Výrobce tepla dluží bankám, leasingovým společnostem a dodavatelům přes 67 milionů korun, které není schopen splácet. Úpadek chce Lenoxa řešit reorganizací. Tu ale musí schválit nadpoloviční většina věřitelů.

Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení na návrh věřitele Jana Honzíka z Jiříkova, kterému dluží přes sto tisíc korun na nájemném.
Lenoxa podle něj zastavila platby, protože nemá peníze. To potvrzuje také insolvenční návrh, kterým se k řízení připojili vlastníci Lenoxy. Společnost dluží také svým zaměstnancům a finančnímu úřadu.

A.s. Lenoxa má v Česku přes dvě desítky provozů a loni zaměstnávala 30 lidí. Podle insolvenčního návrhu uskutečnila v roce 2009 zakázky za 59,65 milionu korun, což ve srovnání s rokem 2008 představovalo pokles o 28 procent. Loňské hospodaření firmy bylo vyrovnané, když rok předtím podnik vykázal zisk přes čtyři sta tisíc korun.

Přišli o zákazníky

Firma je terčem kritiky kvůli údajně přemrštěným cenám tepla, které prověřuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Odběratelům v Doksech, Ralsku a Liberci účtovala zálohy kolem tisíc korun za gigajoule. Běžně se ceny v Libereckém kraji pohybují kolem 590 až 670 korun za gigajoule.

Vysoké ceny byly asi hlavním důvodem, proč firma přišla o řadu zákazníků. Zatímco v roce 2008 měla 150 odběratelů, loni už jich bylo o třetinu méně a objem prodaného tepla klesl téměř o čtvrtinu.

Odpojování zákazníků je podle vedení Lenoxy hlavní příčinou finančních problémů společnosti, uvádí to insolvenční návrh společnosti. Firma v posledních letech masivně investovala do modernizace kotelen a ročně platí bankám a leasingovým firmám přes 17 milionů korun. S úbytkem odběratelů se ale dostala do finančních problémů.

Na to doplatili v březnu i odběratelé Lenoxy, když dodavatel plynu RWE zastavil dodávky paliva pro kotelny v Doksech a Liberci. Stovky tamních odběratelů zůstaly několik dní bez tepla a teplé vody, dodávky se podařilo obnovit až po zásahu ERÚ. (čtk)