VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Lenoxa jde do konkurzu

Liberec – V konkurzu skončil dodavatel tepla firma Lenoxa. Rozhodl o tom v pondělí liberecký soud navzdory tomu, že majitelé společnosti navrhovali reoganizaci.

25.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Zmíněný způsob řešení úpadku preferoval také insolvenční správce a přiklonila se k němu i většina věřitelů. Dával jim totiž mnohem větší šanci na uspokojení pohledávek. Soudkyně přesto rozhodla o konkurzu. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Liberecký dodavatel tepla Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení kvůli neschopnosti dostát svým závazkům vůči věřitelům. Ti v rámci řízení přihlásili pohledávky za více než 180 milionů korun. Největším věřitelem jsou Česká spořitelna, jíž dodavatel tepla dluží více než 17 milionu korun, a leasingová společnost Efis.

Lenoxa slibovala, že se v reorganizaci vypořádá se zajištěnými věřiteli v plné výši do konce roku a ostatním nabízela 24 procent jejich pohledávek do pěti let. Celkem plánovala v reorganizaci rozdělit více než 54 milionů korun. Konkurz ale znamená ukončení výroby, což majetek firmy znehodnotí. Zajištění věřitelé tak dostanou jen část svých pohledávek a na vyplacení těch nezajištěných pravděpodobně nezbude vůbec nic.

Rozhodují o licenci

Rozhodnutí soudu ale kvitují v Ralsku, kde vedení města dlouhodobě vyjednává s leasingovou společností Efis, na jejíž účet posílá platby za teplo, o změně provozovatele kotelny v Kuřívodech.

„Konečně se leasingová společnost rozhoupe a začne s námi usilovně hledat nového dodavatele tepla, který rovněž převezme finanční závazky za Lenoxu. A ty nejsou nijak malé,“ komentoval starosta Ralska Miloš Tita. Podle něj vyjednávání komplikují i majetkoprávní vztahy za samotný objekt kotelny, který nechala Lenoxa postavit z bankovního úvěru.

„Kdyby skutečně došlo k reorganizaci, tak jak ji minulý týden schválili věřitelé Lenoxy, byla by to pro naše obyvatele negativní zpráva. Naopak nový dodavatel tepla je pro ně příslibem změny, ale teprve čas ukáže, zda k lepšímu,“ podotkl starosta Doks Zdeněk Krenický.

Problémy kolem liberecké teplárenské firmy vyvrcholily na jaře právě v Doksech přerušením dodávek tepla a teplé vody. Bez nich se museli po čtyři dny obejít tisíce domácností, mateřská škola nebo klienti obou zdejších domů po seniory.

Protože tím Lenoxa závažně porušila podmínky podnikání v teplárenství, čeká i na verdikt Energetického regulačního úřadu, který zahájil řízení o zrušení licence. Pokud o ni přijde, nebude smět firma po tři roky podnikat v oboru. „Konečné rozhodnutí stále nepadlo a řízení stále běží,“ řekl ředitel odboru licencí ERÚ Luděk Pražák.

Autor: Radmila Pokorná

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení