Obchvat bude směřovat ze Sosnové přes Dubici, Dolní a Horní Libchavu až do Okrouhlé u Nového Boru, kde naváže na právě stavěný kruhový objezd.
„V současné době připravujeme ke stavbě okolí silnice I/9 u Sosnové, a to tak, že jsme nechali vykácet stromy v místech přemostění,“ říká ředitel Ředitelství silnic a dálnic v Liberci Josef Jeníček.
„V létě by mělo proběhnout výběrové řízení na dodavatele stavby a co nejdříve by se měla zahájit také stavba, na kterou by měla plynule navázat realizace druhé etapy výstavby obchvatu, tedy silnice z Dubice k výpadovce na Děčín,“ dodává.
V současné době vykupuje ŘSD pozemky, které jsou právě na trase mezi Dubicí a Dolní Libchavou. Většinu pozemků už se jim vykoupit podařilo, avšak jeden stále ne. Je to klíčový pozemek a vlastní jej spekulant s pozemky z Liberce Lukáš Plechatý, s jehož jménem se setkává ŘSD snad při stavbě každé nové silnice.
Ten výhodně nakoupil pozemky podle svých slov už v roce 2003 nebo 2004. „Mám těch pozemků tolik, že si nemohu pamatovat, který jsem kdy kupoval,“ řekl Lukáš Plechatý.
Jisté ale je, že při prodeji na pozemcích vydělá velmi slušné peníze. Z důvěryhodného zdroje se nám podařilo zjistit, že pozemky o rozloze více než čtyři hektary odkoupil od původní majitelky za přibližně dva a půl milionu korun. Nyní však mají už mnohem větší hodnotu. Jen za jeden a půl hektarový pozemek, který bude ŘSD k výstavbě silnice potřebovat, dostane více než trojnásobek.
„Pozemky vykupujeme za odhadní cenu, kterou určí soudní odhadce. V této lokalitě to odhaduji na přibližně pět až šest set korun za metr čtverečný,“ říká Jan Stach, náměstek pro výstavbu z Ředitelství silnic a dálnic v Liberci.
Při šesti stech korun by tak Lukáš Plechatý získal z prodeje téměř devět a půl milionu korun a to mu zbudou další lukrativní pozemky podél obchvatu, které bude moci prodat za cenu několikanásobně vyšší například za účelem výstavby čerpací stanice s odpočívadlem pro kamiony.
Kde a od koho takto cenné informace, jako je plán výstavby obchvatu, spekulanti získávají, nikdo odpovědět nedokázal nebo nechtěl.
I nadále se tak na Českolipsku, ale i ve zbytku republiky budeme setkávat s tím, že stát prodává levné pozemky a posléze je opět odkupuje, ovšem už za mnohonásobně vyšší cenu, a pokud je přímo neprodává, tak jen tiše přihlíží tomu, jak je spekulanti skupují aniž by se je sám pokusil vykoupit za mnohem výhodnějších podmínek.