Přítomní experti se shodovali, že novopečení řidiči jsou rizikovou skupinou, která u nás způsobí velké procento smrtelných havárií. Poukazovali i na to, že v Česku platí starý zákon, který vůbec nereflektuje moderní a inovativní prvky vzdělávání, jež přináší výsledky v jiných zemích.

A tak v tuzemských autoškolách učí a zkouší v podstatě 50 let stejným způsobem a neřeší už vývoj žáka po ukončení autoškoly. „Líbí se nám rakouský model vzdělávání mladých řidičů. Chceme nabídnout takovou alternativu i u nás,“ prohlásil spoluautor projektu a místopředseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Jak zdůraznil, novopečení řidiči a řidiči ve věku od 18 do 24 let jsou nejrizikovější skupinou, která u nás způsobí velké procento smrtelných havárií. „Účastníci bezplatných zdokonalovacích kurzů se seznámí s pokročilými technikami řízení a také klíčovými zásadami dopravní psychologie,“ přiblížil Aleš Horčička.

Během kurzu žáci zažijí zdokonalovací výcvik v reálném silničním provozu včetně nácviku zásad defenzivní jízdy, zvládání rizikových situací na polygonu a nedílnou součástí je i dopravně psychologický seminář. „Jsem rád, že tady mohu být, je to dobrá příležitost odzkoušet si v bezpečí, co se mi může s autem přihodit a jak se z takových potíží dostat,“ kvitoval návštěvu polygonu žák autoškoly Jakub z Mladé Boleslavi.

Do celostátního projektu jsou kromě Asociace autoškol ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů zapojeni i další partneři včetně Policie ČR. „Získáním řidičského průkazu se člověk nestává zkušeným řidičem, nemá žádné návyky a dovednosti, jak zvládnout různá úskalí,“ uvedl v Sosnové ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý.

Podle Zlého je mladý řidič za současného stavu autoškolství vhozen do nemilosrdného silničního provozu a je nadmíru potřebné s touto situací něco udělat a těmto řidičům se věnovat a vzdělávat je dál. „Statistika nehod je neúprosná, proto projekt Start Driving považuji za velice přínosný a jsem velmi potěšen, že se vše povedlo připravit tak, aby mohl začít,“ dodal plukovník Zlý.

Vyhýbat se krizím

Hlavní myšlenkou, kterou hodlají lektoři frekventantům kurzů předávat, je poznatek, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim napomohou uvědomit si řidičské limity jich samotných i možnosti ovládaných automobilů.

„Začínající řidiče upozorníme na reálná nebezpečí a hrozby, které na ně číhají, pokud budou přeceňovat své síly a riskovat. Musí si uvědomit, že na silnici je potřeba se chovat za všech okolností zodpovědně a ohleduplně, s respektem k ostatním účastníkům silničního provozu,“ uvedl místopředseda Asociace dopravních psychologů ČR Michal Walter.

K hlavním tématům workshopu dopravního psychologa se řadí plánování jízdy a možná rizika, únava za volantem, emoce při řízení, používání mobilního telefonu a koncentrace na jízdu, alkohol a jiné návykové látky při řízení motorového vozidla, vliv vrstevníků na způsob řízení automobilu, přiměřená rychlost jízdy či bezpečné předjíždění.

Tvůrce projektu Start Driving zaujal rakouský systém přípravy nových řidičů v autoškole a pak v rámci tříletého zkušebního období. Řidičský průkaz na zkoušku je tam zaveden do roku 1992. Jako vhodné preventivní opatření ho dnes doporučuje Evropská komise.

„V praxi je znát, že kombinují přípravu v autoškole a jízdu pod dohledem zkušeného řidiče, nejčastěji někoho z rodiny. Dobré je, že jezdí po celý rok, v různých podmínkách,“ konstatoval dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0. Rakušané také využívají jednodenní zdokonalovací výcvik na uzavřené ploše, jízdu s instruktorem zaměřenou na ekonomickou jízdu nebo i skupinové diskuze s dopravním psychologem.

Kurzy budou probíhat na autodromu v Sosnové, dále pak v Mostě, Jihlavě, Příbrami, Třinci či Ostravě. Nejbližší termín kurzu v Sosnové je 18. 6., další pak 25. 9. a 8. 10. Zájemci si termíny a místa vybírají přes web startdriving.cz.