Veškeré dávky budou od ledna vyplácet úřady práce. Ty ale podle starostů na Českolipsku nejsou na příliv agendy připravené a ani vybavené a může se tím v lednu spustit lavina nepokojů.

„Stačí, aby nebyly včas vyplacené dávky a stojíme před reálnou hrozbou, že vzniknou další konflikty s nepřizpůsobivými občany,“ obával se starosta Nového Boru Jaromír Dvořák při setkání představitelů obcí a měst.

Od 1. ledna 2012 odstartuje vládní sociální reforma, která má změnit dosavadní zaběhnutý systém. Nově by úřady práce měly informovat o možných nárocích na dávky, pomáhat lidem s vyplňováním žádostí, provádět kontroly jejich využívání nebo spolupracovat třeba s lékařskou posudkovou službou.

„Úřad práce se potácí v tom, co bude vlastně dělat. Neuvědomují si, že nejde jen o vyplacení samotné dávky, ale že naše sociální pracovnice poskytovaly i poradenské služby. Znaly problémové rodiny a jejich poměry, kontrolovaly, jestli nedochází ke zneužívání poskytnuté pomoci,“ podotkla českolipská starostka Hana Moudrá.

Změny čekají i na příjemce dávek. Mimo jiné se pro lidi se zdravotním postižením zruší nejvíce využívaná roční dávka příspěvek na provoz motorového vozidla. Nahradit ji má dávka mobility, která bude měsíční. U dávek hmotné nouze se mění doplatek na bydlení.

Je překotná

Jenže, jaké jsou konkrétní podrobnosti k realizaci nových zákonů, není v tuto chvíli ještě jasné. Známé by měly být až na konci prosince.

Hana Moudrá v diskusi upozornila i na problémy kolem veřejné služby. Na ni jsou vázané výplaty podpory v nezaměstnanosti u lidí, kteří jsou více než dva měsíce bez práce. Nově by měl každý odpracovat dvacet hodin týdně na veřejně prospěšných pracích, aby měl nárok na dávky.

Veřejná služba má z obcí rovněž přejít pod úřad práce, ale obce by ji měly na základě smlouvy s ním zajišťovat. „To jsme jednoznačně odmítli,“ reagoval Jaromír Dvořák. V České Lípě jsou trochu smířlivější. „Jsme ochotní službu zabezpečovat, ale jen pokud úřad práce bude hradit veškeré náklady,“ upozornila Moudrá.

Jak ona tak i Jaromír Dvořák se shodují v tom, že sociální reforma je zapotřebí. „Je ale překotná, měla by se o rok odložit. Jednali jsme s ministrem Jaromírem Drábkem, ale nemá stejný názor,“ dodal Dvořák.