Přestože se na podzim mohou obyvatelé Doks v anketě vyjádřit, že si nepřejí, aby zámek v centru města spravovala místo kraje radnice, zastupitelé na svém posledním zasedání schválili přijetí jedné dotace a podání další. Rovněž odsouhlasili navrženou studii využitelnosti památky.

Doksy získaly téměř dvoumilionovou dotaci na revitalizaci zámeckého parku, jejíž přijetí zastupitelé minulý týden schválili. Je to první získaná dotace na zámek, který má zatím město v nájmu, a o jehož dalším osudu se rozhodne na srpnovém zasedání krajského zastupitelstva a v podzimní anketě.

Zastupitelé Doks rovněž dali zelenou podání žádosti o dotaci z Norských fondů; projekt za zhruba 32 milionů korun počítá s opravou střechy či oken.

Nezávazné!

Zatímco současné vedení města dělá všechno pro to, aby na opravu zámku získalo co nejvíce prostředků, jeho snahu může zmařit podzimní anketa. V ní totiž obyvatelé města u Máchova jezera mohou vyjádřit názor, že si má zámek ponechat kraj.

Kritici vyhlášené ankety, která se bude konat společně s komunálními volbami, ale poukazují na fakt, že není závazná, tudíž se jejími výsledky nemusí nové vedení města řídit. „Nedokážu si ale představit, že by nové zastupitelstvo hlasovalo v rozporu s vůlí obyvatel," říká starostka Doks Eva Burešová. Přiznává ale, že může nastat situace, kdy nové vedení města bude prostě výsledky ankety ignorovat.

Studie byla nutná

„Chápu také vyjádření některých zastupitelů, že o zámku toho už vědí tolik, že mohou udělat kompetentnější rozhodnutí než někdo, kdo emotivně hlasuje v anketě," tvrdí starostka s tím, že při jasném výsledku ankety přesto nevěří v rozhodnutí, které by jej ignorovalo.

Nové vedení Doks, které vzejde z podzimních voleb, také může nechat přepracovat schválenou studii využitelnosti, která v zámku počítá s knihovnou, prohlídkovou trasou, informačním centrem nebo muzeem Čtyřlístku v hlavní a východní části zámku. Celé západní křídlo objektu pak zůstane pro případné komerční využití.

„Je to možné, jde jenom o studii. Nevím ale, co jiného by kdo vymýšlel, studie totiž navazuje na podmínky kraje. My ovšem schválenou studii potřebovali, bez ní by se nám špatně jednalo s památkáři či případnými investory," vysvětluje starostka.

Pokud nové vedení Doks odmítne zámek převzít do správy města, bude muset vracet dotaci na revitalizaci parku. Podle Burešové se však s pracemi počká na podzim, aby se zohlednily výsledky ankety. Její vypsání schválili zastupitelé, zamítli naopak závazné místní referendum, které chtěl uspořádat bývalý starosta Zdeněk Krenický.