Jiřího Š. na průběhu voleb v Doksech podle podané stížnosti nejvíc zarazilo zpoždění, se kterým zdejší volební okrsek č. 2 odevzdal spočítané výsledky. „Všechny byly sečteny téměř ve stejný čas, jen okrsek v knihovně ve Valdštejnské ulici se zpozdil o jeden a půl hodiny, což je velmi podivné. Jako by se čekalo na průběžný výsledek a pak se „upravoval“ počet odevzdaných hlasů ve prospěch stávajícího sdružení Doksy náš domov,“ uvedl stěžovatel v podnětu na přezkum voleb.

Zmíněná volební komise měla mezi svými členy nominanty sdružení Doksy náš domov, ODS a komunistů. Všechny strany pro soud uvedly, že ono zpoždění bylo způsobené vysokou mírou odpovědnosti a pečlivosti, kdy se jednotlivé hromádky přepočítávaly i několikrát.

„Skutečnosti uvedené navrhovatelem nepovažuje soud za závažnou indicii, která by poukazovala na manipulaci s hlasy ve prospěch určité strany a zavdala by příčinu k široké formě soudní kontroly volebních výsledků v městě Doksy,“ uvedla v rozhodnutí předsedkyně senátu Lucie Trejbalová.

Pokud byl podle soudkyně Trejbalové v některých dalších volebních okrscích uveden dřívější čas vyhotovení zápisu o průběhu a výsledku hlasování, jednoznačně to bylo dáno výrazně nižším počtem vydaných obálek voličům a odevzdaných hlasů než v okrsku č. 2. Další stížnosti obdržel soud z České Lípy, Ralska, Stráže pod Ralskem, Hamru na Jezeře a ze Ždírce. Kandidáti i tamní občané si musí na stvrzení, nebo naopak nějakou formu zneplatnění voleb ještě počkat.

Nejvíce osob si stěžovalo ve Ždírci. Dvě stížnosti tu podalo hned sedm lidí, což je skoro desetina všech zdejších voličů. „Obě dvě stížnosti shodně poukazují na chyby při započítávání preferenčních hlasů. I znění návrhů bylo prakticky shodné,“ uvedla mluvčí liberecké pobočky krajského soudu Karolina Francová.

Jinde padají i drsnější obvinění. Obsáhlé žaloby poukazují například na neoprávněnou agitaci či manipulaci s hlasy v Ralsku, Stráži pod Ralskem nebo Hamru na Jezeře. O příspěvcích na topnou sezonu údajně rozdávaných v den voleb v Hamru na Jezeře už Deník informoval. K podobnému jednání, tedy kupčení s hlasy či neoprávněnému ovlivňování voličů, mělo podle stěžovatelů docházet i v dalších uvedených městech.

„Mám pocit, že na Ploužnici docházelo k ovlivňování a v Kuřívodech vidím možné chyby ve sčítání hlasů,“ řekl například starosta Ralska Miloš Tita, který svůj mandát letos neobhájil. Konkrétní podklady podle svých slov předloží soudu. Ten by měl podle zákonné lhůty mít ve všech případech jasno v příštím týdnu.