Příčinou byla, podle místostarosty Ralska Václava Bilického, zanedbaná údržba rozvodného zařízení ČEZu přecházející od západu Kuřívod do budoucí průmyslové zóny na Švidlově.

Trasa vysokého napětí byla postavena v době, kdy zdejší pozemky a objekty spravovala sovětská armáda. „Tehdejšímu rozvodnému závodu bylo zcela jedno, kudy trasa vede, hlavně, že vede,“ konstatuje Václav Bilický.

Nemohou užívat pozemky

Devatenáct let po odchodu sovětských vojsk se tak Ralští musí vypořádat mimo ekologické a pyrotechnické zátěže i s vedením vysokého napětí. „Zadrátování pozemků lidí, kteří se do Ralska nastěhovali v úmyslu zdravě a bezpečně bydlet, se asi těžko zbavíme,“ míní Václav Bilický.

Ten zároveň upozorňuje, že vlastníci pozemků pod zmíněnou severní větví vysokého napětí mají újmu nejen na majetku, související se sníženou cenou. Nemohou totiž také využívat podle libosti pozemky pod vedením.

Ochranné pásmo větve, postavené před rokem 1994, má hranice sedm metrů na každou stranu krajního vodiče. Sloup vedení musí být přístupný, což vyplývá z věcného břemene. Jenže například u jednoho z majitelů pozemku ochranné pásmo zabírá kolem dvanácti set metrů čtverečních.

„Tehdy se prostě nepočítalo s žádnou budoucí výstavbou. Velkým problémem města také je, že nemá doposud vypracovaný územní plán,“ podotýká Václav Bilický.

ČEZ chápe problémy

„To, že Ralskem prochází vedení, již v současné době neovlivníme. Je to opravdu už historickou záležitostí, kdy se v této lokalitě budovala distribuční soustava, která měla zabezpečit dodávky elektřiny do regionu,“ říká Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

„Chápeme samozřejmě problémy, které novým majitelům pozemků vznikají v souvislosti s dodržováním například ochranného pásma vysokého vedení v případě stavění rodinných domů. Ochranné pásmo je však nezbytné pro hladký a bezpečný provoz distribuční soustavy a také pro kvalitní dodávky elektřiny do regionu.

Mohlo dojít ke zranění

Dnes, když si na zdejších zahradách opět hrají děti, je opravdu nezbytné dodržovat zákonem stanovené ochranné pásmo a přísně jim zakázat, aby skotačily pod sloupy vysokého napětí.

„Jenže i když jim to zakážete, nemusíte je vždy uhlídat. Spadlá špičatá ostrá bleskojistka mohla způsobit zranění nebo dokonce i zabít,“ míní Václav Bilický a dodává: „Všechno se dá za dlouhá léta soužití s touto zátěží snést. Co je ale neodpustitelné od firmy, je lajdáctví v kontrole zařízení a v jeho údržbě.“

Kontroly probíhají

ČEZ, podle své tiskové mluvčí, ale provádí pravidelné kontroly a revize, které se periodicky opakují. Po nahlášení pádu bleskojistky četa Skupiny ČEZ jela neprodleně na určené místo.

„Oprava začala v prvním možném termínu, zhruba patnáct dní od nahlášení, a to z důvodů nutného vypnutí vedení. Chtěla bych také upozornit, že bleskojistka byla nefunkční, tedy nevedla elektrický proud. Další bleskojistky jsme již demontovali, neměly by tudíž ohrožovat svým pádem okolí,“ upozorňuje Soňa Holingerová Hendrychová s tím, že další kontrola bude příští rok.

Letos ČEZ Distribuce investuje do obnovy a posílení sítí rekordních 10,7 miliardy korun. Jen na území severních Čech doputují prostředky přesahující 1,6 miliardy Kč.