Hned tři lidé se ohradili proti průběhu voleb v České Lípě. Každý z jiného důvodu. „Nechci jen přepočet, chci, aby se opakovaly celé volby,“ řekl Deníku dosavadní zastupitel Zdeněk Ježák (NaS), kterému jen těsně uniklo místo v zastupitelstvu. Podal svou stížnost hlavně kvůli anonymní letákové kampani. Do většiny schránek ve městě přišel před volbami vůči němu a dvěma dalším kandidátům hanlivý pamflet.

Volební místnost na ZŠ Broumovská v Liberci.
ONLINE volby na Českolipsku: Největší převrat zažily Česká Lípa, Ralsko či Dubá

„Já si nedělám iluze, že bych se napodruhé do zastupitelstva dostal, ale chci, aby soud konečně řekl, jestli je tato forma kampaně normální,“ dodal. Důvod pro podání druhé námitky? „Nelíbí se mi, že Tomáš Vlček (NaS) kandidoval v České Lípě, ale přitom doopravdy bydlí v Kunraticích u Cvikova,“ uvedl další stěžovatel Jaromír Štrumfa (ČSSD). Mimochodem, Vlček o osm hlasů přeskočil výše zmíněného Zdeňka Ježáka.

OBEHRANÁ PÍSEŇ

Obdobný „problém“ už zastupitelé mnohokrát na svých schůzích řešili. „O tom se propovídalo dost času, proběhlo několik výpadů proti Juraji Ranincovi nebo Karlu Tejnorovi (oba ODS). Myslím si, že by to mělo přestat, je to jako zaseknutá písnička v gramofonu,“ podotkl Štrumfa, dlouholetý veterán českolipského zastupitelstva, který letos už křeslo neobhájil. Jeho přáním prý je, aby o tom soud konečně nějak rozhodl.

Volební okrsek č. 6 v ZŠ 5. května.
ON-LINE volby na Českolipsku: Volební účast byla první den nízká

„Samozřejmě poskytnu soudu vyjádření. V Kunraticích vlastním nemovitost, ale trvalý pobyt mám dlouhodobě v České Lípě. Spíš by mě zajímalo, jak pan Štrumfa tak dobře ví, kde bydlím,“ reagoval Vlček. Podobným případem se už soud zabýval, dokonce ústavní. Po volbách v roce 2016 jistý Zdeněk Císař napadl volby v obci Šlégrov na Hanušovicku.

Namítal, že křesla obsadili kandidáti, kteří v obci fakticky nebydlí a mají tam jen formální trvalý pobyt. Soud shledal jeho stížnost jako neoprávněnou, neboť dotyční „disponují takzvaným materiálním občanstvím obce a mají k obci faktické pouto“. Usnesení potvrdil i Ústavní soud, k němuž se Císař odvolal.

Srovnání lehce pokulhává vzhledem k velikosti Šlégrova. Obec má oproti čtyřicetitisícové České Lípě necelých padesát obyvatel, což soud také částečně zohlednil. Zda se k uvedené judikatuře senát libereckého soudu přikloní, by mělo být jasné do 7. listopadu, kdy končí dvacetidenní lhůta pro rozhodnutí.

Ilustrační foto
V Lípě už mají koaliční dohodu podepsanou. Jinde ještě jasno nemají

Třetí českolipskou stížnost podala Jindra Dědicová. Nefiguruje na žádné z místních kandidátek a Deníku se ji zkontaktovat nepodařilo. „Namítala chyby při sčítání preferenčních hlasů. Ze stížnosti vyplývá, že kandidátovi Janu Policerovi (Živá Lípa) scházelo k získání mandátu pouze 0,8 hlasů. Namítá, že členové volebních komisí údajně nedodržovali některé z pokynů pro postup při sčítání hlasů,“ uvedla mluvčí libereckého soudu Karolina Francová.

Podle stížnosti měli členové některých volebních komisí provádět sčítání samostatně, i když by tak měli správně činit v týmech. „Dále údajně nebyly úřední obálky zabezpečeny proti manipulaci,“ dodala Francová. Soud se bude zabývat i 2 stížnostmi ze Ždírce a po jedné z Hamru na Jezeře, Doks, Stráže pod Ralskem a Ralska.

Jitka Volfová dovedla ANO 2011 k vítězství v České Lípě.
Nejvíc hlasů posbíralo v České Lípě hnutí ANO v čele s Jitkou Volfovou