Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špičák bude mít přes stovku nových parkovacích míst

Česká Lípa – Sídliště, na kterém žije kolem jedenácti tisíc obyvatel, se pomalými krůčky revitalizuje. Českolipané po tom volali také skrze veřejnou anketu v loňském roce. Nyní jsou na řadě nová parkovací místa.

1.8.2017
SDÍLEJ:

Skutečně kde se dá, parkují obyvatelé českolipského sídliště Špičák. Rozšíření počtu parkovacích míst téměř bez výhrady vítají.Foto: Deník / Jelínek Jiří

REVITALIZACE SÍDLIŠTĚ


Už v průběhu příštího měsíce začne toužebně očekávaná výstavba parkoviště na největším českolipském sídlišti Špičák. Obyvatelům lokality takzvaného malého Špičáku v okolí ulic Budyšínská a Zhořelecká má rozsáhlá úprava přinést 118 nových parkovacích míst. Se stávajícími parkovacími plochami kapacita stoupne na 265 míst. „Už aby to bylo. K večeru většinou nemám kde zaparkovat,“ říká Lukáš Smolnický z Budyšínské ulice s tím, že se tomu ani nediví, když mají mnohé domácnosti dvě nebo tři auta. V době výstavby i na tehdejší poměry hustě zastavěného sídliště byl poměr spíše opačný.

„Regenerace této části sídliště Špičák potrvá dva roky a je rozdělena do dvou etap. V rámci první etapy budou práce zahájeny v lokalitě Budyšínská, konkrétně propojení ulic Žitavská se Zhořeleckou. Tato etapa skončí v prosinci 2017,“ říká mluvčí českolipské radnice Václav Šámal. Následně naváže druhá etapa, která se bude týkat ulic Budyšínská a Zhořelecká. Zde by mělo být hotovo do října 2018.

Samotná parkovací stání budou disponovat odlučovači ropných látek, které vyžadují nejnovější předpisy.

Nejen pro auta

Místní obyvatelé se mohou těšit také na nové chodníky, přechody pro chodce, opravené místní komunikace nebo nové veřejné osvětlení. V projektu podle českolipské radnice nechybějí ani sadové úpravy. „Chceme oddělit pohyb chodců od dopravy. Obyvatelé zde parkují, kde se dá, protože míst je zoufale málo. To přináší rizika pro chodce a rovněž velké problémy pro případný zásah záchranářů či hasičů,“ říká místostarosta města Juraj Raninec.

Rozhodli v anketě

Česká Lípa před rokem vypsala veřejnou anketu, které se během krajských voleb zúčastnilo celkem 2501 respondentů. Jejím účelem bylo zjistit priority obyvatel ohledně větších městských investic. Největší podporu získal právě projekt regenerace sídlišť a navýšení počtu parkovacích míst. Město následně zahájilo přípravu stavby a vypsalo veřejnou zakázku na realizaci. Dodavatelem se nakonec s nejnižší cenou stala společnost SaM Silnice a mosty. Cena projektu by neměla přesáhnout částku 31,5 milionu korun.

Dostane se i na další

Zároveň bude ještě v tomto roce zahájena obdobná regenerace, tentokrát v oblasti Bardějovské ulice, kde se kapacita parkovacích míst zvýší ze 41 na 93. „Musíme postupovat po částech, nemůžeme rozkopat celé sídliště najednou,“ říká českolipský místostarosta. Kromě parkovacích míst, osvětlení a zeleně Lípa myslí také na rodiny s dětmi. „Počítáme i s dětskými hřišti,“ dodává Raninec.

Českolipská radnice plánuje sídliště upravit za pomoci státních dotací, konkrétně z programu Regenerace panelových sídlišť. Podobné projekty realizovala už i některá další města na Českolipsku. „Počítáme s revitalizací i dalších sídlišť, a to sídliště Lada a Sever. Špičák je prvním projektem, který máme v plánu,“ uvedla již dříve starostka České Lípy Romana Žatecká.

Autor: Kateřina Charvátová

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V říjnu započalo v Dubé frézování původní vozovky I/9 protínající město.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Doksy - Sedmihorky 1:0 (0:0).

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese Českolipský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Česká Lípa - „Klidně vám tu rozhlednu můžu prodat,“ překvapil českolipský podnikatel Tomislav Procházka zastupitele města, když přišel na jednání obhajovat svůj záměr o odkoupení pozemků u rozhledny na Špičáku.

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení