Soud agresora poslal za ublížení na zdraví na dva roky do věznice s ostrahou. Rovněž mu nařídil povinnost nahradit škody. Za léčbu VZP téměř 20 tisíc korun, nemajetkovou újmu poškozenému ve výši 83 tisíc korun a také přes 18 tisíc korun na ušlé mzdě.

„Soud se snažil maximálně zjistit, jak se událost stala. Některé rozpory se nepodařilo odstranit, nešlo o naplánovaný útok, nicméně obžalovaný je jednoznačně usvědčován,“ prohlásil soudce Pavel Kříž. Podle jeho slov sice obžalovaný napadení nepřipravoval, ale zdravotní komplikace a postižení hraničí s těžkou újmou.

Soudce také konstatoval, že v neprospěch obžalovaného svědčí pestrá trestní minulost, s níž začal už v roce 1995 a týkala se distribuce omamných látek, krádeží, maření výkonu a ublížení na zdraví a běžící podmíněný trest za drogy. „Obžalovaný má aktuálně 14 záznamů v rejstříku trestů a je v pětileté podmínce i pod dohledem Probační a mediační služby,“ upřesnil soudce Kříž.

Na prvním místě v kategorii základních škol se umístil tým z Gymnázia Česká Lípa.
Chemické pokusy šly nejlépe studentům českolipského gymnázia

Státní zástupkyně Štěpánka Milerová přitom navrhovala o něco mírnější trest. Ve svém proslovu řekla, že skutek se stal, tak jak stálo v obžalobě, zranění posuzoval soudní znalec. A v závěrečném návrhu žádala, aby soud vyměřil Michalovi Š. za ublížení na zdraví nepodmíněný trest v délce 18 měsíců a k povinnosti nahradit škody.

Poškozený při výpovědi přiznal, že po páteční diskotéce na Bílém kameni, kam se vypravil za zábavou, mu bylo špatně a v pronajaté chatce pak vyspával kocovinu. Probral se prý, až když zničehonic začal dostávat tvrdé rány. „Dopadaly téměř jen na obličej, následkem toho byla zlomená kost, rozdrcená další, pořád to pobolívá, mám tam tiky, překáží mi to v práci,“ popsal napadený. Jak poznamenal, pořád byl vystrašený, protože necítil tvář. „Půl roku jsem ji necítil. Operace byla nutná, měl jsem tam šrouby,“ dodal.

Borecké skály.
Tip na výlet: Borecké skály lákají na Knihu i na Želvu

Soud vyslechl i svědky incidentu. Jedna dívka popsala, že v osudný večer šla na disko. Na pokoj podle ní přišel poškozený až k ránu. „Viděla jsem jednu ránu, tekla mu krev z nosu,“ vylíčila. I další z party mladých lidí, která se nejprve společně bavila a pobývala v chatce, nepopřel, že konflikt proběhl. „Michal byl naštvanej, Lukáš měl krev v obličeji, nepochopil jsem, proč se to stalo,“ sdělil mladík.

Obžalovaný popíral, že by se v chatce násilný čin odehrál. „Zranění jsem mu nezpůsobil. Udělal jsem v životě hodně blbostí, ale už se chovám slušně. Nechápu, proč nezavolal policisty hned, vše si vykonstruoval,“ prohlásil Michal Š. Jeho obhájkyně Michaela Zelinková upozornila na fakt, že poškozený se s oznámením dostavil na policii až za více než měsíc od incidentu: „Výpověď poškozeného je zavádějící.“ Podle ní si zranění, které měl, mohl přivodit jinde a v mezidobí od návštěvy Bílého kamene po podání oznámení policistům v nějaké potyčce.

PLAVÁNÍ - ilustrační foto.
Sport Česká Lípa řeší podobu plaveckých kurzů

„Sám řekl, že klidový režim v neschopnosti nedodržoval a chodil i po hospodách,“ uvedla Zelinková. A žádala soud, aby jejího klienta zprostil obžaloby. „Řádně spolupracuje s Probační a mediační službou, má rodinu, partnerku na rodičovské dovolené, stará se o syna, neměl důvod páchat trestnou činnost,“ zdůraznila advokátka. Rozsudek je zatím nepravomocný, obžalovaný proti němu podal odvolání. Státní zástupkyně se tohoto práva vzdala.