VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bilický: Špatná údržba ČEZu ohrožuje majitele pozemků v Ralsku

Ralsko – Pád špičatého izolátoru bleskojistky, který se zapíchl do země pod sloupem pořádně vylekal jednoho z majitelů pozemku v Kuřívodech.

3.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Příčinou byla, podle místostarosty Ralska Václava Bilického, zanedbaná údržba rozvodného zařízení ČEZu přecházející od západu Kuřívod do budoucí průmyslové zóny na Švidlově.

Trasa vysokého napětí byla postavena v době, kdy zdejší pozemky a objekty spravovala sovětská armáda. „Tehdejšímu rozvodnému závodu bylo zcela jedno, kudy trasa vede, hlavně, že vede,“ konstatuje Václav Bilický.

Nemohou užívat pozemky

Devatenáct let po odchodu sovětských vojsk se tak Ralští musí vypořádat mimo ekologické a pyrotechnické zátěže i s vedením vysokého napětí. „Zadrátování pozemků lidí, kteří se do Ralska nastěhovali v úmyslu zdravě a bezpečně bydlet, se asi těžko zbavíme,“ míní Václav Bilický.

Ten zároveň upozorňuje, že vlastníci pozemků pod zmíněnou severní větví vysokého napětí mají újmu nejen na majetku, související se sníženou cenou. Nemohou totiž také využívat podle libosti pozemky pod vedením.

Ochranné pásmo větve, postavené před rokem 1994, má hranice sedm metrů na každou stranu krajního vodiče. Sloup vedení musí být přístupný, což vyplývá z věcného břemene. Jenže například u jednoho z majitelů pozemku ochranné pásmo zabírá kolem dvanácti set metrů čtverečních.

„Tehdy se prostě nepočítalo s žádnou budoucí výstavbou. Velkým problémem města také je, že nemá doposud vypracovaný územní plán,“ podotýká Václav Bilický.

ČEZ chápe problémy

„To, že Ralskem prochází vedení, již v současné době neovlivníme. Je to opravdu už historickou záležitostí, kdy se v této lokalitě budovala distribuční soustava, která měla zabezpečit dodávky elektřiny do regionu,“ říká Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

„Chápeme samozřejmě problémy, které novým majitelům pozemků vznikají v souvislosti s dodržováním například ochranného pásma vysokého vedení v případě stavění rodinných domů. Ochranné pásmo je však nezbytné pro hladký a bezpečný provoz distribuční soustavy a také pro kvalitní dodávky elektřiny do regionu.

Mohlo dojít ke zranění

Dnes, když si na zdejších zahradách opět hrají děti, je opravdu nezbytné dodržovat zákonem stanovené ochranné pásmo a přísně jim zakázat, aby skotačily pod sloupy vysokého napětí.

„Jenže i když jim to zakážete, nemusíte je vždy uhlídat. Spadlá špičatá ostrá bleskojistka mohla způsobit zranění nebo dokonce i zabít,“ míní Václav Bilický a dodává: „Všechno se dá za dlouhá léta soužití s touto zátěží snést. Co je ale neodpustitelné od firmy, je lajdáctví v kontrole zařízení a v jeho údržbě.“

Kontroly probíhají

ČEZ, podle své tiskové mluvčí, ale provádí pravidelné kontroly a revize, které se periodicky opakují. Po nahlášení pádu bleskojistky četa Skupiny ČEZ jela neprodleně na určené místo.

„Oprava začala v prvním možném termínu, zhruba patnáct dní od nahlášení, a to z důvodů nutného vypnutí vedení. Chtěla bych také upozornit, že bleskojistka byla nefunkční, tedy nevedla elektrický proud. Další bleskojistky jsme již demontovali, neměly by tudíž ohrožovat svým pádem okolí,“ upozorňuje Soňa Holingerová Hendrychová s tím, že další kontrola bude příští rok.

Letos ČEZ Distribuce investuje do obnovy a posílení sítí rekordních 10,7 miliardy korun. Jen na území severních Čech doputují prostředky přesahující 1,6 miliardy Kč.

Autor: Radmila Pokorná

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260257 – vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I, Odbor kontrolní, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění. Služební místo je zařazeno do 10. platové třídy. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavel Holčák, +420 487 808 340.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská100 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Posezónní údržba rekreačního střediska. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplní práce budou drobné opravy, natírání., , Vhodné pro cizince, vhodné pro absolventy, vhodné pro mladistvé., , Nabízíme: pracovněprávní vztah uzavřený Dohodou o provedení práce, hrubou hodinovou mzdu od 100 Kč do 140 Kč. Pracovní úvazek je možno upravit dle dohody., , Místo výkonu práce: Svor.. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o. - 001, 471 51 Svor. Informace: Zora Houšková, +420 725 455 115.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 253, Zákupy., Pracovní doba od pondělí do pátku, víkendy a svátky volné!, ŘP sk. C a profesní průkaz - podmínkou!, Základní mzda 19.000 Kč+prémie+benefity!, První kontakt telefonicky nebo emailem!. Pracoviště: Alimpex food a.s. - 001, Nádražní, č.p. 253, 471 23 Zákupy. Informace: Iveta Gondolová, +420 737 389 160.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru17 400 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru správy majetku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: celoroční údržba veřejného prostranství s využitím ručního nářadí a mechanizačních prostředků. Manipulace s odpadovými nádobami a těžkými břemeny v rámci zákonné úpravy. Údržba bytového a nebytového fondu města. Drobné zámečnické práce. , Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 4. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (17 400 Kč), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, " střední vzdělání (vyučení), " manuální zručnost, Výhodou:, " praxe s prací se sekačkami, křovinořezy, motorovými pilami, sněžnými frézami apod. , " průkaz odborné kvalifikace , , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní spoření, zvyšování kvalifikace formou školení., , Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, , Přílohy přihlášky: , - životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 12.03.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Údržbář" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Zdenka Břoušková, +420 487 881 178.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Šubrt, prezident FC Démoni Česká Lípa.

Byl bych špatný prezident, kdybych v záchranu Démonů nevěřil, říká Šubrt

Hokejové dovednosti, krasobruslení, metaná a rychlobruslení, to byly soutěže Zimní olympiády dětí a mládeže, která se pro žáky I. stupně českolipských základních škol konala na zimním stadionu.
30

OBRAZEM: Děti v Lípě si užily vlastní olympiádu

Opilci na Českolipsku způsobili 64 nehod. Umírali při nich lidé

Českolipsko - Za požití alkoholu nebo drog řidičem před jízdou zaplatilo během loňského roku v Libereckém kraji životem pět lidí. 

Hasiči z celé země, spojte se. Chystá se největší hasičská fontána na světě

Liberecký kraj – Unikátní hasičská fontána, která se před více jak třiceti lety zrodila v Novém Oldřichově, bude v červnu k vidění na Vltavě. A bude naprosto výjimečná.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT