Pracovníci v sociálních službách dostali od Nového roku přidáno na platech. Ale méně, než slibovala předchozí vláda. Z 1 400 korun je to jen 700 hrubého. To nepokryje ani inflaci, která se letos bude dle ekonomů držet na úrovni sedmi procent. Skutečností je, že platové podmínky zaměstnanců, kteří působí v sektoru sociálních služeb, se od roku 2017 výrazně zvýšily. Je tu však skupina pracovníků, kteří od státu nedostanou ani korunu navíc. Třeba kuchaři nebo údržbáři.

Přidáno dostanou nejen pracovníci v sociálních službách, ale i zdravotníci, vojáci, policisté a učitelé. „Nestěžuji si, s penězi vycházíme. Ale navýšení nám slíbili už před měsíci a pak přijde snížení. Vnímám to jako podraz. Naštěstí nám město a vedení centra platy navýší podle původního plánu,“ sdělila jedna z pečovatelek. „To ale není nic proti údržbě, tam nedostali přidáno už dva roky, teď jim bude i díky městu přidáno,“ dodala žena, která pracuje pro Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou.

Město vyšlo tomuto zařízení vstříc. Radní rozhodli o tom, že pro rok 2022 nebudou centru krátit příspěvek. „Doporučili jsme paní ředitelce, aby respektovala původně navrhované navýšení platů nejen pečovatelkám, ale i pracovníkům provozu organizace. Pracovníci dostanou platové výměry, kde bude finální plat ve výši navrhované před rozhodnutím vlády,“ sdělil náměstek jabloneckého primátora pro sociální oblast David Mánek.

Do turnovského muzea Českého ráje dorazila kopie císařské koruny Napoleona Bonaparte. Kopie koruny pochází z dílny šperkaře Jiřího Urbana, autorkou rytin v přírodních kamenech je Eva Mrákotová Víšková.
V Turnově je k vidění replika Napoleonovy koruny, originál je v Louvre

Přilepší si i pracovníci Sociálních služeb města České Lípy. Na letošní rok činí příspěvek města na jejich výplaty 10,2 milionu korun, což je o zhruba dva miliony více, než bylo ve schváleném rozpočtu na rok 2021.

Na problém nízkých platů podpůrného personálu upozornil i náměstek primátora Liberce Ivan Langr. „Pracovníci v přímé péči dostanou sice méně, ale jako prioritní skupina oproti těm, kteří nedostanou nic. Hlavní rozpor tkví v tom, že přidáno dostanou jen pracovníci v přímé péči, nikoli už podpůrný personál jako kuchaři či údržbáři. To považuji za hodně za nefér a nepřípustné, protože rizika ve vztahu k epidemii jsou u nich totožná. Vzhledem k tomu, že jde o systémový problém, který způsobila vláda, musí náprava přijít od ní,“ poznamenal.

V Domově důchodců Jablonecké Paseky se o platy zaměstnanci bát nemusí. „Poskytovatelé sociálních služeb plní mimo jiné zaměstnavatelskou funkci a jejich povinností je zajistit kontinuální růst platů svých pracovníků. Tak to aspoň vidíme v našem domově, kde zvýšíme platy všem zaměstnancům. Udělali bychom to i bez nařízení vlády předcházející, nebo současné,“ přiblížil ředitel domova Jan Sembdner.

Podle jeho slov se ale další peníze v rozpočtu domova hledají stále složitěji. „Co trvale stagnuje, jsou úhrady klientů za poskytované služby, přestože důchodová situace seniorů se mění povětšinou k lepšímu,“ vysvětlil.

Péče o malé dítě - Ilustrační foto.
Chtějí získat děti do péče snáz. Pěstouni v kraji volají po zjednodušení procesu

Cena za ubytování a stravu v sociálních ústavech nebyla v úhradové vyhlášce navýšena od roku 2014. Třeba obyvatel domova důchodců platí už osmým rokem stejnou sumu peněz, přičemž důchody jsou každoročně valorizovány.

Kvůli menšímu růstu platů v sociální sféře a opomenutí podpůrného personálu protestuje liberecká pobočka Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). V prohlášení se pozastavuje nad vývojem růstu mezd. „Z původních vládou avizovaných 1 400 korun se stalo časem tisíc a po rozhodnutí nové vlády 700,“ zmínila asociace.

Provozovatelům se hlavně nelíbí fakt, že takzvaný podpůrný personál nedostal přidáno už dva roky. „Již v předchozím období, minimálně dvakrát, došlo k navýšení platů, ze kterého ale byly tyto profese vyjmuty. Nové vládní nařízení opět nezohledňuje, že poskytovatel sociálních služeb není tvořen jen pracovníky v přímé péči,“ podotkl ředitel libereckého Domova seniorů Františkov Jan Gabriel.

Asociace se obává, že technický personál bude z ústavů odcházet. „Nyní to vypadá tak, že ředitel bude vařit, žárovky vyměňovat ekonomka a na recepci a v prádelně bude úřadovat personalistka. Pokud nám tyto profese odejdou, celé poskytování sociální služby se nám rozpadne jako domeček z karet,“ varoval Gabriel. APSS vyzvala vládu a ministerstvo práce a sociálních věcí k přehodnocení stanoviska a změně nového nařízení vlády.