu Antonína Metála. O vlastnictví sochy svedla sklárna v minulosti s obcí Kravaře už jeden boj, a to u krajského soudu v Liberci, který podle předložených materiálů ze strany sklárny nedokázal skutečného majitele sochy objektivně posoudit. Socha tak nadále zůstává v Kravařích.
„Stejně jako jsme my nedokázali dát dostatek důkazů o tom, komu socha patří, tak by to nedokázaly ani Kravaře,“ vysvětluje žalobce na určení vlastnictví a ředitel sklárny Robert Uksa.
Kravařský starosta Vít Vomáčka však má o vlastnictví sochy jasno. „Rozsudek hovoří jasně. Socha patří Kravařům. Více se k tomu už nebudu vyjadřovat,“ řekl Deníku.
Komu socha skutečně patří, nedokázal rozhodnou ani soud. Kde však stála původně, jak se dostala do Nového Boru a jak opět zpět do Kravař, vypovídají listiny vyhledané ve státním okresním archivu.
Původně socha patřila Kravařům. V květnu roku 1972 o ni zažádal tehdejší předseda novoborského národního výboru Rudolf Patěk a v žádosti uvedl: „Vážený soudruhu předsedo. Obracím se na Vás s mimořádnou prosbou. Nový Bor je mladé město, a proto postrádá jakoukoli barokní sochu. Památkový úřad a ONV v České Lípě nám doporučily, že je možno přemístit sochu sv. Jana Nepomuckého, která se nachází ve Vašem městě,“ vysvětloval v žádosti tehdejší předseda MNV v Novém Boru Rudolf Patěk.
Dva týdny na to se mu dostalo odpovědi, ve které předseda kravařského národního výboru souhlasil s přemístěním sochy, a ta se tak dostala do svého nového domova.
O třicet let později, v roce 2003 si obec Kravaře zažádala o navrácení sochy. Novoborští radní se však na svém zasedání 7. října k žádosti postavili zamítavě. O dva týdny později své usnesení revokovali a s žádostí souhlasili. Socha tak po třech desetiletích opět putovala do Kravař.
Tyto informace podložené zápisy z jednání novoborských radních nasvědčují tomu, že socha skutečně patří obci Kravaře a ani vedení společnosti Egermann, na jejímž pozemku v Novém Boru byla, s tím nemůže nic dělat.
Upozorňují však na fakt, že podle databáze nemovitých památek ministerstva kultury je socha Jana Nepomuckého stále v majetku města Nový Bor.
Nelíbí se jim ani postup, jakým o sochu přišli. Jedním ze sporných bodů je pro ně den, kdy starostové obcí smlouvu o navrácení sochy podepsali. Stalo se 25. října 2003, což byla neděle.
Závažnější je ale podle nich to, že se převozu sochy ujal tajemník novoborského úřadu Antonín Metál, který zajistil přepravu, a podle vedení sklárny vnikl na jejich pozemek bez souhlasu majitele, tudíž neoprávněně.
To je také důvod, proč se ředitel sklárny přihlásil na policii jako poškozený při vyšetřování trestního oznámení pro korupci na novoborském městském úřadě, které sám na sebe podal tajemník úřadu Antonín Metál.