VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bilický: Špatná údržba ČEZu ohrožuje majitele pozemků v Ralsku

Ralsko – Pád špičatého izolátoru bleskojistky, který se zapíchl do země pod sloupem pořádně vylekal jednoho z majitelů pozemku v Kuřívodech.

3.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Příčinou byla, podle místostarosty Ralska Václava Bilického, zanedbaná údržba rozvodného zařízení ČEZu přecházející od západu Kuřívod do budoucí průmyslové zóny na Švidlově.

Trasa vysokého napětí byla postavena v době, kdy zdejší pozemky a objekty spravovala sovětská armáda. „Tehdejšímu rozvodnému závodu bylo zcela jedno, kudy trasa vede, hlavně, že vede,“ konstatuje Václav Bilický.

Nemohou užívat pozemky

Devatenáct let po odchodu sovětských vojsk se tak Ralští musí vypořádat mimo ekologické a pyrotechnické zátěže i s vedením vysokého napětí. „Zadrátování pozemků lidí, kteří se do Ralska nastěhovali v úmyslu zdravě a bezpečně bydlet, se asi těžko zbavíme,“ míní Václav Bilický.

Ten zároveň upozorňuje, že vlastníci pozemků pod zmíněnou severní větví vysokého napětí mají újmu nejen na majetku, související se sníženou cenou. Nemohou totiž také využívat podle libosti pozemky pod vedením.

Ochranné pásmo větve, postavené před rokem 1994, má hranice sedm metrů na každou stranu krajního vodiče. Sloup vedení musí být přístupný, což vyplývá z věcného břemene. Jenže například u jednoho z majitelů pozemku ochranné pásmo zabírá kolem dvanácti set metrů čtverečních.

„Tehdy se prostě nepočítalo s žádnou budoucí výstavbou. Velkým problémem města také je, že nemá doposud vypracovaný územní plán,“ podotýká Václav Bilický.

ČEZ chápe problémy

„To, že Ralskem prochází vedení, již v současné době neovlivníme. Je to opravdu už historickou záležitostí, kdy se v této lokalitě budovala distribuční soustava, která měla zabezpečit dodávky elektřiny do regionu,“ říká Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

„Chápeme samozřejmě problémy, které novým majitelům pozemků vznikají v souvislosti s dodržováním například ochranného pásma vysokého vedení v případě stavění rodinných domů. Ochranné pásmo je však nezbytné pro hladký a bezpečný provoz distribuční soustavy a také pro kvalitní dodávky elektřiny do regionu.

Mohlo dojít ke zranění

Dnes, když si na zdejších zahradách opět hrají děti, je opravdu nezbytné dodržovat zákonem stanovené ochranné pásmo a přísně jim zakázat, aby skotačily pod sloupy vysokého napětí.

„Jenže i když jim to zakážete, nemusíte je vždy uhlídat. Spadlá špičatá ostrá bleskojistka mohla způsobit zranění nebo dokonce i zabít,“ míní Václav Bilický a dodává: „Všechno se dá za dlouhá léta soužití s touto zátěží snést. Co je ale neodpustitelné od firmy, je lajdáctví v kontrole zařízení a v jeho údržbě.“

Kontroly probíhají

ČEZ, podle své tiskové mluvčí, ale provádí pravidelné kontroly a revize, které se periodicky opakují. Po nahlášení pádu bleskojistky četa Skupiny ČEZ jela neprodleně na určené místo.

„Oprava začala v prvním možném termínu, zhruba patnáct dní od nahlášení, a to z důvodů nutného vypnutí vedení. Chtěla bych také upozornit, že bleskojistka byla nefunkční, tedy nevedla elektrický proud. Další bleskojistky jsme již demontovali, neměly by tudíž ohrožovat svým pádem okolí,“ upozorňuje Soňa Holingerová Hendrychová s tím, že další kontrola bude příští rok.

Letos ČEZ Distribuce investuje do obnovy a posílení sítí rekordních 10,7 miliardy korun. Jen na území severních Čech doputují prostředky přesahující 1,6 miliardy Kč.

Autor: Radmila Pokorná

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli nakloněnému kmenu vánoční jedle na Mírovém náměstí se vedení radnice rozhodlo o odstranění stromu kvůli bezpečnosti. Ráno zde začínají Vánoční trhy.
4

Poryv větru naklonil v Jablonci jedli. Hrozilo, že se vánoční strom zřítí

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Česká Lípa – Dobročinná akce na pomoc nemocné dívence z Chlumu, vynesla 30 000 korun. Pomůže i Večer plný dárků, který na pátek chystá florbalový klub.

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT