Ten se jejich hrozeb bál, zejména od Čermáka, který na místě byl v roli jakéhosi bodyguarda a v minulosti ho už ztloukl. Trojice si z jeho peněženky vzala 300 korun a navíc mu sebrala krabičku cigaret. Incident se stal před podzemním parkovištěm českolipského hypermarketu v Borské ulici.

„Obžalovaní jsou vinni, loupež spáchali. Soud provedl všechny možné důkazy,“ prohlásil předseda senátu Pavel Kříž. Výtržníci si od něj vyslechli rozsudky na spodní hranici sazby. „Škála jednání a forem u loupeže je široká, zde jsme přihlíželi k tomu, že se dopustili jednoho útoku a vzali relativně malou částku, která byla poškozenému vrácena,“ vysvětlil předseda senátu.

Čermák vzhledem k faktu, že už je ve výkonu jiného trestu, dostal 24 měsíců nepodmíněně.

Jana Hejret Vojtková.
Z divadelních prken ji koronavirus přivedl ke krematoriu

Beneš dostal souhrnný trest 24 měsíců podmíněně odložených na 36 měsíců. Poslední kumpán „vyfasoval“ trest 24 měsíců odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu 30 měsíců.

Zajímavé je, že poškozený se stal spíš náhodnou obětí, jelikož doprovázel na parkoviště svého známého, který si domluvil prodat obžalovanému Tomáškovi telefon. Když však viděl, že na něj čeká celá parta, vzal nohy na ramena a utekl. Obžalovaní tedy obklíčili jeho doprovod, šťouchali do něj a dožadovali se peněženky. Měl strach, a když viděl, jak nepříznivě se pro něj situace odvíjí, stihl zavolat na tísňovou linku Policie ČR. Hlídka byla za okamžik na místě a obžalovaní se rozutekli. Za moment je policisté dopadli a drobný lup u nich našli.

Jak v závěrečné řeči zhodnotil státní zástupce Tomáš Mery, trojice obžalovaných si měla pod pohrůžkou násilí v úmyslu přisvojit cizí věc. „U poškozeného se domáhali peněz stylem, že ho obstoupili a strkali do něj. Obavy v něm měla vzbudit i přítomnost obžalovaného Čermáka, který byl za jeho napadení už předtím odsouzen. Bál se, že ho zase napadne. Navíc ho vyzvali, aby vydal i krabičku cigaret,“ komentoval Mery. Senát pak v zásadě akceptoval návrh žalobce na potrestání. Ten jen u Bartoše doporučoval o něco přísnější trest.

Speciální Covid Test Bus.
Dopravce v Libereckém kraji testuje zaměstnance ve speciálním Covid Test Busu

Na závěr hlavního líčení promluvil pouze obžalovaný Čermák. „Za rvačky jsem měl potíže, ale nikdy bych nedělal loupež. Mrzí mě to,“ řekl stručně mladík ve vězeňském mundúru.

Bartošův advokát Jiří Cehák připustil, že sice šlo o nepříliš přátelské setkání, ale bylo jen náhodné. „Klient neměl úmysl páchat násilí a vyhrožovat. Mohl by to být přestupek proti občanskému soužití, nedošlo k naplnění skutkové podstaty,“ reagoval Cehák a navrhl zproštění obžaloby. Čermákův obhájce Petr Kučera zdůraznil, že jeho mandant stál při incidentu opodál a nevyvíjel na poškozeného žádný nátlak. „Jako jediný z obžalovaných vypovídal,“ argumentoval Kučera a žádal také zproštění obžaloby. Po vynesení rozsudku si Dominik Čermák vzal jako jediný z trojice lhůtu na rozmyšlenou, ostatní dva se práva na odvolání vzdali.