VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatelé, vypravěči, pábitelé Liberecka

Liberecký kraj - Preusler, Nevrlý, Zapletal, Středa, Suchl, Nuska, Exner, Simm, Řeháček, Janáček, Rudiš, Brycz… Co tato jména spojuje? Samozřejmě literatura a pak – fenomén města Liberce a jeho širšího okolí.

24.1.2011
SDÍLEJ:

MILOSLAV NEVRLÝ. Na čelní místo se mezi zdejší autory řadí právě tento muž, autor „bible“ Jizerských hor . Foto: Deník/ Jan Škvára

Někteří se tu narodili, jiní se sem dostali shodou životních náhod, aby s místem spojili svůj život i tvorbu. Pro některé se místo stalo inspirací. Jako například pro turnovského rodáka Jaroslava Rudiše, který svým románem Grandhotel, později filmově zpracovaným, proslavil zdejší fenomén Ještěd, kde se příběh odehrává. Nejde v něm přitom zdaleka jen o prostředí magické stavby, ale o téma, které svým způsobem vypovídá o vztahu k určitému místu. A které se prolíná tvorbou zdejších autorů.

„Grandhotel nevypráví jen o nemožnosti Fleischmana pohnout se z Liberce, ale i nemožnosti odstřihnout se od kořenů, od místa, ze kterého pocházíme. Naprosto chápu sudetské Němce, kteří byli po válce odsunuti jako děti a ve stáří hledají místa, odkud pocházejí. Snaží se navázat přetrženou nit,“ přiblížil svůj román devětatřicetiletý Jaroslav Rudiš.

Popis míst, které důvěrně znají, hraje velkou roli u čtenářů, kteří se s knihou určitým způsobem ztotožňují,“ zdůvodňuje Eva Koudelková, která na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci přednáší regionální literaturu. A právě Rudiš patřil k jejím prvním studentům. Důležitým faktorem je podle ní kromě samotného místa i fakt, že jde o „místního autora“. „Téhle nálepce se pochopitelně sami autoři brání, zejména tvůrci beletrie,“ říká Koudelková.

Tvorba řady autorů, ať už jde o autory pro děti – Ludvíka Středu, autora skautské literatury a do mnoha světových jazyků překládaného Miloše Zapletala, ale i zmiňovaného Rudiše, či jeho vrstevníka Pavla Brycze, však tuto pomyslnou hranici dalece překročila.

Jsou tu ale i tací, jako například jablonecká spisovatelka Oliva Mlsová, kterým pokora, nedostatek odvahy a nebo i třeba malý zájem nakladatelů přiřadil nálepku autor jedné knihy. „Přesto ji její vtipné postřehy a úvahy řadí na úroveň známějších autorek ženských románů,“ hodnotí odbornice.

Píšící novináři

Podle Koudelkové pocházeli zdejší autoři už před válkou většinou z kruhů učitelů, knihovníků, historiků či novinářů. A tak se mezi vyhledávanými tituly na knihkupeckých regálech objevují i dnes knížky píšících novinářů – Otty Hejnice, Miloslava Lubase či Jana Šebelky. Ačkoliv má každý z nich svůj okruh čtenářů, patrně největší popularitu si získal právě Jan Šebelka, který obratně mísí známé novinářské kauzy s fabulací, a tím činí své příběhy přitažlivými.

Ostatně ani Karel Čapek nebyl podle některých odborníků čistě literárními kritiky právě vysoce hodnocen, ale rozhodně to nijak nesnižuje jeho význam.
Jedním z důvodů, proč na knihkupeckých pultech vidíme tolik regionálních titulů, je i existence Severočeského nakladatelství, které v opakovaných nákladech vydávalo zdejší autory. Po rozpadu se pak jeho zaměstnanci vydali zhusta soukromou cestou a v Liberci vznikla celá řada malých nakladatelství, díky nimž regionální literatura zažila a zažívá obrovský vzestup. A zájem čtenářů.

Regionální literatura patří jednoznačně mezi nejžádanější tituly. „Podle mě je to tím, že lidé, kteří tu žijí, přišli do Liberce po válce. Nebyli s krajem historicky svázání, zajímá je, jaký tu byl život třeba v 19. století. Žije tu už třetí, čtvrtá generace, která chce pochopitelně svůj kraj poznat,“ domnívá se knihkupec Martin Fryč.

Vypravěči a pábitelé…

Snad největší zájem je kromě místopisu zřejmě o místní pověsti. Ať už se věnují Pojizeří, Podještědí, Frýdlantsku… „Vycházejí vlastně z ústního podání příběhů, které mezi zdejšími lidmi žily. Je jen velká škoda, že téměř každá obec měla svůj německý dialekt, který dnes zná už jen málo lidí,“ zmiňuje Eva Koudelková, která sama posbírala a vydala čtyři knihy pověstí. Z němčiny ostatně pocházejí také Pověsti a pohádky korálkového kraje, které zpracoval Vladimír Mikulášek a zmiňuje v nich řadu pozoruhodných příběhů, ale i osobností, které tu žily.

K původně lidovým vyprávěním přidali liberečtí patrioti ovšem také pohádkové příběhy, které vznikly čistou fabulací. Patří sem jak Pohádka o Liberci s postavami Ještědu a Nisy na pozadí příběhu dvou sirotků od předválečného gymnaziálního profesora Paula Rainera, tak i novodobé Pohádky pro malé i velké Liberečánky Jany Eichlerové. Bývalé novinářce chyběly pohádky s postavami, které patří výlučně sem, a tak si je prostě vymyslela. Další vypravěčkou na pomezí dávných i vymyšlených příběhů je také jablonecká Klára Hoffmanová.

Mezi velké fabulátory či pábitele patří ovšem nezaměnitelný Egon Wiener. Sběratel starých pohlednic i příběhů, v nichž se mísí skutečné historické události s ryze současnými postřehy, které si našly své věrné čtenáře.

Příběhy obyčejných věcí

Samostatnou kapitolu tvoří mezi tituly zařazené do polic se štítkem regionální, odborná, či přesněji populárně naučná literatura. Patří sem například Ročenka liberecké architektury Karla Čtveráčka, Čtení o německém divadle Jiřího Janáčka a nejrůznější publikace o vzniku a historii zdejšího průmyslu.
Řekli byste třeba, že historie tak obyčejné věci, jako je skleněný knoflík, může být zajímavou četbou? A přesto v podání jabloneckého historika Petra Nového je to napínavý historický příběh, který čtete jedním dechem.

„Je až s podivem, že například tak úzké téma, jakým je liberecké podzemí, které nemá ani žádnou velkou historii, když odmyslím určité tajemno, které lidi vždycky přitahuje, si našlo desítky, ba stovky nadšených čtenářů,“ vrací se k tématu knihkupec Martin Fryč.

„To samé liberecké čtvrti. Ano Lidové sady jsou atraktivní pro řadu lidí, ale taková historie Kateřinek, Františkova, čili celkem běžných městských částí, a lidé je přesto vyhledávají a se zájmem čtou. Docela by mě zajímalo, jestli takový zájem o historii svého města a kraje mají i lidé z tradičně osídlených oblastí,“ klade si otázku Fryč a dodává: „To, čeho si nejvíc na regionální literatuře cením, co je na ní nejpůvabnější a činí ji přitažlivou, je to, když se odborné znalosti smísí s příběhem. To je právě případ Miloslava Nevrlého,“ uzavírá kapitolu .

Autor: Jana Švecová

24.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Pracovníci montovaných staveb Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Hledáme šikovné zedníky pro stavby rodinných domů, fasády, omítky apod., Hledáme opravdové řemeslníky., Nabízíme:, -platové ohodnocení dle šikovnosti a výkonu, -výplata do 5. a včas, - možnost pravidelných pátečních záloh, -práce i přes zimu - již 9. let jsme se nezastavili, -pracovní oděv a obuv, -odborná školení, -pravidelné firemní večírky, U nás najdete finanční jistotu, práci v přejemné kolektivu, zakládáme si na férovém přístupu.. Pracoviště: Stavimdomy cz s.r.o. - 001, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Josef Špindler, +420 606 742 342.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 24 100 Kč

Lékaři v radiologických oborech Lékař/ka na oddělení radiodiagnostiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Manipulační dělník - závozník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 188, Žandov., Dopravní obslužnost dobrá - vlak, autobus., Pracovní doba Po - Pá 6:30-15:00 hod.. Pracoviště: Daniel štraub s.r.o., Nádražní, č.p. 188, 471 07 Žandov u České Lípy. Informace: Daniel Štraub, +420 774 627 794.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 18 000 Kč

Fyzioterapeuti bez osvědčení Fyzioterapeut/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme minimálně střední zdravotnické vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - náborový příspěvek ve výši 30.000 Kč, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, První kontakt emailem!, Pozice je vhodná i pro absolventy!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sníh a mráz byly proti fotbalu

Ve skiareálu Severák v Jizerských horách na sobotu pro malé lyžaře i nelyžaře připravila SKI Bižu Dětský den s Jizerkovými.
9

OBRAZEM: Chlupáči rozveselili skiareál Severák

FOTO: Nejlepší webovky mají Křižany. Vítězství si odnesly i Semily

Liberecký kraj – Nejhezčí webové stránky mají letos mezi obcemi v Libereckém kraji Křižany.

KRÁTCE: Na Polevsku si stále zalyžujete. Začala další výluka na trati

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět ukáže Hranice práce

Liberecký kraj /ANKETA/ – Mezinárodní festival začíná v pondělí 19. března v Liberci i Jablonci nad Nisou.

DENÍK NÁM FANDÍ: Seriál představuje sportovní týmy z regionu

Českolipsko – Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Českolipského deníku! Dnes, 19. března, v něm najdete fotbalisty TJ Spartak Dubice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT